Prepravka fena za topli vazduh

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Prepravka fena za topli vazduh

Post by pilgrim »

Dakle, imam pokvaren fen za topli vazduh kome su "otišli" grejači. Sada hoću da ga prepravim da izbacim sve osim motora jer mi treba da duva samo hladno. Kako to uraditi?
Čime oboriti napon za motor od 24VDC, jer je to pre radio jedan grejač, ali da bude malo da se može spakovati negde unutar fena?

svaki savet je dobrodošao...
:D
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Prepravka fena za topli vazduh

Post by niho »

Pa koristi trafo ili ako baš treba ostati da radi na 220V onda vidi koliko struje vuče pa mu napon "skini" kondenzatorom, ako nije prevelika(20-100mA). Pogledaj na netu tzv "transformerless" principe.
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: Prepravka fena za topli vazduh

Post by pilgrim »

niho wrote:Pa koristi trafo ili ako baš treba ostati da radi na 220V onda vidi koliko struje vuče pa mu napon "skini" kondenzatorom, ako nije prevelika(20-100mA). Pogledaj na netu tzv "transformerless" principe.
Pa to mi jeste problem. Motorić vuče oko 1A. To ne može "transformerless" principom.
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Prepravka fena za topli vazduh

Post by niho »

24W?! pa to i nije "motorić" :) U prostor fena bi se mogao ugraditi jedino neki od ovih SMPT konvertera (ispravljača). Nije težak i (ako govorimo o običnom fenu) može se ugraditi u prostor gdje su bili namotaji grijača. Druga varijanta je da postaviš trafo 220/24 sa ispravljačem u kutiju izvan fena a onda kabal dalje prema fenu. u ovom slučaju nije velika struja tako da taj kabal može biti i nešto duži (par metara).
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: Prepravka fena za topli vazduh

Post by pilgrim »

Nove informacije: vidi tabelu iz priloga.
Kada sam rekao da je struja 1A vodio sam se karaketristikama motora iz tabele, međutim, sada kada sam ga spojio i pustio da radi, vidim da struja ne prelazi 150mA. Ali praznog hoda.
Sa moniranim ventilatorom i upakovan totalno, vuče 650mA.
Attachments
GCR356DP_2753.jpg
GCR356DP_2753.jpg (17.2 KiB) Viewed 1565 times
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
Post Reply