DC/DC stabilizacija za AVR

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

DC/DC stabilizacija za AVR

Post by mstevica »

Pozdrav
Radim neki proekat pa sam milimo da ubacim za stabilizaciju umsto 7805 MC34063.
E sad MC je DC/DC konverter i ima neku frekvenciju na kojoj radi to znamo.
Kolko on sam moze da utice i rad atmel?Mislin na to da pravi svetnje pa da sam mikrokontoler poludu iz cista mira?
Koliko bi trebao minum da odaljem DC konterter or morokontolera , kristala...
Da li ima neko iskusta sa tim?Ja sam guglao nesto po netu i nisam nasao nikakvih podataka o tome.
Meni tacno ceo skop sa MC kao i njegova zavinica dodje tacno pored mikrokontolera i kristala.
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: DC/DC stabilizacija za AVR

Post by jazz »

A zašto 7805 nevalja?

Postoji pun kufer LDO regulatora (mali footprint) jeftinijih od 0.5$ koji pristojno rade sa 4.7uF (SMD) kondenzatorom na ulazu/izlazu, sa ugrađenom zaštitom na izlazu i sitnim voltage-drop-om.

Nešto izvan toga (DC boost) jedino uzimam u slučaju da mi je potrebno dignuti DC napon, npr 5V sa USB-a na 7V. I za njih se obično može naći preporučeni layout u datasheet dokumentu.
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Re: DC/DC stabilizacija za AVR

Post by mstevica »

Nije da nevanja 7805 nego ne mozes vise da nadjes preve.De god sam uzimu svu su nesto hrdverski jadni i monogo se vise greju spram onih starijih.Mada sad hocu da radim neki uredjaj koji ce ima 24v ulazim napon.
Probao sam 7805 na tom naponu i po meni se bas mnogo greje.Koristio sam par puta MC u nekim proetima , ok je radio.Pa sam zbog tog mislio da radim sa njime.Jedimo me muci to koliko pravi setnjen i koliko da ga odidaljim od atmela.Taj podatak nisam nigde nasao.Znas kako to uvek biva po marfijevom pravilu.Sve uvek proradi na prvu i na stolu dok ga testiras.E kad ga ugradis negde ona pocunu problemi.
poz
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: DC/DC stabilizacija za AVR

Post by InTheStillOfTheNight »

Naravno da nisi našao na netu jer nema nikakvog pravila da bi stabilizator morao biti udaljen od AVR-a. Važno ti je samo da komponente stabilizatora nisu daleko jedna od druge jer sigurno nećeš rutati stabilizator da ti je zavojnica na drugoj strani PCB-a. Obrati pozornost da su linije velike struje, što je moguće kraće i deblje. FB linija ne bi baš trebala ići ispod zavojnice nego nekim okolnim putem, ali raditi će bez obzira kako nacrtaš.

Kod XTAL-a AVR postoji pravilo da bi linije trebale biti paralelne, iste dužine, a oko njih GND poligon tako da ti DC/DC konverter neće utjecati na XTAL i ne brini da će ti se zbog toga MCU rušiti.

Ako ti je ulazni napon recimo 12V i ne trebaš veliku struju za rad uređaja, bolje ti je uzeti LDO kao što ti savjetuje Jazz. Ja koristim switch MP1591 i MP1593, ali samo kada mi je ulazni napon previsok za LDO, a ja baš trebam nešto veću struju tipa 1A. Tada ti je swith bolji, a za sve ostalo koristi LDO.
InTheStillOfTheNight
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: DC/DC stabilizacija za AVR

Post by jazz »

mstevica, pitaj malo google vezano uz to, pa onda malo pročešljaj. Trebao bi naići na teme poput ove...

http://forum.43oh.com/topic/4923-cheape ... n-36v-out/

Pa onda izaberi ono što ti najviše paše vezano uz ulazni/izlazni napon, struju, footprint, ukupnu cijenu.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: DC/DC stabilizacija za AVR

Post by InTheStillOfTheNight »

Samo se nemoj preračunati u snazi... Ako piše 1A@5V, nećeš moći povući niti približnu struju... Sve je to divno i krasno u dokumentaciji, ali u stvarnosti će se grijati bilo koji regulator ako pokušaš izvući kontinuiranu nazivnu struju... Barem meni to do sada nije uspjevalo...
InTheStillOfTheNight
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Re: DC/DC stabilizacija za AVR

