stari fm prijemnici

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

stari fm prijemnici su imali ugraden nekakav sklopic koji je poboljsavao
prijem nestabilnih frekvencija to se nekako zvalo AUTOMATIC...i jos
dvije rijeci,o tome je tu neko nesto usput napisao pa sad ne mogu to
pronaci,ali uglavnom htio bi pitati jel neko zna gdje bi se moglo nabaviti
jos takve prijemnike i ako se to ne moze nabaviti jel neko zna kako
to napraviti i u sklopu neke sheme za izradu fm prijemnika pa da covjek
to sam napravi ako se ne moze kupiti,a navodno je to bila standardna
stvar...i zasto su to prestali ugradivati u nove prijemnike (mislim poglavito
na one male rucne prijemnike...)
banana
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: stari fm prijemnici

Post by buco22 »

AFC - automatic frequencie control

http://hem.passagen.se/communication/afc.html" onclick="window.open(this.href);return false;
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

jutros kad sam se probudio mi je ta skracenica sinula,a evo sad si mi i ti potvrdio
da je tocno to u pitanju,hvala,al niko nista ne pise kako se to moze napraviti,
naime imam jednu bubu koja mi salje signal na udaljenosti od jedno 100 m
s preprekama od betona i kad sam je slusao s jednim prijemnikom svakih
pet do sest minuta moram malo pomjeriti frekvenciju jer bjezi,onda sam uzeo
jedan drugi,stariji prijemnik i on je puno bolje lovio,po pola sata nisam morao
nista podesavati,pa sam pomislio da je to jedan od tih s AFCom,al nisam siguran,
posto sam sad uzeo treci koji je isti kao onaj prvi,al mu je kondenzator drugacije
podesen,a na njemu sam i zavojnicu malo bio rasirio da hvata sto vise iza 108 mhz
i sad s tim trecim imam savrsen prijem...al eto kad se dogodio vec ovaj povod
reko mozda bi bilo interesantno da neko ko zna nesto o tom AFCu napise ili nas
uputi gdje nabaviti takve uredaje,ili sto je jos bolje kako napraviti i uklopiti
taj AFC u prijemnik koji bi sami sastavili po nekoj shemi...i na kraju misli li neko
da to ima smisla i da bi taj AFC omogucio bolji prijem signala sa bubica???
banana
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: stari fm prijemnici

Post by buco22 »

ne znaš engleski? Imaš Google translate (iako je prijevod smiješan), pa si prevedi link koji sam ti stavio. Tamo je shema "FM receiver 60-120MHz with AFC"
To što tebi šeta signal je prije do bube, pogotovo ako je sa varicap diodom - kako ti pada napon baterije mijenja ti se frekv. Stavi novu bateriju, a bubu umotaj u unutrašnji papir iz kutije cigareta, tako da je vodljivi dio iz vana i da izlazi samo žica od antene
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

oprosti prijatelju,opce nisam skuzio da si mi stavio link,nabrzinu sam samo
procitao post i odmah isao odgovoriti,a link sam previdio,a cuj dogada se,
nemoj zamjeriti i hvala jos jednom,odo vidjet sad taj link!!!
banana
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: stari fm prijemnici

Post by buco22 »

evo nešto još jednostavnije:

Projects - Receiver circuits - TDA7000 RX

http://web.telia.com/~u85920178/" onclick="window.open(this.href);return false;
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: stari fm prijemnici

Post by buco22 »

evo pločica za TDA7000
http://rapidshare(dot)com/files/224971454/ta7000d.zip.html" onclick="window.open(this.href);return false;
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

e sad kad imam i plocicu sad cu ovo napraviti,a imam i integrirac,svojevremeno
sam uzeo zadnji komad u elektronik centru,haha,HVALA BUCO!
banana
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: stari fm prijemnici

Post by buco22 »

javi rezultate
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

sad sam u nekim skroz drugim poslovima koji ce potrajati jos jedno tjedan dana,
al cim to zavrsim idem na ovaj projektic i obecajem da cu javiti rezultat!!!
banana
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

