Balun ???

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Balun ???

Post by japek »

Marinbnm, to, što je cikljamaš htio napraviti je popravak simetrije, a ne popravak prilagođenja. To mu zapravo nebi trebalo, ako bi imao sve skupa priklopljeno sa 50 ili 75E koaksialnim kablom, a nikako nekim običnim dvo žilnim, veroatno namenjenim za priklop zvučnih kutija.
Cikljamaš, na shemi predajnika, koju si prikačio ima na izlazu prije zatvorenog dipola jedan transformator, sa feritnom jezgrom. Nadam se, da si taj dio ispustio i prikačio se direktno na tačku, gdije su spojeni kondenzatori C11 i C12. Tamo je impedansa oko 50E, i od tamo se dalje ide sa koaksialnim kablom.
Takav način prilagođavanja sa gama machom, što je opisao marinbnm se često upotrebljava, jako je dobar i zbog lakše mehanike. Jedina je mana takvog prilagođenja to, da je simetrija porušena i ne može se sasvim popraviti ni sa simetrirnim balunom. Samo da budem jasniji, sa tim popravljanjem simetrije se ulazi več u velike detajle, kojih se kod upotrebe samo dipola obično i ne primjeti. Ako je taj dipol na yagi anteni, onda se to više poznaje. Samo možda jedna fotografija iz mojih merenja na 5 elementni anteni za 432MHz, koja ima dipol napajan sa gama prilagođenjem (http://lea.hamradio.si/~s55wt/Slike/70c ... mv70cm.jpg. Tu se malo vidi razika, ako bi gledali levi i desni dio diagrama zračenja antene ( u vertikali ), da nisu simetrični. Ako bi bilo sve idealno, trebali bi biti. Nisu i moja merenja baš idealna, ali ipak nešto se vidi. Ma da ovakva antena več dugo služi svojoj namjeni.
Cikljamaš, ako ti se ne radi gama prilagođenje, koje je kao što je več napisano jako usko, ali se zato može sa njim podesiti antenu na najbolji SWR, upotrebi ti tvoja dva štapa, ma da mi se čine malo kratki (70 cm, kod 100MHz bi trebala biti ukupna dužina oko 150 cm), uzmi koaksialni kabel, može i RG58 (ma da to nije baš i neki kabel, ali biče dovoljno) i prikači srednju žilo na gornji štap, a oplet, odnosno maso na donji štap. Bez nekih baluna, i stvar to mora dovoljno dobro raditi. Prilagođenje SWR bi mogao podešavati promenom dužine tih štapova, ma da to nije baš jednostavno (žaga i pila, HI), možda bi išlo i, ako bi umjesto C11 i C12, kod tvog predajnika stavio trimer kondenzatore, malo večeg kapaciteta od tih fiksnih, pa bi pomoču njih nastavio na kraju najbolji SWR.

Pozdrav, Janko
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: Balun ???

Post by cikljamas »

Hvala svima na odgovorima, posebno hvala Japeku...Ha, di ces vece bruke, nego obicni kabel od zvucnika
upotrijebit umjesto antenskog kabla, al kad smo se prije godinu dana Japek i ja malo dopisivali o ovom
balunu iz jednog njegovog odgovora sam krivo shvatio da mogu upotrijebiti bilo kakav kabel,hm,hm,hm...
Nakon vasih odgovora pomisljam na analogiju sa TV antenama i kablovima ili sa pigtail kablovima, naravno
da sad sebe pitam : kak to da ti nije palo na pamet povezat TV ili Comp sa obicnim kablom za zvucnike,
mustro nevidena u svemiru, a i sire ???...Nemam odgovora na ovo svoje pitanje, osim : Avaj i kukulele...
Al kad smo vec naucili slovo A iz nauke o antenama i kablovima bilo bi fakat od pomoci kad bi nam neko
od vas iskusnih majstora prilozio neku fotkicu na kojoj se u krupnom planu vidi spoj transmittera preko
BNC konektora sa jednim krajem 50 ohmskog kabla, a po mogucnosti i spoj antene preko BNC konektora
s drugim krajem kabla... Naime, ima tu sad tehnickih detaljcica koji me zanimaju, a da ne bi bio dosadan
najbolje bi bilo kad bi nam neko s par slicica (umjesto shemica i opisnog opisivanja) koje vrijede vise
od tisucu rijeci pokazao kako to treba izgledati...
banana
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: Balun ???

Post by cikljamas »

evo, spojio preko koaksijalca, al bas me zanima kakvo poboljsanje sam trebao dobiti s ovom
promjenom kabla posto kolko ja vidim nema nikakvog poboljsanja, imam isti doseg i istu
kvalitetu zvuka kao i bez koaksijalca, katastrofa...
banana
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: Balun ???

Post by cikljamas »

PARDON !!! Koaksijalac je ipak prouzrocio DRASTICNU razliku u dometu signala, jedino kvaliteta nije
nista posebno bolja, a zabuna je nastala zato sto sam jucer najprije spojio koaksijalac s antenom
tako sto sam ostavio 5-6 cm obicnog kabla zalemljenog na antenu, pa kad mi je tih 5-6 cm ocito
znacilo dovoljno veliku prepreku da ponisti djelotvornost koaksijalca, te kad sam odsjekao i tih
5-6 cm i zalemio antenu direktno na koaksijalac tek tada sam dobio pravi rezultat s tim da sam
antenu na pravi nacin ( u smislu dometa ) ispitao tek maloprije pa mogu reci da je razlika ipak
itekako uocljiva sto se dometa tice, a sto se kvalitete tice ne znam jel bi tu pomoglo omotati malo
koaksijalca zbog prilagodenja ?
E sad, imam novi problem, smijem li uopce emitirati, odnosno kako se covjek moze osigurati od
nezeljenih posljedica, mogu li npr. emitirati sat vremena dnevno, to valjda nece niko ni primjetiti,
da sam na selu ko bi o tome uopce brinuo, al ovdje u Zg je velika gustoca stanica i sad ako neku
stanicu ugrozavas nije ti bas svejedno, zar ne ?
banana
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: Balun ???

Post by cikljamas »

pardon, mislio sam u prethodnom postu na popravak simetrije, a ne prilagodenja...
banana
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Balun ???

Post by marinbnm »

Ehe...i kolika je razlika sa tim kabelom i cox? :D

Btw....sve je ok dok te ne skuže....sad da te netko prijavi, ap da te uhvate što bi ti napravili, i s obzirom da se samo igraš nemam pojima.....btw di si u ZG da slušam kad dođem!
User avatar
josip
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 12-04-2009, 13:01
Location: VG HR

Re: Balun ???

Post by josip »

Cikljamas
Da ne bi bilo "radio Remetinac"???
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: Balun ???

Post by cikljamas »

JOk Remetinac, priznajem samo Francusku Gvajanu, al kad im je otamo pobjego jedan moj frend
to su zatvorili pa mogu samo da se plasim Alkatraza, al posto su im i otamo pobjegli ostaje fakat
jedino Remetinac, medutim tamo ne pogubljuju ko u St. Quentinu sa plinom pa me zato jos manje
strah...Evo kako sam onomad pevo prijateljima u St. Quentinu :
http://www.youtube.com/watch?v=1zgja26eNeY" onclick="window.open(this.href);return false;
banana
Post Reply