USB programmer for Atmel AVR controllers

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Maki »

Hvala na informacijama . Iskreno nisam imao pojma cemu onaj Slow SCK , al sad znam :) . Sad barem imam programator jos k tome USB pa ce mi biti lakse se ucit , ali cu svakako morati prouciti te fuse bitove . Jedino kaj mi BascomAVR nikako nece raditi na jednom kompu , a na drugom hoce , no to je drugih par rukava . Osmislit cu si neku "testnu" plocicu za ATmega8 i krenut u te vode :)
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Maki »

Imam jedan mali problemcic... Ne znam jel stvar u programatoru ili u programu kojeg sam napisao u BascomAVR-u ili u meni. Zelio sam dolje prilozeni programcic upisat u ATmega8A , znaci zelio sam da mi na portu b.0 pali i gasi ledicu u razmaku 1 i 2 sekunde. Prvo je govorio kako je uspijesno upisao flash , pa da veritifikacija nije bila uspijesna. Dok sam opet probao programirat , kad je zavrsio , zatvorio mi je prozor s programiranjem ( ne znam jel to normalno ili je stvar u Bascomu... ) .
Mislim da nije stvar u fuse bitovima jer sam sve odabrao kako pise u datasheetu od ATmege8 za moje potrebe...

Ne znam zasto , ali mi neda da prilozim kod :roll: , izgleda da mu je predugacak :shock: . Strpat cu ga u 2 dijela . Ni to neda... Stavit cu ga u novu poruku jer javlja error 404 ...
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Maki »

Code: Select all

$crystal = 8000000                     
$hwstack = 32                                               
$swstack = 10 
$framesize = 40
Config Portb.0 = Output
Pocetak:
Portb.0 = 1
evo pola koda   :| , a ovaj drugi dio nije nista posebno samo zelim da mi na portub.1 pali i gasi led
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Kukinjos »

Pokušaj ovako:

Code: Select all

'******************* TVOJE ZAGLAVLJE ********************
'*                                                      *
'*      OVO SU DEFAULTNI PARAMETRI ZA ATMEGA 8-A        *
'*  DOBJEŠ IH KAD IDEŠ NA: OPTION -> COMPILER -> CHIP   *
'*       IZABEREŠ TRAŽENI KONTROLER M8ADEF.DAT          *
'*   I ONDA KLIKNEŠ: ADD TO CODE, NAKON ČEGA TI SE TI   *
'*      PARAMETRI PREMJESTE U PROZOR U KOJEM PIŠEŠ      *
'*                                                      *
'********************************************************

$regfile = "m8adef.dat"
$crystal = 8000000
$hwstack=40
$swstack=16
$framesize = 32

Config Portb.0 = Output

Pocetak:
Portb.0 = 1
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Maki »

Hvala , probat cu cim sredim programator...
Nazalost opet programator vuce po svom ... Opet nemre naci ATmega8A , probao sam sve sto ste mi savjetovali prije i staviti jumper na slow sck ... Iskreno sad sam trenutno umoran od toga ( a i opcenito ) , jer prakticki se cijeli dan zezam s tim . A ko bi rekao sad mi ni onaj ponyprog kaj sam si slozio i skojim sam isprogramirao Atmega8 za programator ne radi ... Nekaj i njega puklo, mozda zracim jakim magnetkim poljem pa sve u mojoj blizini poludi , kao i onaj error :lol:
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Maki »

Evoga , radi (za sada...) :) . Posto nikako i nikako nisam mogao ponovno osposobiti ponyprog lpt programator , odlucio sam probati jos jednom spojiti USB programtaor na racunalo. Racunalo ga je prepoznalo , u eb je prepoznao drugu ATmega8 te sam odmah iskoristio priliku da ju isprogramira (hexom od usb programatora) . Nakon sto ju je isprogrgamirao , zamjenio sam mege te ocitao fuse bitove od prijansje i ustanovi da sam izgeda unio nesto krivo :roll: , nisu se podudarali sa onima iz read me faila za mega8 ... Uglavnom zasad programator radi , no ovo blinkanje ledice nece :? .... Budem da ne spamam vise ovdije , otvorio novu temu ili u neku postojecu cu pisati a da je vezana uz bascomAVR , naravno ako cu imati "nerijesivih problema"...
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Kukinjos »

Aleluja :D
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
gogoblagi
Posts: 1
Joined: 24-07-2012, 12:19

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by gogoblagi »

Postovani sve je ovo odlicno kao hobi ,ali od ovoga se ne zivi ,od ovoga se krece.Naime
toliko talenata i toliko sebicnosti u isto vrijeme nas stavlja u uvijek podredjeni polozaj u odnosu na civilizovaniji svijet.Zasto se ne udruziti i timski raditi projekte koji mogu imati pozitivan finansijski efekat ,a uz to sve to raditi sa ljubavlju?Da li smo nesposobni? NE! Da li smo neznalice ?NE! Mi smo samo sebicni da iskreno podijelimo znanje kao i neznanje.Naravno da nam nedostaje i hrabrosti,ponekad ideja,ali kucu je zavrsio samo onaj ko je vec poceo da je gradi.
Toliko za sada ,veliki pozdrav za sve forumase!
Gogo CNC
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by niho »