AUUUUUU, ovo je bilo prije 9 mjeseci, poslovi me odveli na drugu stranu, e sad, kolko se sjecam
nisam kretao u ovaj projekt jer nisam imao drugu stranu medalje, a to je AF amplifier koji ide
uz ovu stvarcicu, ima li neko saznanja o ODGOVARAJUCEM amplifieru koji bi isao s ovom AFC
stvarcicom ???
banana
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

sorry, da ne morate traziti, mislim na ovaj afc :
Td7000_02c0.rar
(12.03 KiB) Downloaded 336 times
banana
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

JAO ljudi, pa vi svi spavate,moracemo Milana Tarota da angazujemo da vice :
Budite se, nema spavanja, zovite, ko zove neka zove, a ko ne zove neka zove...
Hm, ma sve si mislim idem ja ovo napraviti pa cu da vam javim rezultat...
Rezultat javljam vec sutra, valjda nece nista da mi se previse zakomplikuje...
banana
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: stari fm prijemnici

Post by Smjesko »

Cijelo ovo lamatanje je tipična balkanska priča o liječenju bolesti umjesto njene prevencije. Bilo bi mudrije izraditi stabilnu bubu koja ne bi bježala s frekvencije i onda bi bilo moguće koristiti bilo koji prijamnik. Ti stariji prijamnici su u usporedbi s ovim novijima imali nešto slabiju selektivnost radi tadašnje tehnologije, pa su (uz AFC) mogli "loviti" nestabilne kanale. Današnji prijamnici su rađeni novim tehnologijama, imaju bolje filtre koji omogućuju bolju selektivnost.
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

Evo drustvo, kao sto obecah, ovaj put sam se fakat potrudio i iako sam imao jednu ozbiljnu
komplikaciju, ipak sam zavrsio projekt u roku 24 sata, da se iskupim za onih 9 mjeseci
kad je elektrotehnika otisla na zimski san...O komplikaciji necu, al da vam kazem sta mi
se dogodilo pukli bi od smijeha, al ako neko odluci raditi ovaj projekt mozda bi trebao
znati za ovu komplikaciju da mu se ne dogodi isto sto i meni...hm, evo samo cu reci,
PRIPAZITE na PCB, okrenut je naopacke, ajde smijte se, nema veze, znao sam ja doci i
do Austrijske granice pa tek onda skuzim da mi je pasos istekao, zivim ljudima se svasta
dogodi...
A sad o rezultatu : stvar radi odlicno, ali mora se spojit preko pojacala, evo ja sam postavio
to pitanje o pojacalu, niko mi ne dade odgovor, pa sta cu jadan, probao s onim sto sam imao,
a imao sam jedno obicno mikrofonsko predpojacalo, i s tim pojacalom radi odlicno, hvata puno
vise stanica od obicnog rucnog radio prijemnika, al ono sto me iznenadilo uopce mi ne registrira
bubicu,hm,hm,hm,a to je trebala biti glavna namjena ovog AFCa, eto, ako se neko zeli referirati
na ovu cinjenicu izvolite...
Hvala Bogu, projektic stvarno radi odlicno i ako ga neko zeli radit moze, samo se sad postavlja
vazno pitanje : ako ne lovi bubicu, cemu ga onda uopce raditi ???
E sad ovdje treba uletiti neki strucnjak, kalibra Feko (pozdrav stari ratni druze !!!) da nam mozda
malo pomogne oko ove stvari...
banana
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: stari fm prijemnici

Post by japek »

Pišeš, da ti prijemnik radi, znači ostaju dve mogučnosti, ili ti bubica ne radi, ili nije na pravoj frekvenciji (možda prijemnik ili bubica).

