Laptop maticna ploca

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
markou10
Posts: 4
Joined: 14-02-2018, 10:12

Laptop maticna ploca

Post by markou10 »

Pomoc oko pronalazenja odgovarajuce sigurnosne SMD diode. Dioda je definitivno otisla "sama od sebe", svi kondenzatori su u redu. Izmeren je otpor i ne postoji, tj 1.3 oma u oba smera, greje se i vidi se pukotina na sredini diode (punjac, dzek i konektori su u redu, ostatak ploce ima napon od 0.3-0.4V). Dioda se nalazi na maticnoj ploci acer aspire 5735z laptopa blizu DC konektora. Prateci stampu, cini mi se da je jednostavno tu radi sigurnosti da ne pusta veci napon od 19V i 500mA ka ostatku komponenti na ploci. Pitanja cu sledeca. Da li zna iko da mi da bar specifikacije diode (sifra diode CH8i B14A)? Na googlu apsolutno nista nema, u code book-ovima sto sam pronasao ne postoji, ne znam nista o njoj i razgovarajuci sa nekom stranom kompanijom koja prodaje takve komponente shvatio sam da je taj kod skoro pa nebitan. Skinuo sam i semu laptopa i nista saznao iz nje. Ako niko nema informacije, onda sledece pitanje: Da li bih mogao da je odlemim i spojim komadom zice, obzirom da mislim da je tu samo radi zastite od pokvarenog punjaca. Trebalo bi da radi zar ne? "Kupi drugu maticnu, nemoj da se zezas" i "nadji neku pokvarenu maticnu pa prelemi" ne uvazavam kao odgovore). Slike mi ne da da postavim, probacu u komentaru jos. Hvala u napred.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Laptop maticna ploca

Post by WhiteHead »

Možda je dioda paralelno izvoru, inverzno polarisana, pa prvo probaj s odletovanom bez brikovanja. (Uostalom ako imaš šemu treba tu sve da se vidi)
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
markou10
Posts: 4
Joined: 14-02-2018, 10:12

Re: Laptop maticna ploca

Post by markou10 »

Hvala probacu, ali bih pre da vidim da li neko zna opis diode jer bih mogao sigurno da nadjem drugu sa istim specifikacijama. Ovakva kao da ne postoji, nema je nigde.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Laptop maticna ploca

Post by nano »

Evo sta kazu rusi za B14A oznaku.
Bit ce tvoja ona prva.
http://kazus.ru/datasheets/smd/go/?query=B14A

ili ova http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... MB14A.html
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
markou10
Posts: 4
Joined: 14-02-2018, 10:12

Re: Laptop maticna ploca

Post by markou10 »

DA, nasao sam ih mnogo sa oznakom B14A, to je verovatno samo ono sto oni imaju ako je to neka prodavnica (nisam strucnjak ruskog jezika :D ). Cini mi se da je puno cak 13A tolerancije. Hvala u svakom slucaju.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Laptop maticna ploca

Post by LAF »

Dioda je paralelno punjacu, i ako ti ploca ne radi jos je nesto stradalo. Uloga joj je zastita od prenapona, kratke
impulse "pregrunta" a duzi prenapon je dovodi u kratki spoj.
Skini je i probaj plocu, ako radi, nacices ili bidirekcionu ili polarizovanu za napon 22V i 600W snage i postaviti
je. bidirekcionu okrenes bilo kako, a polarizovanu tako da joj je katoda na plusu napajanja.-
pOz
markou10
Posts: 4
Joined: 14-02-2018, 10:12

Re: Laptop maticna ploca

Post by markou10 »

Kao sto sam rekao, stradala je "sama od sebe" tj samo ona kao prva na udaru pokvarenom univerzalnom punjacu. Naravno nikad siguran dok je ne skinem pa ne vidim. Hvala na podacima o diodi.
Post Reply