Elektronicko uho

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Inzinjerka_281
Posts: 5
Joined: 05-11-2007, 18:45

Elektronicko uho

Post by Inzinjerka_281 »

Eh,dragi moji i drage moje :lol: ovako ...

Napravila sam elektroničko uho,preuzeto sa www.elektronika.ba,iz jednostavnog razloga,da bih bila oslobodjena pismenog dijela ispita :oops: !
Medjutim,nakon sto sam probala sklop na fakultetu,tj. prikljucila ga na 12V i poslije samnjivala do 8V,niece da radi,iako sam semu sa ass. provjerila vise puta!!!

Zaista ne znam do cega je :cry:
Interesuje me,da li bih ga mogla prikljuciti na bateriju od 9V :?:
Inace,u shemi sam koristila gotove zavojnice kupljene u el. centru ,nisam ih ja sama izradila kao sto je navedeno u shemi


MOLIM POMOC!!!!!!!!!!!!!!
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Pozdrav!
Najvjerovatnije da je tu u pitanju više stvari koje utjeću na nepravilan rad uređaja. Polaritet napajanja...(zamjena + i - ) dosta ga je ponekad i samo jednom pogrešno spojiti...ali koliko sam opazio iz sheme, da ima zaštitnu diodu, tako da to nebih došlo u obzir... mikrofon...(dali je pravilno okrenut)- kontakti-masa... sama konstrukcija zavojnice ( dosta je samo jedan do dva namotaja više ili manje od navedene vrednosti) - tako da možda uređaj i radi ali na drugoj "nekoj" nižjoj ili višjoj frekvenciji na kojoj si ga ti tražila...a nadam se da si i trimer kondenzator pravilno zalemila kako treba...jer večina ih ima 3 izvoda...a što se tiće napajanja baterijom od 9V, zašto nebih radilo i na tu bateriju....može da radi svakako sa 9V, samo treba da namjesto te zaštitne D1 diode daš kratkospojnik i jedan regulator napona od 6V (i snaga predajnika je također onda malo manja)...
Kažem, ima dosta tih "sitnica" pa da uređaj ne profunkcionira ili proradi baš onako kako smo to mi željeli...
:wink:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Na kojem se to fakultetu postaje inzenjer/ka ako se samo donese buba koja radi?
Perhaps at The University of Prnjavor??? :lol:
Imam ja jednu malo jacu koja je iz prve proradila, pa da se okitim titulom inzenjera, pa da budem glavni u selu - inzenjer Smjesko - hi hiiii. :lol:
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Pozdrav Smješko!
Ali nije ona napisala da je inžinjerka elektronike...nego samo postavlja pitanja u vezi onoga što joj nije proradilo...
a njezin nick ne znači da je i inžinjerka... isto kao niti moj da sam "Ford" hehe
:wink: :lol:
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Post by race king »

kako smjesko uvjek nesto prokomentira...ja imam isto to elektronicko uho, i sve mi normalno radi... mozd sam malo bolje potrazi na radio-stanicama.
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Medjutim,nakon sto sam probala sklop na fakultetu,tj. prikljucila ga na 12V i poslije samnjivala do 8V
Zar netreba obrnuto da se radi.Uvek se krece sa probom od manjeg napajanja.
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Post by alexa_pg »

BTW
@stojke, objasni mi ili prevedi, sta pise u naslovu teme. Ne mogu da ga cijelog procitam. Koji je to font, ako je do fonta?
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

@alexa_pg, ja uvijek kad otvaram temu, nikad nepišem naša slova jer uvijek bude ovako... Neznam do čega je. Ali u postovima je sve normalno... I mene zanima zašto je to tako? Vidio sam i par članova da imaju problem sa tim našim slovima...

Ovo je offtopic pa mislim da nebi trebali dalje razvijati ovu diskusiju na ovom topicu...
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

@stojke, objasni mi ili prevedi, sta pise u naslovu teme. Ne mogu da ga cijelog procitam. Koji je to font, ako je do fonta?
Problem nastaje ako se u naslovu teme ili u profilu pisu slova ćčđšž dok pisanje tih slova neprav problem u temi.Zasto je tako stvarno neznam Trax bi to najbolje znao.

