Zamjena battery packa u panik lampi

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Dino
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 12-01-2011, 20:05
Location: Dubrovnik

Zamjena battery packa u panik lampi

Post by Dino »

Pozdrav ekipa, trebao bi savjet.

Imam 3 Zemper panik lampe, stariji tip sa 6w fluo cijevima, u kojima bi trebao zamijeniti dotrajale Ni-Cd battery packove.

Originalni GP-ovi su 2.4 v, 1.6 Ah i imaju oznaku "Permch 80 mA" što bi valjda trebalo značiti da ih elektronika punjača trajno nadopunjava sa 80 mA struje ( trickle charging ).
Ovo bi mogao provjeriti da multimetrom u seriji sa battery packom dok ga elektronika lampe puni.

Originalni battery pack svakako nemam gdje za kupiti, u Chipoteci imaju Ni-Cd baterije manjeg kapaciteta, a trebao bi i kućite za njih, pa sve skupa nagurati u kućište lampe.


Ono što mene zanima je:
Koliko je sigurno originalni Ni-Cd battery pack zamijeniti sa Ni-Mh battery packom ?
Provjereni prodavač sa ebaya ima GP-ove 2.4 v, 2.1 Ah, a sva tri bi me došla 100 kn sa dostavom.
Hoće li takvi uvjeti punjenja puno naštetiti Ni-Nh baterijama ?

Na stranim forumima čitam da su neki uspješno zamijenili Ni-Cd baterije u starim bežičnim telefonima sa Ni-Mh tipom, dok su drugi protiv ideje trajnog punjenja Ni-Mh baterija.


Ako se stari 1.6 Ah battery pack konstantno punio sa strujom od 80 mA, pretpostavljam da to svakako nemože našteti Ni-Mh 2.1 Ah battery packu, ali svejedno da provjerim prije nego se odlučim za kupnju i zamjenu.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Zamjena battery packa u panik lampi

Post by LAF »

U pitanju je najvjerovatnije "baby" format baterije-one srednje velicine-deblje od AA formata.
Ni-MH tehnologija je zamijenila "poganu"-toksicnu Ni-Cd tehnologiju-mada i sam nikal nije naivan.
Punjaci koji su punili NI-Cd pune i Ni-MH.-
Procitaj ovaj clanak:
http://batteryuniversity.com/learn/arti ... _batteries
pOz
User avatar
Dino
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 12-01-2011, 20:05
Location: Dubrovnik

Re: Zamjena battery packa u panik lampi

Post by Dino »

Možda nekome pomogne informacija:

Na kraju sam sa Aliexpressa direktno iz PK Cell brand shopa nabavio 2200 mAh SUB-C NiCd članke sa listićima.
Šalju preko skladišta u Europi tako da bez problema prolazi granicu, za razliku od Dealextremea čija je pošiljka odbijena zbog nekih sigurnosnih regulativa oko izvoza baterija.
Post Reply