TV LG 32LB550B

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

TV LG 32LB550B

Post by WhiteHead »

Već sam x-puta pominjao da nisam majstor, a uvijek se nađe neki rođak ili prijatelj da zatraži da "malo" pogledam.

Tv iz naslova ima ton nema sliku (osvjetljenje). Da nije LED pomislio bih na CCFL lampe ili njihov inverter.
Koliki napon ovaj TV treba imati na žicama za napajanje osvjetljenja ekrana?
Hvala unaprijed.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Re: TV LG 32LB550B

Post by Ford »

https://www.scribd.com/document/2530164 ... -LJ43B-pdf

pokušaj malo da pogledaš na ovoj web strani...

Lp.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: TV LG 32LB550B

Post by WhiteHead »

Ima tu svega, dosta toga meni nepoznatog.
Nisam uspio identifikovati semu ove ploce napajanja.
Foto_6.jpg
Foto_6.jpg (17.58 KiB) Viewed 6037 times
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
huli
Posts: 2
Joined: 22-05-2014, 14:44

Re: TV LG 32LB550B

Post by huli »

Pozdrav. Potrazi kabal koji ide u panel a koji sluzi za pozadinsko osvjetljenje. Kada lociras taj kabal izmjeri instrumentom imas li kakvog napona . Takodje pokusaj da iz blizine vidis ima li bilo kakve slike .ako imas nekog napona i primjetis sliku onda je problem u diodama. U tom slucaju bih ti poslao malo duze objasnjenje sta i kako i bolje je da ide na mail.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: TV LG 32LB550B

Post by WhiteHead »

Kabal za osvjetljenje ide na bijeli konektor na vrhu ove slike. Označen je sa LED+ i LED-.
Napon je oko 140 VDC, mada ovom instrumentu ne vjerujem baš puno.
Slika se malo nazire, tako da je 100% do osvjetljenja.
Ako imaš kakav tutorijal za popravku LED osvjetljenja, bio bih ti zahvalan da ga pošalješ na sijedi@gmx.com
LP
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: TV LG 32LB550B

Post by pedja089 »

Nisam neki strucnjak za opravke, ali taj napon deluje vise nego ok. Verovatno je manji kada su led prikopcane jer je to izvor struje.
E sad tebi je neka led dioda u prekidu. Ne znam o kakvom se ekranu radi, ali generalno moras naci LED koja je u prekidu.
Znam neki je samo premoste i to radi dok sledeca ne crkne. Neko menja celu traku sa pokvarenom LED.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: TV LG 32LB550B

Post by WhiteHead »

OK, sledeći vikend rastavljam panel pa probam.
Hvala svima
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: TV LG 32LB550B

Post by nano »

Pazi na panel i pogotovo na one folije koje idu iz panela na plocicu sa konektorima.Mala nepaznja i
probiju se ili rascijepe.Ja to radim tako da tv lezi na ekranu i onda odvojim plocicu od lima na kojem su diode i pazljivo je savijem prema dole i zalijepim selotejpom za prednju stranu tv-a,tako da ne moze da se pomjera i onda polako otvaram zakacke koje drze taj metalni dio za plasticni okvir.Poslije podignes to sve skupa ,ne moras skinuti ni jednu plocu sa tog lima ,sve ostaje ,tako da poslije mozes probati samo taj dio,kad upalis tv , proradi osvjetljenje,ostavis ga tako da odradi par sati.Tako ti ne pada prasina sa unutarnje strane onih polarizirajucih filtera i reflektora.
Ako ima ispravljac sa regulacijom napona i struje mozes probati traku po traku sa 20 v i strujom od par desetak mA i odmah vidis koje diode ne rade ,vidjet ces na svakoj traci oznaku + i -.Ako su u pitanju dvije tri diode,mozes ih slobodno kratko spojit i radit ce,ali ako zelis da bude kao novo ,mozes kupiti cijelu traku ili pojedinacne diode.Ja obicno ostruzem onaj plasticni dio diode i onda je lemilicom zagrijem i skinem i samo spojim sa kalajem to mjesto.Ako se traka nikako ne upali onda moras diodu po diodu probati,postavis napon na oko 10 i opet mala struja i ako imas ostre pipalice mozes s njima malo zagrebat onaj bijeli sloj boje ,lijevo i desno od svake diode i onda probas jednu po jednu.Moras pazit na polaritet ,ako ne radi na jednu stranu,okrenes :-) .Prvi put sve izgleda strasno,ali s praksom.....kao i sve :-))
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: TV LG 32LB550B

Post by nano »

Da... ja sam cak ,u nedostatku dioda i traka,kratko spaja i do 5 dioda ,ako nisu blizu jedna druge.Osvjetljenje ekrana je bilo jedva vidljivo slabije.Ko ne ide za tim i ne primjeti.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: TV LG 32LB550B

Post by WhiteHead »

Hvala na savjetima @nano. Svakako će biti korisni.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: TV LG 32LB550B

Post by Damir_Gsm »

ne prespajaj diode.ne ide to dugo...pogotovo neke Filipse koje koriste 6v ledove slicne na Lg al ne iste.Uvek se vrati za par dana.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: TV LG 32LB550B

Post by WhiteHead »

Prošli vikend sam nešto skrpio.
Trećina dioda je već ranije bilo zamijenjeno u servisu.
Ja sam ubacivao neke sa traka koje sam kupio u običnoj trgovini rasvjete, tako kada se zagledam u sliku tačno vidim mjesta gdje sam ubacivao diode (jače svijetle), doduše malo se primjećuju i one koje su ranije mijenjane u servisu. Mušterija je za sada zadovoljna, nakon sledećeg kvara gledat ćemo da nabavimo nešto orginalno.
U svakom slučaju, hvala Damire.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: TV LG 32LB550B

Post by Damir_Gsm »

nisam bas nesto puno aktivan.Vreme mi je problem...
Nakon duzeg vremenskog perijoda servisiranja ledove dosao sam do zakljucka da nijedno drugo resenje nije dovoljno finansijski izdrzano osim zamena led trake.
Zasto?
Otvaras tv krpis trake gubis sat dva vremena i naplatis recimo 10 eura.....
dolazi uvek za par dana nedelju ili najvise mesec dva.otvaras opet gubis vremena krpis i nista ne naplatis.
Crkne on opet za par dana ili nedelju i ne ide vise kod tebe.Ode u drugi servis.......itako dalje...
Znaci odmah u trenu kad dodje ja musteriji kazem da led menjam komplet.Bez iskljucka pa makar i samo jedna dioda nek je crkla.Drugcije ne radim.Nikako.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: TV LG 32LB550B

Post by WhiteHead »

Dobra praksa Damire, svakako, ukoliko se ima servis i misli na budućnost.
Kod mene je slučaj, uža i šira rodbina, prijatelji.... pa može svakako.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply