Problem s radiovezom

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
fighter
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 04-01-2007, 19:19

Problem s radiovezom

Post by fighter »

Naime rijec je o nekakvom no-name uređaju starom cca 30 godina koji se koristi u vatrogasnom vozilu... E sad komunikacija je half-duplex, i kad druga strana poziva (govori), čujemo ih odlično...
Ali kad mi pozivamo, oni cuju samo da smo pritisnuli tipku za pozivanje (ili kak se vec to zove :lol: )...

Posto nemam bas iskustva s takvim stvarima (RF) sta mi savjetujete da prvo pogledam... Ja sumnjam na mikrofon... Jer navodno druga strana cuje da smo mi pritisnuli tipku, tj nesto cuju, ali ne prolazi govor...
Kako da provjerim da je taj mikrofon dobar ili nije, i na sto moram obratiti paznju ako ga budem mijenjao???

Ima jos kakva ideja??
Da li bi mogla biti nekakva masa mozda ili nesto oksidirano ili bilo sta drugo????

Zahvaljujem...
User avatar
josip
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 12-04-2009, 13:01
Location: VG HR

Re: Problem s radiovezom

Post by josip »

Univerzalni instrument u ruke i prvo ispitati mikrofon.
Isključiti ga sa radio stanice i na kontaktima mikrofonskog konektora omski ispitati da li je mikrofonski uložak ispravan. Za takvu namjenu i u to vrijeme obično su se koristili mikrofoni s dinamičkim uloškom. Ovisno o proizvođaču i tipu otpor se može kretati od 100 do 500 oma. Naravno da ima slučajeva i sa manjim i sa većim otporom ali najčešći su u tim granicama. Ukoliko je uložak ispravan, kad se proba ommetrom u njemu se čuje pucketanje, krčanje. Naravno da je poželjno otvoriti i kućište mikrofona i ispitati žice od kućišta do konektora. Ako je s mikrofonom sve u redu, problem je u mikrofonskom pojačalu koje se nalazi u samoj radio stanici, a u tom slučaju preporučujem otklanjanje kvara kod nekog iskusnijeg stručnjaka u tvojoj blizini. Uostalom nisi ni naveo svoju lokaciju, pa ti se i ne može ništa preciznije preporučiti.
Toliko za početak.
fighter
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 04-01-2007, 19:19

Re: Problem s radiovezom

Post by fighter »

Zahvaljujem na odgovoru...
Ako je kriv mikrofon, gdje mogu naci zamjenu i dal mogu uzeti neki iz starih telefona ili nesto slicno???
Vise sam orjentiran na digitalije pa mi je ovo malo strano, ali mislim da je problem u mikrofonu, jer druga strana cuje kad pritisnem tipku, tj kad uspostavim vezu...

Ako cu mijenjati mikrofon dal mogu zeznuti pojacalo ako stavim mikrofon premale ili prevelike impedancije???

Btw, okolica Varaždina
User avatar
josip
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 12-04-2009, 13:01
Location: VG HR

Re: Problem s radiovezom

Post by josip »

Kao mikrofonski uložak može poslužiti uložak slušalice od nešto starijih telefona, ako fizički može stati u kućište mikrofona. Odstupanjem impedancije mikrofona od nominalne neće se desiti nikakav dodatni kvar osim što će se promjeniti kvaliteta modulacije, ali će za svrhu za koju je namjenjen odraditi posao.
fighter
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 04-01-2007, 19:19

Re: Problem s radiovezom

Post by fighter »

Zahvaljujem...

I mislil sam da je tak, ali bolje da pitam nego da su problemi...

Pozdrav
Post Reply