Ne znam šta je pjesnik htio reći prethodnim postom, imate li konkretan prijedlog da nešto promijenimo ili...
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by InTheStillOfTheNight »

Nema tu sebičnosti kolega, većina nas na forumu koji više odgovaramo nego što pitamo radi besplatno. Ja recimo živim od razvoja i programiranja, paralelno radim na barem 10 projekata, to mi osigurava plaću i opstanak i nije mi žao odvojiti sat vremena da nekome objasnim ono što znam. Programiranje više nije "in" kao što je nekad bilo, od toga se jako teško živi. Ponekad bih volio da nikada nisam zabadao guzicu u ovaj dio posla. Težak je ovo posao, a najgore od svega nikako plaćen na ovim prostorima. Većina nas koji i znamo nešto više radi elektroniku samo zbog ljubavi, a malo nas je koji od toga i živimo.

Ne možemo mi ništa zajedno, jedino razmjeniti iskustva i znanje. Kada bih danas birao posao, sigurno bih bio pekar i pekao isti burek narednih 100 godina. Programiranje i razvoj jedan je od najgorih poslova koji se mogu raditi na balkanu. Kao prvo nije dovoljno plaćen, kao drugo vodi vas neprestano u novo učenje, a kao treće imate plaću možda 20-30% veću od običnog konobara koji poslužuje piće. Nije vrijedno toga, a svi mi koji i živimo od takvog posla radimo iz čiste ljubavi, a ne novca.
InTheStillOfTheNight
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by niho »

To se slažem u potpunosti. Zakleo sam se sebi da neću dozvoliti da mi elektronika bude izvor egzistencije. Elektronikom se bavim još iz dječačkih dana i vremena elektronskih cijevi i ovo će mi uvijek biti hobi. Kada bih radio za novac tu više ne bi bilo ljubavi osim ljubavi za novcem :) a to ne želim.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Maki »

Čovjek se cijeli život uči :)
Shvatio sam zašto mi se je USBasp tu i tamo izblesirao... Naijme imam ATMEGA8L-8PU , a on radi na max. 8MHz.
Ja ga jadnog ovdije guram na 12MHz :ohno: , ali hvala Bogu i dan danas USPasp radi s tom mega8.
Eto možda netko naiđe na sličan problem....
Skitnica
Posts: 6
Joined: 17-10-2011, 21:05

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Skitnica »

Dragi prijatelji da ne bih otvarao novu temu pišem u ovu, potrebna mi je pomoč pa ako neko može pomoči please nek pomogne :D .

Naime počeo sam raditi projekat 4*4*4 Led cube i sve sam uredno sastavio, koristio sam Atmel Atmega 16 ubacio sam več izrađen Hex u mikrokontroler i počelo je fercerati, medžutim cube mi je radio na internom oscilatoru 1MHz, te sam htjeo promjeniti na externi od 14Mhz. Kako sam htjeo promjeniti fuse bits javio mi se error za nadogradnju firmware, kupio sam još jedan USBasp s ebaya te s jednog probao ubaciti u drugi preko jumpera J2 za self programing. Uspjeo to medzutim kada sam ubacio fuse bits za externi oscilator lfuse:w:0xef:m i hfuse:w:0xc9:m preko avrdudess nije mi htjeo nikako kada vratim na default stanje opet radi na 1MHz.
Zatim sam pokušao nači neke druge fuse bits i onda sam ponovo prikopčao usbasp na uasbasp i ubacio fuse bits na usbasp i tada nisam mogao više komunicirati s svojim atmega 16 dok nisam promjenio frekvenciju na 32Khz, ali je bilo stanje isto kada sam ubacivao fuse bits u atmega 16 sve dok nisam ubacio fuse bits low 0xE7 i High 0XD9 u atmel 16 opet nije htjeo da radi nikako tada sam te fuse ubacio i u usbasp i od tada ne mogu komunicirati ni sa usbasp ni sam Atmega 16 mikrokontrolerom.

Imam novi usbasp ali ni preko njega ne mogu komunicirati s navedenim komponentama. Dali trebam da kupim novi atmelov mikrokontroler ili neki vaš savjet šta da uradim i kako uopče prebacim na externi oscilator od 14 mhz.

PS: početnik sam u svijetu programiranje atmelovih mikrokontrolera sva literatura i pomoč bi mi dobro došla i savjeti. Ako treba mogu sve lijepo poslikati i postaviti na forum.