Post by mstevica »

Naleteo sam na par foruma , ali sve u svemu , svako fali ono sa cime radi.
Ja sam koristio mc34063.A zasto sam se bio opredelio za taj mc , zato sto sam natenao stalno na njega u auto punjacima za telefon , navigaciju... Moja logika je cim se masovno koristi znacu da je dobar.
Ja mislim da onom ko pravi ozbiljan projekati nije presudna samo cena proekta nego njegova stabilnom.
Poz
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: DC/DC stabilizacija za AVR

Post by InTheStillOfTheNight »

Moja je pak logika: Sve što se masovno koristi je Jeftino... Frend mi se nedavno hvatao za glavu zbog MP1593 jer ga je switch u konačnici skupo koštao... A što da mu ja radim, koristio je neki slabiji, a baš treba 3A pick struju za GSM... Naravno, prije je mogao jeftini sastaviti za 1-2 USD, a ovaj sigurno ne može za taj novac...

Sve u svemu, nisam pronašao nekakve drastične razlike u stabilnosti skupog i jeftinog... Uglavnom ti je fora da koristiš najjeftinije što možeš... Recimo radio sam neki uređaj na koji bih trebao staviti SPI FLASH memoriju, ali kada uzmeš da je recimo AT45DB321 dobrih 1-2USD i to množiš sa 500 uređaja, evo ti skoro 1000 USD razlike... Sad se vratiš na počekak ideje i zapitaš se: Jel mi ta FLASH memorija stvarno treba??? Pa.... Ne treba, snaći ću se u FLASH memoriji AVR-a recimo.

Mislim da nije toliko važno koji switch odabereš, niti je važno što je neki popularniji, važno je da stvar radi, i to da radi stabilno... Svi recimo koriste 7805, a ja već godinama koristim MC33269-5, a u zadnje vrijeme LM1117-5 ili -3.3...

Jedan tip je recimo napravio razvoj nekakve ploče, pojma nemam niti što radi, ali znam da je koristi INA128 operacijsko... Ono što nisam dugo vremena znao je koliko to košta... Pa evo, komad na http://www.digi-key.com je 8.33 USD... Kakvo je to zaboga operacijsko? Za te pare mora plesati salsu. Po tvojoj metodi 741 je bolje operacijsko jer ga svi koriste.... ne znam

Najveće greške u nestabilnosti uređaja svode se na nestabilnost napona, ali ne na razini odabira stabilizatora, nego na filtriranju napona i odabiru kapaciteta, udaljenosti kapaciteta od stabilizatora, potrošača... itd... Postoji tema na forumu koja sadrži dosta informacija kako dizajnirati uređaje da budu stabilni.
InTheStillOfTheNight
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: DC/DC stabilizacija za AVR

Post by jazz »

Odem na farnell stranice i radim sort po cijeni onoga što mi treba. Krenem od najeftinijeg dok ne naiđem na ono šta mi odgovora. Ne samo najeftinijeg elementa, nego ukupnog sklopa koji taj element oko sebe traži za rad.

A kad smo već kod regulatora, i ja sam mislio da mi LM1117 savršeno odgovara, ali na kraju nije ispalo tako. Jer na maloj potrošnji (ako se ne varam manjoj od 5 mA, naznačeno u datasheet dokumentu kao Minimum Load Current) ispada iz regulacije.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: DC/DC stabilizacija za AVR

Post by InTheStillOfTheNight »

Evo Jazz, ja nisam još skužio te probleme 1117, možda mi je potrošnja uvijek bila iznad, iako ako je tu samo MCU, ne bi trebala biti... Kazem, u zadnje vrijeme sam ga koristio, ali ne bas na 5V nego 3.3 za recimo bluetooh i bas sam gledao napon, ravno 3.3...

Čak i za druge stabilizatore, ako ih recimo spojiš bez potrošnje, i dalje imaju regulirani napon... ok, možda nešto veći, ali zanemarivo veći... Nisam baš našao stabilizator koji bez potrošnje na 3.3 ima napon 3.5... Ne znam o kojem postotku pogreške govoriš?
InTheStillOfTheNight
Post Reply