Bios problem

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
nenza09
Posts: 7
Joined: 11-03-2021, 10:32

Bios problem

Post by nenza09 »

Pozdrav svima i unaprijed hvala,imam jedan za mene nerjesiv problem,u pitanju je laptop hp 4515S!Laptop ima problem sa biosom,kada se upali pokaze bios recovery occurred 500!Laptop kada se upali on radi normalno, dok ga ne ugasite pa opet upalite,ili ga ugasite pa nakon 5min probare a ga upalite nemoze,jer stoji samo crno, nekad nakon 5 min tek izbaci bios,i pokrene sistem,a kada idem samo na restart svaki put se upali normalno!Laptop je flesovan softverski preko sistema,bio je f.06 pa sam na f.10 i sad je na f.20,to je zadnji!Ali ni to nije rjseilo problem,izvadjenja je cmos baterija ali isto kao da nije,bios se nije resetovao,vrjeme se i dalje pamti!Probao sam windows + b,ali onda samo caps lock neprestano blinka,i da napomenem kada laptop nece da se upali blinka caps 5 puta,sto opet ukazuje na problem sa biosom,da li postoji neki drugi nacin da se flesuje ili resetuje bios?Posto na hp-ovoj stranici jendostavno nema fajla preko usb-a da flesujem!Hvala.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Bios problem

Post by pedja089 »

Moras izvaditi cmos bateriju, glavnu bateriju, iskljuciti napajanje, i ostaviti ga neko vreme dok se svi kondezatori ne isprazne. Onda bi cmos trebao biti ociscen. I neces imati vreme.

Mada mislim da to nema veze sa CMOS. Pre ce biti da je FLASH memorija na kojoj je bios ostecena.
Verovatno bi je trebao zameniti... Ili mozda samo da probas da je flesujes preko programatora.
nenza09
Posts: 7
Joined: 11-03-2021, 10:32

Re: Bios problem

Post by nenza09 »

Vazi probacu,samo mi nije jasno kako prvi put kad se pali laptop se normalno upali,svaki put,ali kada ga ugasis pa upalis nema sanse!Uglavnom probacu ostavit neko vrjeme,nznm da li postoji sansa da uradim recovery preko usb-a?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Bios problem

Post by pedja089 »

Ako je chip fizicki ostecen ne.

Ako je iz nekog razloga doslo do ostecenja podataka u chipu, onda ces uspeti.
Meni na desktop PC se nesto desilo sa memorijom za BIOS. Iscitani podatci iz memorije nisu imali veze sa podatcima iz roma za flesovanje biosa.
Jednostavno ubacio u programator, upisao fajlove skinute sa neta i dan danas radi. Sta mu je bilo, pojma nemam.
nenza09
Posts: 7
Joined: 11-03-2021, 10:32

Re: Bios problem

Post by nenza09 »

E nznm,uspio sam naci verziju f.20 biosa,flesovo preko usb-a ali isto sve!Uspio sam i uraditi clear cmos tako sto sam spojio + i -,ali opet nije imalo efekta!Ovo nisam nikad vidio,da kada se prvi put pali laptop da pali,ali kada ugasis ili nakon odredjenog kraceg vremena probas upaliti ne moze!Kako pali iz prve ako je ostecen bios!Nazalost nemam programator,pa cu morati negdje naci da mi neko proba naci,ili skinuti bios sa nekog identicnog lapa!
Post Reply