Nadam se da nisam previše napisao unaprijed hvala.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Kukinjos »

Nisam baš najbolje shvatio što si ti programirao, ATmegu 16 u LED kocki ili ATmegu 8 u programatoru, ili oba kontrolera. USBASP programator ne trebaš programirat, on je valjda došao programiran, eventualno ubacit najnoviji firmware, ali ni to ne treba, morao bi radit kao takav. Za ATmegu 16 fuse bitovi za 14MHz kristal bi trebali bit Low:0xFF i High:0x89:

Code: Select all

-U lfuse:w:0xff:m -U hfuse:w:0x89:m
Ne znam jesi li zeznuo ATmegu 16 prilikom programiranja fuse bitova, pa si joj time smanjio radnu frekvenciju, zato ti vjerojatno i treba tako mala frekvencija na programatoru.

Fuse bitovi
Skitnica wrote:sve dok nisam ubacio fuse bits low 0xE7 i High 0XD9 u atmel 16
su za RC oscilator od 3MHz do 8MHz, tako da to ne vrijedi za kristal od 14MHz!
Što bi htio dobit povećanjem frekvencije clock-a? Da sve skupa brže radi, ili si nešto i mjenjao u samom programu?
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Skitnica
Posts: 6
Joined: 17-10-2011, 21:05

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Skitnica »

Kukinjos Hvala na brzom odgovoru.

Atmegu 16 sam programiro za led Cube, a usbasp ubacio najnoviji firmware koji sam našao na netu jer mi je izbacivao error (ne mogu se sjetiti kako tačno bijaše naziv čitavog errora ali je naglašavalo da moram ubaciti novi firmware).

Hvala za pomoč oko fuse bits, sad mi treba savjet dali da trazim oscilator za usbasp pa da onaj postoječi od 12Mhz odlemim a nakačim odgovarajuči za fuse bits koje sam ubacio u usbasp kako bih mogao ponovo komunicirati s svojim Atmega 16 ili je tvoja preporuka da kupim novi Atmega 16 i usbasp pa da krenem ispočetka. :D :D :D
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Kukinjos »

Oprosti, ne znam što to radiš sa programatorom? Zašto mu stalno mijenjaš firmware, tj. reprogramiraš ga, mijenjaš kristal??? To je alat, on treba bit uvijek isti, i morao bi s najnovijim firmware-om moći programirat cijelu AVR seriju kontrolera, ne bi trebao mijenjat njegov kristal, ne vidim zašto bi to radio.
Ja bih napravio slijedeće, najprije bih osposobio oba programatora (koliko sam shvatio imaš dva) s zadnjim firmwareom i originalnim djelovima (kristal), zatim bih obrisao ATmegu 16 na tvorničke postavke:
Low: 0xC9, High: 0x99.
Onda bih provjerio jesam li postavio vanjski kristal i ona dva kondenzatora od 22pF na ploču s LED cube-om. Učitao bih originalni hex za led cube.
Onda bih promijenio Low:0xFF i High:0x89 i programirao to u ATmegu16 preko ISP konektora.

Sve ovo mora radit, i nemaš ni jedan razlog mijenjat i brljat po firmware-u za programator. Ako ne programira, znači da si nešto zeznuo u fuse bitovima, ili nemaš vanjski kristal ili RC član, zavisno kako si prethodno isprogramirao fuse bitove od ATmege 16!

Ako nikako ne ide, nabavi novu ATmegu 16, jer si vjerojatno isključio bit SPIEN kojim isključuješ serijsko programiranje, a onda ti treba netko s paralelnim programatorom da ti vrati ATmegu 16 u život
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Skitnica
Posts: 6
Joined: 17-10-2011, 21:05

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Skitnica »

Hvala Kukinjos na savjetima, probam sve pa javim kako je prošlo :D :D :D
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Khaderah »

Skitnica
Posts: 6
Joined: 17-10-2011, 21:05

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Skitnica »

HVala Kukinjos na pomoći,nabavio sam novu Atmega 16 ubacio orginalni Hex i fuse bits koje si mi rekao i sve fercera super. Imao sam jos mali problem sa kondezatorima kod externog oscilatora na Xtal1 i Xtal2 trebao sam imati 22pf a kod mene su bili 220pf sada sam zamjenio i sve radi. :D :D :D
Sigma
Posts: 4
Joined: 07-03-2015, 15:48
Location: HR

Re: USB programmer for Atmel AVR controllers

Post by Sigma »

Pozdrav,
zanima me da li mogu koristiti ovaj fuse calc http://www.engbedded.com/fusecalc/
i primjeniti ga na Atmel studio 6.2 za fuse postavke programator je MKII clone
http://tinyurl.com/ofntfeu
zanima za ovaj projekt
http://tinyurl.com/lvbbqyh
http://tinyurl.com/pqrnata

Hvala
Post Reply