Antena

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Antena

Post by REELY »

Zanima me dali netko zna kako da napravm dipol antenu za predajnik(u mojem slučaju 4W)?
Dali je to ovo?:Image
Ako je,gdje ima za kupiti ovaj feritni,ili induktivni balun :shock:,i konektor za koaxilni kabel od antene ?
Dali uopće treba konektor za kabel antene?Zato jer neznam di da ga spojim na ploćici je samo jedna rupica? :roll:
Unaprijed svima hvala :wink:
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Antena

Post by MORGAN »

to ti ja neznam probaj
http://www.lmgtfy.com/?q=Izrada+dipol+a ... +predajnik" onclick="window.open(this.href);return false;
http://hem.passagen.se/communication/ipod.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.google.com/url?sa=t&source=w ... hyArM84qkQ" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Antena

Post by pedja089 »

i ti i jedna rupica vise...
sve signale spajas izmedju mase i ulaza ili izlaza, tj tvoje jedne rupice. tako mikrofon spajas izmedju gnd i ulaza, antenu spajas izmedju gnd i izlaza. kako bi se tek snasao da imas npr 15 rupica za masu...
i nemoj mi samo reci da nema takvih uredjaja,...
REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Re: Antena

Post by REELY »

Ispravite mi ako se varam.
Crveno zaokruženo je koaxialni kabel,a kakav je ovaj zaokružen u Zeleno? :ohno:
Image
REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Re: Antena

Post by REELY »

Ok skužio sam
Thx.
A sada molim da mi netko odgovori na ovo pitanje u vezi antene :wink:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Antena

Post by pedja089 »

pretrazi forum, neko je pravio istu takvu antenu. i nauci se koristiti recnike, antena rod pa nadji prevod.
u principu aluminijumska ili bakarna cev pricrscena za pwc cev ili drveni stap. pitas li sta je pvc cev e onda druze stani pred zid i lupaj glavom o njega dok ne pukne zid...
za pismene pise, za nepismene nacrtano... nekako mi se cini da ne spadas ni u jednu grupu, samo ne znam sto onda toliko zapitkujes...
9a4oe
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 20-02-2005, 12:31

Re: Antena

Post by 9a4oe »

Svako neovlasteno emitiranje bilo kakvog signala podlijeze kaznenim sankcijame.
Preporucio bih ti da u svojoj okolini potrazis neki radioklub ili nekog tko se bavi radioamaterizmom, tu ces sigurno dobiti prave informacije.
Vertikalni dipol obicno se koristi na VHF i UHF, potreban polozen ispit za rad na tim podrucjima osim jednog malog dijelana UHF gdje rade pmr postaje.
Predajnik 4W, koje frekventno podrucje, dali ima dozvolu za rad izdanu od nadleznog tijela?
REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Re: Antena

Post by REELY »

Gle,ja živim kolko tolko u selu kod samobora(to ti je 30min od zagreba),tako da nema šanse da me netko ulovi.Blizu nema niti jedan radio amaterski klub,a ni postaja,meni je dosta da 1km ide zato jer je 2km(ja bar mislim)od mene prava radio postaja. :ohno:
Dozvole nemam zato jer mi je važno da 10,20 ljudi sluša(čitaj četvrtina sela)a kada se ljudi usele u nove 4 zgrade možda i više :lol:
Pozdrav :wink:
područje je 88-108,100-400mA
dali znate gdje ima za kupiti feritni ili induktivni balun,ili kako da ga napravim,to mi je jako važno,a dali balun uopće treba?
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Antena

Post by Smjesko »

Samo se ti zavaravaj. Ja znam stričeka Franceka koji živi u Svetoj Nedelji i ima službeni goniometar. :azdaja:

Ako ne znaš što je to, opisat ću ti.
REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Re: Antena

Post by REELY »

Pa ako ti se da opiši mi :D
Ja sam mislio da se to koristi u vojci,u topništvu da se s tim označava meta :roll:
REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Re: Antena

