Microstrip antena

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
zrinscak
Posts: 7
Joined: 06-11-2009, 20:37

Microstrip antena

Post by zrinscak »

Pozdrav

trebao bih napraviti microstrip patch antenu. Koliko je to preporučljivo raditi na običnoj pločici kupljenoj u npr. Chipoteci? Kod ove je antene bitan materijal od kojeg se radi, tj. bitan je dielektrik. Negdje sam pročitao da je u većini slučajeva dielektrik koji se koristi FR-4, a on navodno nije pogodan za frekvencije veće od 2 GHz (meni treba frekvencija 2.45GHz). Dali netko ima iskustva s ovime ili zna gdje bih mogao saznati više?
Problem je u tome što nisam siguran dali je dielektrik na kupljenim pločicama stvarno FR-4 ili neki drugi (pitao sam u chipoteci i ni oni mi nisu znali reći), te koja je debljina dielektrika, a koja bakra
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Microstrip antena

Post by trax »

O debljini dielektrika trebas vidjeti u nacrtu za antenu. Idi na http://www.ti.com" onclick="window.open(this.href);return false; izaberi njihov primopredajnik (CC24xx) na 2.4GHz, tu imas nacrte tih PCB antena sa svim detaljima!
Ustvari evo ti link: http://focus.ti.com/docs/prod/folders/p ... ationnotes" onclick="window.open(this.href);return false;
Imas vise od jednog nacrta PCB antene...
Sto se materijala tice, to je garant standardni 1.6mm FR-4 (ako nije pertinaks).
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Microstrip antena

Post by VolkD »

Na FR4 može se raditi sve do 5GHz, tako da na 2,4 nije neki problem. Savremeni poluvodički elementi imaju na 2,4 GHz jaako veloko pojačanje, pa je FR4 jako pogodan, što unosi nekoliko slabljenja i time sprečava neželjene oscilacije.
No naravno može se stvari praviti i na teflonskom laminatu, ali je to jako skupo rešenje.
Post Reply