Pozdrav, Janko
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

NE, ovako, jutros sam bas isao ispitati o cemu se tu radi, stavio sam super osjetljivu bubicu u
neposrednu blizinu ovog prijemnika koji opcenito radi jako dobro s onim pojacalom, cak se, iako
na granici cujnosti, cuje da radi i bez pojacala, al tako mozes tek znati da radi, al ne mozes nista
konkretno cuti(dakle, pojacalo je obavezno, ili visokoomske slusalice...),dakle prijemnik nadje
frekvenciju bubice, cujem u slusalicama pucketanje prstiju u neposrednoj blizini mikrofona,
ali tek u neposrednoj bliznini, a radi se o super osjetljivoj bubici koja registrira sapat na drugom
kraju sobe...
Vjerojatno se radi o tome da to pojacalo koje je dovoljno da "pogoni" slusalice od mp3 playera, ali
ipak nije dovoljno za vanjski zvucnik npr., ne osigurava dovoljnu jakost da bi registriralo i obradilo zvuk
koji odasilje bubica tako da bi cujnost bubice bila iole zadovoljavajuca, al ipak me zbunjuje to sto
kad hvatam zvuk bubice sa drugim radio prijemnicima, njen zvuk je puno jaci od drugih radio stanica
pa mi nije jasno zasto s ovim prijemnikom imam takav problem s prijemom odnosno GLASNOCOM
bubicinog signala, a prijem svih ostalih radio stanica je savrsen ???
banana
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: stari fm prijemnici

Post by japek »

Ako je to to, što pišeš, onda može biti problem jedino još u frekventnoj devijaciji tvoje bubice, odnosno razlika prijemnika, koliko su osetljivi na tu frekventno devijaciju, tvornički odnosno taj sa TDA7000. Sigurno je razlika u načinu demoduliranja FM signala sa TDA7000, koji to radi sa kondenzatorima...., a kod običnog prijemnika je to sa nihajnim krugom, gdije je strmina takozvane S krivulje jako strma.
Moguče rešenje bi bilo onda osetljiviji mikrofon kod bubice odnosno neko dodatno predpojačalo iza mikrofona, tako da dobiješ veču frekventnu devijaciju.

Pozdrav, Janko
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: stari fm prijemnici

Post by cikljamas »

Jucer sam provjerio kako mi ovaj TDA 7000 prijemnik hvata signal s jednog trasmittera koji je napravljen
da preko njega odasiljes mjuzu s mp3 playera i njegov signal hvata normalno, kao i ostali (nihajni)
prijemnici, al klasicne bubice nisam uspio uloviti, odnosno ono sto sam lovio, to nije bilo to, dakle, cudno...
Ako hvata mjuzu preko ovog transmittera za mp3, morao bi i ove bube...evo sad mi pada na pamet
da to mozda nema neke veze s tim sto ovaj mp3 transmitter ima konstantno (kad je ukljucen mp3) nekakav
konkretan zvuk (muziku) pa ga je lakse detektirati, a kod ovih buba, ako se nista ne dogada ne mozes
znati da si na njihovoj frekvenciji, iako kad primam s drugim prijemnicima signal od ovih buba onda ti
ne treba nikakav zvuk da znas da si naletio na njihov signal jer je on toliko jak i jasan da cujes svak sum,
a opet da sam naletio na neki harmonik kod onog pucketanja prstiju to mi je malo vjerojatno, dakle
vjerojatno sam bio na njenoj(bubicinoj) pravoj frekvenciji, al je cujnost bila nikakva...A ako sam ipak
nekim cudom tada bio ulovio harmonic, a pravu frekvenciju preskocio to cu uskoro otkriti kad ponovo
pokusam naci s ovim TDA 7000 signal one iste bubice...E da bar imam onaj Frekvenciometar od Smjeska,
morat cu to da napravim u dogledno vrijeme, samo da se pokrenem u svijet PIC programiranja...
banana
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: stari fm prijemnici

Post by japek »

Lepo sam ti napisao, malo pogledaj pojam frekventne deviacije.
Normalno je kod svih FM prijemnika, da kad ne primaju neki signal, jako šume, znači moraš čuti jaki šum, kao da pada jaka kiša. Kad je tvoja bubica na pravoj frekvenciji mora taj šum prestati i ne čuješ više ništa. Tako bi barem trebalo biti, onda znaš, da si pogodio frekvenciju. Onda dođe u obzir frekventna deviacija, to je to, koliko ide frekvencija više-niže u zavisnosti od jačine ulaznog signala. Znači, ako je ulazni signal večeg nivoja dobiješ veču frekvenčno deviacijo. Zato sam ti napiisao, da možeš staviti između mikrofona i bubice dodatno NF predpojačalo, dovoljno je jedan tranzistor.
Koju bubico si uopšte napravio, gledao sam po tvojih starih postih i došao do neke ruske stranice sa više bubica. Večina samo sa jednim tranzistorom, možda neko od tih?

Pozdrav, Janko
Post Reply