Tablet - punjenje

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Tablet - punjenje

Post by abc1234 »

Pozdrav ekipa! Trebam pomoć. Znači na tabletu mi je riknuo micro usb ulaz. Ne prepoznaje ni punjač ni usb stick. Normalno prvo sam sumnjao da je konektor fizički oštećen i odnesao ga u servis. Ovi u servisu kažu da je riknula matična. Naravno popravak bi koštao skoro više nego novi uređaj.
Uređaj osim toga radi najnormalnije (dok ne potroši ovo malo baterije što je ostalo)

Ono što je meni palo na pamet da bi mogao bateriju direktno puniti, bez elektronike od tableta. Na youtubu sam našao nešto slično. https://www.youtube.com/watch?v=INqEutBw57Y

Ovakvi moduli za punjenje koštaju manje od dolara. Ono što mene muči kako bi to funkcioniralo. Baterija od tableta je 3,8V, a ovi moduli kažu: "Full charge voltage- 4.2V." Da li je to normalna voltaža ili bi ovih 0,4V moglo sjebati bateriju?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Tablet - punjenje

Post by trax »

Na bateriji ti mozda pise koji je njen napon, on je ili 4.1 ili 4.2V kod Li+ baterija.

Da sam na tvom mjestu, ja bi kupio taj jeftini punjac i tako punio bateriju.
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Re: Tablet - punjenje

Post by abc1234 »

Pa piše 3,8V i to je ono što ja pitam. Hoće li to biti problem, pošto ovaj punjač kaže da puni do 4,2V
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Tablet - punjenje

Post by trax »

Aha, mislim da se ona moze napuniti na 4.2V bez problema. Evo procitaj malo i ovdje: https://www.eevblog.com/forum/beginners ... on-batter/

Taj kineski punjac bi to trebao fino da napuni ako u sebi ima kontroler :-)
Mislim da ionako nemas drugu opciju.
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Re: Tablet - punjenje

Post by abc1234 »

Izgleda da neće biti problema.
pala mi je na pamet još jedna ideja. Da isprogramiram mali programčić koji će za vrijeme punjenja provjeravati stanje baterije i kada dođe tipa do 98% da upali alarm :D
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Tablet - punjenje

Post by trax »

Ma nece ti to trebati, ali se mozes igrati :-)
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tablet - punjenje

Post by Black »

Kod tih punjača od 1 dolar ima problem. Tolerancija im zna pobjeć izvan sigurne zone li-ion baterija. Tj iznad 4.2V
O čemu se točno radi? Imao sam par komada tih punjača i raznih modela. Svi su trebali punit do 4.1V al na njima piše +-5%, problem je kad ti dođe punjač sa tim +5%
Pa puni bateriju do 4.3V što je pogubno za nju. Tako da bi uvijek uzeo koji komad više, testirao koji do koliko puni i oni koji su bili s prevelikim odstupanjem, letili bi u smeće, a ovi ostali i dan danas super služe
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Tablet - punjenje

Post by trax »

Logicno je da kinez ne radi kako treba :)
Zbog toga, mozes uzeti MAX1811 i sa njim puniti tu bateriju. Mislim da je to sigurnije, a sposoban si da pravis sopstvene uredjaje. MAX1811 ima opciju da puni do 4.1 ili 4.2 pa se mozes i sa tim poigrati. Prvo punis do 4.1, ubacis u tablet i ako bude pisalo nekih 90% znas da trebas puniti do 4.2.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Tablet - punjenje

Post by LAF »

Na svim Li punjacima referentni napon kola koje regulise punjenje je ili 1,25 ili 2,5 (tacnije 2,495) ako kao
referencu imaju kolo TL431 ili ekvivalent i izlazni napon je definisan spoljnim razdjelnikom napona,
sto ce reci da se svaki, pa i taj sto ima visociji napon moze svesti u normalu,.
Drugo pitanje je tehnologija baterije, neke dozvoljavaju i napon punjenja od 4,35V.-
Veci problem predstavlja zastita od predubokog praznjenja, a to vec regulise uredjaj u kom se
Li baterija koristi.-
Ako baterija ima nazivni napon 3,8V-punjenje garant moze ici do 4,35V.
Inace, nazivni naponi LI- akumulatora su 3,6 3,7 i 3,8V za ove posljednje generacije.-
Evo i jednog punjaca za jednu ili dvije celije.
pOz
Attachments
licharge.jpeg
(53.59 KiB) Downloaded 1 time
Post Reply