LCD BELINEA 1705S1

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

LCD BELINEA 1705S1

Post by pilgrim »

LCD BELINEA 1705S1
ploča Mirage electronics PI-170DTLA
Kvar: monitor je polako postajao "redish", a onda jednog dana samo prestao da radi. Standardno se ekran zasvetli na par sekundi i onda se isključi.
Pretpostavio sam da je u pitanju lampa ili inverter, ali sam za svaki slučaj prvo promenio sve elkiće.
Rastavio panel i našao lampu koja ne radi. Kupio drugu lampu i zamenio. Situacija ista. Sve lampe proverene na invertoru od laptopa i svetle bez problema.
Primetio još jednu lampu koja u početku postane "redish" a onda pobeli. Zamenio i nju za svaki slučaj. Po palenju, sve se upale i onda se(standardno) ugasi.
Izvadio invertorske trafoe i premerio ih. Identični. Male zavojnice-trafoe premerio=identični.
Nemam više ideja. Jedino što mi se mota po glavi je da je zamenska CCFL (iako iste dužine)malo deblja od originalne. Original je 2.2 a zamenska je 2.4.
Ne verujem da bi to bilo od nekog većeg uticaja ali.......

Da li je neko isključivao zaštitu na TL494 na ovoj ploči i kako da to uradim?

http://www.sendspace.com/file/p3rfg0 - šema u pdf-u
Attachments
IMG_2255_resize.JPG
IMG_2255_resize.JPG (40.21 KiB) Viewed 6526 times
IMG_2254_resize.JPG
IMG_2254_resize.JPG (50.03 KiB) Viewed 6526 times
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by Kukinjos »

Za skinut zaštitu najbolje ti je prvo odlemit Q10 (str.2 dolje, lijevo). Ako upali, vrati ga natrag i skini otpor R40 sa njegovoe baze, ako sad proradi, znači da neka cijev nije upalila ili joj je premala struja. Ako to nije slučaj (lampe se opet ne upale, ili se ugase nakon kratkog vremena), skini drugi otpor R47 s baze Q10, pa ako sad proradi, znači da je u pitanju neka cijev s manjim unutarnjim otporom i vuče preveliku struju. Usput, možda čak i prije svega, provjeri kapacitet C5 2,2nF, ili ga zamjeni.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by stojke369 »

@pilgrim ispravi samo prvi deo gde pise da se vec pominjao na forumu. To se odnosi na FF predpostavljam :wink:
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by pilgrim »

@Kukinjos ; puno hvala na savet, probaću pa javljam....

@stojke369 ; u pravu si :) Na žalost, nema opcije za EDIT, pa onda evo ovim putem obaveštavam da se ova Belinea ovde prvi put spominje :)
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by pilgrim »

Kukinjos wrote:Za skinut zaštitu najbolje ti je prvo odlemit Q10 (str.2 dolje, lijevo). Ako upali, vrati ga natrag i skini otpor R40 sa njegovoe baze, ako sad proradi, znači da neka cijev nije upalila ili joj je premala struja. Ako to nije slučaj (lampe se opet ne upale, ili se ugase nakon kratkog vremena), skini drugi otpor R47 s baze Q10, pa ako sad proradi, znači da je u pitanju neka cijev s manjim unutarnjim otporom i vuče preveliku struju. Usput, možda čak i prije svega, provjeri kapacitet C5 2,2nF, ili ga zamjeni.
Zamenio C5
Skinuo Q10 i ništa novo, tj. gase se posle 2 sekunde.
Hteo da skinem R47 ali ga NEMA ???

slika u prilogu
Image
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by Kukinjos »

Stani malo, koja je to slika, to nije napajanje nego kontroler. Govorio sam ti o elementima na pločici napajanja uz onaj TL494.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by pilgrim »

to sam se i ja čudio., ali jedini q10 je taj..
Pogledaj oznake na štampanoj ploči tačno ispod drugog invertora ( na slici, ne na šemi)-kao mala tabela...
Po meni to upućuje na pločicu kontrolera....
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by Kukinjos »

Ma ne bi trebalo bit tu, ajde slikaj u malo većoj rezoluciji napajanje, onu polovinu gdje su konektori za CFL i TL494.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by pilgrim »

Kukinjos wrote:Ma ne bi trebalo bit tu, ajde slikaj u malo većoj rezoluciji napajanje, onu polovinu gdje su konektori za CFL i TL494.

evo
slika
Image
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by Kukinjos »

Evo
Image

edit:

uh uh, moja brzina, Q10 je iznad onog zaokruženog tranzistora
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by pilgrim »

e sada mi ništa nije jasno.....

probao sa "novim Q10 i R40 i R47" i sve je po starom. U oba slučaja posle par sekundi se ugase neonke.