Post by REELY »

A ,šta onda kažeš koja je najboljaza FM radio ,J-Pole ,Dipole ili Ground plane antena?
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Antena

Post by Smjesko »

Nemoj više misliti. Ima jedna izreka koja kaže "misliti je drek znati" :!:

Ukratko, goniometar je uređaj koji pronalazi lokaciju odašiljača. Uz današnju tehnologiju, naći će te dok pojedeš "Petit Beurre" keks, a onda ćeš imati seosku veselicu sa remenom tatinih hlača. :wink:
REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Re: Antena

Post by REELY »

A dali je to tip koji radi negdje,u telekomunikacijama ili tako nešto,ili nema šta raditi pa lovi ljude po svetoj nedelji i dalje? :? :x I još me zanima ako moj signal ne ide do Sv Nedelje,on može i dalje skužiti? :ohno:
btw:neću jesi Petit Beurre kekse i stvar riješena :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Antena

Post by Smjesko »

Tip se profesionalno time bavi. Budući da u okolici Zagreba i u samom gradu ima puno lokalnih radio-postaja, prati se i skenira cijeli difuzni opseg i odmah se vidi kad se negdje pojavi neki novi izvor radio-signala. Dodatna "otegotna okolnost" je što imaju i mobilne goniometre, pa nije problem provozati se autom i pronjuškati po selima.
UBosni ti je drukčija situacija. Tamo zasad nema tolike kontrole i brdovito je područje, pa se tamo masovno grade bube i kukci, ali i tome će jednom doći kraj. Ako si baš jako zagorio da namećeš drugima svoj glazbeni (ne)ukus - preseli uBosnu. Druga opcija ti je da se pokušaš prodati kao di-džej u nekom smrdljivom i zadimljenom podrumu gdje se okuplja mularija tvoje dobi koja dijeli isti glazbeni (ne)ukus.
REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Re: Antena

Post by REELY »

U jebate znači ništa od puštanja muzike mojeg (ne)ukusa :roll:
Ja sam mislio da ako ne smetaš niti jednoj radio postaji,da smiješ imati tako nešto,a i šta je 4W,ništa :(
A jel znaš možda koji auto ima pa da ga preduhitrim? :lol:
btw:možeš li mi možda preporučiti neki skener za amatere možda Uniden Bearcat 785 XLT? ili bolje ručni,i kako se na bubici štima frekvencija npr. 500mhz i to?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Antena

Post by Feko »

REELY wrote:...Ja sam mislio da ako ne smetaš niti jednoj radio postaji,da smiješ imati tako nešto,a i šta je 4W,ništa :( ...
4W je jako velika snaga kada je u pitanju FM :azdaja:

edit:
nemoj to miješati sa NF pojačalima i njihovom snagom :wink:
REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Re: Antena

Post by REELY »

Čuo sam od jednog tipa koji je u radioamaterima da od kada su došli mobiteli da si više uopće ne čuju.
Ima u autu stanicu i skener i nikog od njegovih frendova nije bilo na vezi :shock:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Antena

Post by Feko »

Da, pojavom interneta i mobilne telefonije, opao je interes za radioamaterizam no istinskih zaljubljenika još uvijek ima....evo mojih iz donjeg miholjca.. http://www.9a1ccj.hr/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Antena

Post by Smjesko »

REELY wrote:U jebate ....
Ja sam mislio ...
Jeba tebe :!: Rekoh ti: "misliti je drek znati!"

Preseli uBosnu. 8)
REELY
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 79
Joined: 11-06-2009, 12:42

Re: Antena

Post by REELY »

Jedini ljudi koje znam u bosni žive tik do aerodroma,tako da ni tamo nemam šanse :cry:
Ali ja ću to pokrenuti pa ako dođe tip javit ću susjedu da da malo izpuše cijev od nove puške :lol:
btw:smješko netrebaš spamat u svakom mojem postu :azdaja:
Post Reply