Audio mp3 modul za auto

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
RayToral
Posts: 11
Joined: 12-10-2017, 00:20

Audio mp3 modul za auto

Post by RayToral »

Pozdrav.Rijec je o uredjaju za automobil.Sliku cu postaviti na kraju teksta.Slucajno sam zamjenio polove,+ je otisao na -,a - na + i samo je frcnula iskra i uredjaj se ugasio.Uredjaj radi na 12v.Sada me zanima samo jedna stvar da li je skroz mrtav ili ima nade za njega.Regulator napona je ispravan na multimetru pokazuje 11.8v.Ne znam sta je tacno pregorilo posto su svi dijelovi na njemu veoma sitni,ali cini mi se da je ovde bila neka vrsta diode.Pokusao sam uslikati telefonom koliko sam god bolje mogao,ali ne znam da li ce te uspijeti skontati o cemu se radi.Volio bih kada bih mogao popraviti ovaj uredjaj jer sam ga cekao preko mjesec dana da mi stigne i danas sam ga odmah cim mi je stigao uspio pokvariti :D ,hvala.
https://postimg.cc/image/2og0dn70i3/
https://postimg.cc/image/4w77y9n2ej/
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Audio mp3 modul za auto

Post by pedja089 »

Regulator napona nije ispravan. Jer na izlazu treba da bude 5V.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Audio mp3 modul za auto

Post by nano »

Ako je,kako pedja kaze na izlazu iz regulatora 11.8V onda ga baci u smece.
Mada meni izgleda da je ona dioda D1 na ulazu upravo tu da sprijeci prolazak obrnuto spojenog napona.
Tamo gdje se vidi da je izgoreno je bio neki kondenzator,vjerovatno,vidi ispod njega da nije i kakva veza na ploci izgorila.Izmjeri napon na ulazu i izlazu regulatora.Izmjeri da slucajno nije kratki spoj na tih 5V na izlazu regulatora.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
RayToral
Posts: 11
Joined: 12-10-2017, 00:20

Re: Audio mp3 modul za auto

Post by RayToral »

Mislio sam da ako prima 12v da i radi na 12v.Ispod nista nema cudno na ploci,kao i sa gornje strane,sve izgleda kao da se nista nije desilo,osim ove jedne diode sto je riknula.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Audio mp3 modul za auto

Post by nano »

A koja je dioda riknula?
Zasto nema plastike na onom konektoru za napajanje?
Onaj crni kondenzator ti je na 5V,koji dolaze sa desnog pina onog regulatora,lijevi pin je ulaz 12v ,a srednji i hladnjak su na minusu.Izmjeri napon na desnom pa na lijevom u odnosu na masu i znat ces punno vise....a i mi stobom :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
RayToral
Posts: 11
Joined: 12-10-2017, 00:20

Re: Audio mp3 modul za auto

Post by RayToral »

Na slici ima crvrna plastika na ovim konektorima,a mebi je dosao bez plastike,zato sam i zeznuo stvar.Izmjerit cu to sve lijepo i postavit cu vam.Hvla momci na zalaganju.
Post Reply