Vratim sve nazad i trenutku ludila kažem sebi "pa možda da uključim kabal u kompjuter" jer sam naravno celo vreme radio sa iskopčanim kablom. I LAMPE SE NE GASE.

Otkud to? Išao sam logikom da ne mora da bude utaknut kabal jer kada kabal nije utaknut, obično se na monitoru vidi "check signal cable" što znači da lampe rade(jer se u suproton ta poruka ne bi videla)

Šta je u pitanju ?
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by Kukinjos »

CON202, pin8 - Von/off, kad nema signala iz računala kontroler isključi inverter i lampe preko ovog pina. E sad kako je programiran, daje li poruku "check signal cable", to već ne znam.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by pilgrim »

Ovo nije monitor, ovo je đavolja naprava. Treba je spaliti na lomači i nipošto reciklirati neko njegov deo, da se njegov zlu duh ne pojavi u još nekom uređaju.
Sve Vam je jasno iz gornavedenog-ne znam šta mu je. U kući je stanje ovakvo: žena je rekla " ili taj *ebeni monitor oko koga se *rkaš nedelju dana iz kuće ili ti iz kuće" Mislim da je nisam trebao optužiti da mi je izgubila šrafiće iz monitora :)
Kum koji ima TV servis i koji mi uglavnom pomaže telefonski kada negde zapnem je već odavno rekao "ja bih to *ovno odavno bacio". Ne moram Vam reći da mi se više ni ne javlja na telefon :)
Juče sam rastavio i sastavio panel nekih 7-10 puta, ubeđen da neka lampa prekida ili nešto slično. Lampe skunute sa panela su stajale upaljeno 15 minuta. Sastavim panel i one se opet gase posle par sekundi.
Rastavi , sastavi, rastavi, sastavi, rastavi, sastavi, rastavi, sastavi...- i opet sve isto.
Idem da nabavim svetu vodicu, da ga zalijem, očitam neki egzorcitički ritual i da ga stavim u najudaljeniji deo ostave.

Puno hvala svima koji su čitali a naročito Kukinjosu na savetima
:)

PS: Sada čujem da će žena da ide kod njenih na par dana. Možda se opet odlučim da ga otvorim u tim danima, ali samo ako ova čudna zelena ljigava stvar prestane da ističe iz njega :) I ako ove crvene oči prestanu iz njega da zure u mene.....
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by Kukinjos »

pilgrim wrote:Sada čujem da će žena da ide kod njenih na par dana. Možda se opet odlučim da ga otvorim u tim danima
Hitno s njim kod pravoslavnog popa u zajednici s katoličkim egzoristom, kad budu "ti dani u mjesecu" :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
chupachabre
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 04-06-2012, 06:23

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by chupachabre »

mene je isto tako zezao jedan monitor sa istim simptomima,
i na kraju balade je bio jedan usrani osigurač koji ti je plave ili zelene boje u biti kao neki termo osigurač u kolu sa nekim tranzistorima na hladnjaku.
pa sam se pitao kako je uopće mogao imalo bacati svjetla i cijelu sliku na ekran par sekundi ako je u prekidu.
sve u svemu i dan danas radi, prelemio daj dio i to je to.
8)
User avatar
chupachabre
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 04-06-2012, 06:23

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by chupachabre »

druga fora je bila da sam zamijenio pločicu gdje ide vga kabl, a tu "neispravnu" stavio u drugi monitor gdje je uredno radila i ta i ova u monitoru koji sam popravljao.
na koju foru radi u kombinaciji sa pločicom invertera nemam pojma.
kiki307
Posts: 7
Joined: 01-10-2009, 22:57

Re: LCD BELINEA 1705S1

Post by kiki307 »

Ekipo vidim da već dugo nije aktualna tema....
A vidim da ste bili u sličnim problemima kao ja sa tim istim monitorom....
Samo na ovom monitoru šta sam ga dobio em što je bila izgorena jedna lampa(a to sam riješio) još
netko je pametan precvikao kabel od vga konektora pa ako itko ima shemu da u njoj ima raspored žica na 28 pinskom konektoru koji ide u kontroler bio bih mu vrlo zahvalan.... šteta mi ga je baciti ako još može poslužiti
Nisam nigdje uspio naći shemu na internetu to je onaj model Belinea 1705s1(111754).
Samo se nadam da netko od vas mi može nekako pomoći....
Post Reply