"Tartufi AVR"simulacija

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
Gerand
Posts: 4
Joined: 26-05-2015, 13:22
Location: Hrvatska

"Tartufi AVR"simulacija

Post by Gerand »

Poštovani forumaši !
Molim vas , da li je netko radio simulaciju sklopa u programu Proteus, tutorijal “U potrazi za tartufima AVR-a” stranica 3 tutorijala, (RAR datoteka “Tartufi.rar“ 15.26KB). Upotrebio sam
original HEX file, sklop ne radi, kompajlirao sve potrebne datoteke u AVR studio 4.18 HEX
code također ne radi. Ako stavim varijablu unsigned char led_status=1; LED dioda blinka ali to nije namjena ovog sklopa dok se ne pritisne dugme (ujedno se izvršava debounce rutina ) i pokrene funkcija u programu -RunLedBlinkService(). Ne znam gdje griješim.
Zahvaljujem g. “InTheStillOfTheNight” na izvanrednom tutorijalu o nekim opčenitim stvarima
u C programiranju i konfiguriranju jednog od AVR timer-a. Nikad više _delay_ms(xx). Hvala.
Attachments
slika atm88.rar
slika simuliranog sklopa
(80.74 KiB) Downloaded 395 times
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: "Tartufi AVR"simulacija

Post by InTheStillOfTheNight »

Pozdrav,

Koliko vidim taj je program bio samo primjer debounce, i naravno da nije konačan, to te i buni... Nedostaje ti aplikativni dio koji povezuje button i led_status varijablu.

Možda si mislio na ovo? Evo nabacao sam brzo ono što mislim da si htio testirati pa probaj

Eventualno ti je dobro još dopisati u inicijalizaciju:

button = Button();

Ovo moraš dopisati ako želiš da ti LED nakon reseta bude isključen... Razlog tome je varijabla button koja je prilikom inicijalizacije logička nula, i service LED-a smatra da je tipkalo stisnuto 50ms i uključi LED..
Attachments
Tartufi.rar
(16.74 KiB) Downloaded 378 times
InTheStillOfTheNight
Gerand
Posts: 4
Joined: 26-05-2015, 13:22
Location: Hrvatska

Re: "Tartufi AVR"simulacija

Post by Gerand »

Čast mi je da ste baš Vi odgovorili. Divim se znanju kojeg posjedujete i ljudima poput Vas, te Buci, Kizi, Trax, Pedja, Feko i nekim drugim članovima na ovom forumu. Vi ste prošli pakao učenja, a koji još uvjek traje; engleski jezik, eventualno njemacki, ruski a preporučam da svi krenemo učiti i kineski, elektronika (uskog li pojma, zar ne!) C/ASM programiranje, arhitektura MCU-a.
Ja se trudim, svijet AVR je fascinantan. Hvala, sklop radi, sada uspoređujem “code“ ; gdje to u svome neznanju nisam uspio da proradi. Čitam 100+ tutorijala, nijedan nije na jednostavniji, pomalo šaljiv
i početniku blizak način objasnio neke opčenite a i usko specijalizirane stvari poput Vašeg. Dok nisam
pročitao što ste Vi napisali, mislio sam da se čitav HEX upisuje u MCU !!!!!!. Kad ono samo asemblerske naredbe.“Piši od repa prema glavi, prilagodi se vremenu MCU, razmišljaj na nivou Hardware, NO _delay_ms(xxx) “. Izvanredno. Čitati datasheet se MORA ali se mora imati predznanje (pa znanje) o onome što u njemu piše. Zato pohvale Vašem tutorijalu.
Hvala jos jednom.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: "Tartufi AVR"simulacija

Post by InTheStillOfTheNight »

Imaš tu dosta teksta koji sam pisao, nedostaje samo prvi članak... U svakom časopisu imaš jednu objavu pod programiranje mikrokontrolera... Mislim da je ovaj tekst puno bolje pisan jer za casopis ne mogu bas pisati nabrzinu i bilo kako... Sto se tice ovih tartufa, to je stvarno jako brzo pisano, i svaki puta o necemu drugom, nema slika, ima i dosta propusta.... dakle, mislim da ti je bolje procitati clanke iz casopisa.

http://www.hztk.hr/clanci/abc-tehnike/
InTheStillOfTheNight
Gerand
Posts: 4
Joined: 26-05-2015, 13:22
Location: Hrvatska

Re: "Tartufi AVR"simulacija

Post by Gerand »

Hvala na uloženom trudu. Odmah ču naručiti (pdf izdanje) od br.576 do br.585. Ono su pretpostavljam Vaši tekstovi, g. Maki Vas je pitao na 4. stranici tutorijala hocete li pisati za“ABC-tehniku“ Šteta što niste napisali knjigu, istim stilom i načinima objašnjenja. Ja bih knjigu koja je pisana na hrvatskom/srpskom/bosanskom jeziku, a bavi se uvodom u programiranje AVR platio 150 Eura. Na “Amazon“ nisu puno jeftinije, ali pisane engleskim kojega eto –citiram- “razumijemo još u maternici“ te pri kraju rečenice čupam ovo malo kose s glave jer zbog jedne riječi koje ne razumijem gubim smisao čitave rečenice. Pa iz taskbar_a pokrečem dva rječnika, jedan papirnati stoji na stolu a i Google – prevoditelj često ima posla. Poznato Vam je da Njemci, Francuzi, Rusi (a tek Kinezi, Japanci, Koreja) čak prevode Atmelove datasheet na svoj jezik?. A pišu knjigeee!!! Lako je njihovim entuzijastima, hobistima tehničarima.I početnicima. Član foruma g. Zigzag9 dobro govori o problemu nemotiviranosti mladih ljudi za učenje.Odakle krenuti, -od engleskog. Koliko znam jedino je u Srbiji bilo za kupiti (prije par godina) knjiga o sličnoj tematici,(AVR) nažalost, uz sav trud nisam uspio doči do nje. Napišite knjigu, neka netko tko zna napiše knjigu...........
Hvala Vam--- pozdrav
Post Reply