frekvencija problem

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

frekvencija problem

Post by cikljamas »

molim lijepo ako je moguce da mi neko pomogne sa savjetom oko jednog malog problema...napravio sam bubicu koja odlicno radi,stabilna je,dobar domet,sve ok,glavna frekvencija je negdje na 110 mhz,ali se osim na toj frekvenciji cuje i na 93 mhz i na 108 i nesto sitno koliko jos hvata obican fm prijemnik...buba nema trimera,zavojnica je na plocici,duzina antene ne utjece bitno na ovaj problem...probavao sam sa raznim duzinama...eto...nekom elektronicarskom znalcu ovo valjda ne bi trebao biti nikakav problem za pomoc sa savjetom elektronicarskom neznalcu,jer da nisam neznalac zar bi postavljao ovakvo lagano pitanje,unaprijed hvala!!!
banana
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Re: frekvencija problem

Post by hari poter »

frekvencija je negdje na 110 mhz,ali se osim na toj frekvenciji cuje i na 93 mhz i na 108 i nesto sitno koliko jos hvata obican fm prijemnik.

Ovo je tipican simptom prespregnutog oscilatora.
Smanji kapacitet kondenzatora u povratnoj sprezi ili drugacije namotaj izlazni kalem.
Prejaka povratna sprega moze da napravi i gore stvari. 8)
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: frekvencija problem

Post by Smjesko »

E jesi mu pomogao, nema sta. Vidis li da je rekao da nije strucan! To znaci da mu trebas crtati.
Oscilatori i bubice koje proizvode mnogi koji nemaju znanja, proizvode ovakve postove. Bilo bi posteno kupiti gotovu takvu igracku koju je izradio netko tko zna znanje.
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: frekvencija problem

Post by mataya »

@Smjesko...
ti si mu isto pomogao, vjerojatno covjek ima zelju da radi sam svoju bubu.
najbolje bi bilo da postavis shemu pa cemo ti reci koj kond da zamjenis.
ako je zavojnica na plocici onda buba nije jako mala pa bi bilo pametno da ju stavis u neko
metalno kuciste.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: frekvencija problem

Post by cikljamas »

sve sam shvatio,hvala svima na pomoci,pogotovo onima koji su bili od pomoci,to je buba koju je
napravio vrhunski majstor i buba je vrhunska,steta sto tako nesto neko ne objavi na webu,bilo
bi krajnje glupo da ja kao pocetnik objavljujem nacrt najbolje bube kakve nema na webu,zar ne?
banana
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: frekvencija problem

Post by Smjesko »

Ako je tu bubu koju spominjes (da sara po frekvencijama) izradio vrhunski majstor, onda niti pridjev "vrhunski" niti imenica "majstor" nemaju svoj smisao.
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: frekvencija problem

Post by cikljamas »

ma taj tip je ziher vrhunski majstor jer ta buba je vrhunska po svemu osim po tome sto se moze cuti s
malim rucnim prijemnikom i na toj drugoj frekvenciji,al se ne moze cuti s niti jednim kvalitetnijim ili
ozbiljnijim prijemnikom jer ti prijemnici zaobilaze signal bube,to vi strucnjaci znate,a znate valjda i
zasto,al znate sigurno i to da se i vecina bubica na isti nacin moze detektirati,bez da upotrebljavamo
uredaje koji su namjenjeni bas za tu svrhu(da detektiraju spijunske odasiljace),e sad ima jos jedna
stvar:mozda sam ja ipak u zabludi da se ne moze napraviti buba koju definitivno ne mozes otkriti na
nacin da u njenoj neposrednoj blizini polako okreces kotacic kondenzatora od malog fm prijemnika i
cekas da ti pistanje probije bubnjice i dokaze ti da te neko prisluskuje...e sad ima jos jedna stvar:
ovo naravno ne vazi za frekvencije preko 110 mhz,tj.toki voki frekvencije,tu ti fm prijemnik ne
pomaze,al to je neka druga prica...tj.druga frekvencija - druga prica...i sad ce neko reci: pa kad si
tako pametan sta onda postavljas takva pitanja kad sve znas...e pa daleko sam od toga da sve
znam al od pametnih ljudi covjek moze puno nauciti,a ja sam za to uvijek spreman i zahvalan...
banana
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: frekvencija problem

Post by mirzza »

aa mene jedna stvar interesuje sto pitas ovdje za te frekvencije sto nije ti taj "Vrhunski maistor" napravio kako ti hoces... jer on ima shemu pa zna dje bi moglo se napravit kako ti odgovora..
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: frekvencija problem

Post by mataya »

cikljamas wrote:polako okreces kotacic kondenzatora od malog fm prijemnika i
cekas da ti pistanje probije bubnjice i dokaze ti da te neko prisluskuje...
ili mozda napravis neki jednostavan rf mjerac polja pa nadjes "spijunske odasiljce" koji rade i na drugim
ferkvencijama i za nagradu ti bubnjici ostanu citavi...
sad jos ima samo jedan problem...
:arrow: sta je to mjerac rf polja :shock:
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: frekvencija problem

Post by cikljamas »

e da sta je to mjerac polja,ko bi ga znao,ne umem to da razumem,sta je to uopce polje,hm
znam da su sile svojstvo polja u kojem na nabijene -nabijem ih-cestice deluje elektricna sila,
a ta sila deluje izmedu dva razlicito nabijena-nabijem ih-kraja elektricnog polja itd.,dakle:
polje,sile,elektroni,neutroni,neutrini,kvarkovi,uh,ma samo da mi jos neko objasni tajnu
plankove konstante i da mi da bre metar da izmerim to polje i eto mene na domak dovratka
banana
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: frekvencija problem

Post by mataya »

neznam u cem je problem ali ja tvoj post citam 5 puta i nista ne kuzim.... :shock:
btw. polje ti je ono gdje raste kukuruz, psenica... 8)
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: frekvencija problem

Post by cikljamas »

ma ustvari sam te htio pitati gde da nabavim germanijumske diode za merac polja,
eto,ako mi na to odgovoris onda smo razresili sve nesporazume,a ako mi ti osobno
mozes da nabavis te diode onda si fakat frend i buraz makar nisi ante starcevic
banana
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: frekvencija problem

Post by mataya »

mozes ih kupiti u trgovini elkoteka :arrow: AA113
jedan moj frend je od njih narucivao za neki predajnik.
edit:
kolko vidim i ti si iz zg, a cijena diode je 3kn...
http://www.elkoteka.hr/hrv/index.php?k= ... odstart=80" onclick="window.open(this.href);return false;
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: frekvencija problem

Post by cikljamas »

nemrem bolivit,tam sam jednom trazio neku pll komponentu,pa su rekli da to ne drze,a i jos su me par
puta slali zbog nekih tranzistora i kondica u elektrocentar jer da oni nisu tak dobro opskrbljeni,a sad
ispada da i oni imaju neke stvari kojih nema ni u chipoteci ni u elektrocentru,PUNO HVALA NA INFORM.!!!
banana
Post Reply