Punjenje baterije drugom baterijom

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
StravaBL
Posts: 3
Joined: 23-07-2015, 10:42

Punjenje baterije drugom baterijom

Post by StravaBL »

Ugl kao sto sami naslov kaze zelim znati kako li-ion bateriju napuniti drugom li-ion baterijom ako baterija kojom punim ima manje kapaciteta od druge npr baterijom od 1000mAh punim napola punu bateriju od 3000mAh,e sada koliko sam citao ako imam bateriju koja je puna i punim praznu bateriju sa njom ono sto cu dobiti je da ce se dio energije prebacit na bateriju koju punim a ostatak ce ostati na onoj s kojom punim,tj. kapacitet ce se izjednaciti (npr imam bateriju od 1000mAh i punim praznu bateriju sa njom koja ima kapacitet od 1000mAh kada ih spojim i pocnem puniti na kraju ono sto cu imati su dvije napola pune baterije=.

Sada ono sto mene zanima moze li se i sa cim (tj. kojim mikrokontrolerom) energija sa jedne baterije prebaciti skroz u drugu tj. ako imam skroz napunjenu bateriju i i spojim je sa drugom potpuno praznom baterijom jednakih kapaciteta kako prebaciti svu energiju sa napunjene u praznu bateriju.

Svi odgovori su dobrodosli i ako ima nesto nejasno ili netocno molim da odmah kazete.Ovo sam stavio u ovaj topic jer pretpostavljam da mi treba neki mikrokontroler ili neki cip da bi mogao uspjesno prebacit energiju s jedne na drugu bateriju,a mene najvise taj cip zanima.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Punjenje baterije drugom baterijom

Post by niho »

Litium ionske i uopšte litijumske baterije zahtijevaju kontrolisano punjenj (napon, struja i temperatura) za tu namjenu postoje specijalni čipovi, jedan punjač sam radio i objavio ovdje na forumu e sad pošto ovaj punjač treba na ulazu imati nekih 4-6V to se onda koristi neki mali step up konverter koji će vam napon sa baterije kojom punite dići napon sa 3,7 na tih 5V. možete ga napraviti sami ili kupiti na e-bay. Ne košta ni dolar. Msm da Vam je to najbolja kombinacija. Iz nje će te izvući i dušu ako treba jer ti step up rade od 0,9 do 5V ulanog napona i imaju stabilan izlaz 5V. Na ovu foru sam pravio accu bank (prenosni punjač za kampovanje sa vlastitim baterijama) Pozz.
StravaBL
Posts: 3
Joined: 23-07-2015, 10:42

Re: Punjenje baterije drugom baterijom

Post by StravaBL »

Imas li neku preporuku glede tog step up konvertera gledao sam neke sheme i koriste se neki maxim dc to dc converteri,slicno kao u power bankovima.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Punjenje baterije drugom baterijom

Post by niho »

Ima ih jako puno kao ovaj na primjer, ili linear-ov konverter, ili sa Ebay-a gotov konverter5V/1A.
StravaBL
Posts: 3
Joined: 23-07-2015, 10:42

Re: Punjenje baterije drugom baterijom

Post by StravaBL »

Hvala :D
Post Reply