P.S

Za dan-dva izbrisacu suvisne postove :wink:
Inzinjerka_281
Posts: 5
Joined: 05-11-2007, 18:45

Post by Inzinjerka_281 »

Ford wrote:Pozdrav!
Najvjerovatnije da je tu u pitanju više stvari koje utjeću na nepravilan rad uređaja. Polaritet napajanja...(zamjena + i - ) dosta ga je ponekad i samo jednom pogrešno spojiti...ali koliko sam opazio iz sheme, da ima zaštitnu diodu, tako da to nebih došlo u obzir... mikrofon...(dali je pravilno okrenut)- kontakti-masa... sama konstrukcija zavojnice ( dosta je samo jedan do dva namotaja više ili manje od navedene vrednosti) - tako da možda uređaj i radi ali na drugoj "nekoj" nižjoj ili višjoj frekvenciji na kojoj si ga ti tražila...a nadam se da si i trimer kondenzator pravilno zalemila kako treba...jer večina ih ima 3 izvoda...a što se tiće napajanja baterijom od 9V, zašto nebih radilo i na tu bateriju....može da radi svakako sa 9V, samo treba da namjesto te zaštitne D1 diode daš kratkospojnik i jedan regulator napona od 6V (i snaga predajnika je također onda malo manja)...
Kažem, ima dosta tih "sitnica" pa da uređaj ne profunkcionira ili proradi baš onako kako smo to mi željeli...
:wink:

Hvala...Nisam zamjenila + i -,nemoguce jer F2 ide na -,sto se tice mikrofona uzet je iz tel. slusalice,koja je inace bila u funkciji :-),sto se tice trimera,jedan mi je na masu (mislim onaj u sredini),a druga II zalemljena tamo gdje je shemom propisano ;-)...slicno je i za zavojnice ;-)
Inzinjerka_281
Posts: 5
Joined: 05-11-2007, 18:45

Post by Inzinjerka_281 »

Smjesko wrote:Na kojem se to fakultetu postaje inzenjer/ka ako se samo donese buba koja radi?
Perhaps at The University of Prnjavor??? :lol:
Imam ja jednu malo jacu koja je iz prve proradila, pa da se okitim titulom inzenjera, pa da budem glavni u selu - inzenjer Smjesko - hi hiiii. :lol:



Eeeeeeeee Smijesko :lol:
Elektronicko uho sam dobila da radim tj., uzela da bih bila oslobodjena pismenog dijela ispita.ipak je lakse to nego strebati zadatke :roll:


Uostalom sto da ti se pravdam,samo sam trazila pomoc ;-)
Inzinjerka_281
Posts: 5
Joined: 05-11-2007, 18:45

Post by Inzinjerka_281 »

race king wrote:kako smjesko uvjek nesto prokomentira...ja imam isto to elektronicko uho, i sve mi normalno radi... mozd sam malo bolje potrazi na radio-stanicama.

Hvala,hvala....
Na kojoj ti je frekvenciji proradilo :roll: :?:
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

..inače, takav uređaj nek bi radio na UKV frekvenciji od 88 do 108 MHz ali samo da smo se pridržavali navedenih vrednosti sa sheme i preciznosti oko zavojnice oscilatora...ako ti još ne radi, pokušaj zamjeniti tranzistore sa novim ... jer možda je samo do tranzistora...još jednom detaljno pregledaj sve spojeve kako je na shemi nacrtano i označeno...sve spojeve na pločici - da nije gdje slučajno kod lemljenja došlo do kratkog spoja...itd pa pokušaj još jednom da ga spojiš na 12V ( i tako ima regulator napona) pa javi kako je bilo :)
Inzinjerka_281
Posts: 5
Joined: 05-11-2007, 18:45

Post by Inzinjerka_281 »

Hvaka FORD :lol:

Uzela sam novu plocicu,jos samo da zalemim zavojnice i to je to ...
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Odlično! Budi pažljiva i želim ti puno uspjeha. :)
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Inzinjerka_281 wrote: Eeeeeeeee Smijesko :lol:
Elektronicko uho sam dobila da radim tj., uzela da bih bila oslobodjena pismenog dijela ispita.ipak je lakse to nego strebati zadatke :roll:


Uostalom sto da ti se pravdam,samo sam trazila pomoc ;-)
Ma sve 5. Samo sam ti mjerio prag osjetljivosti. :wink:
Na tebe bi se neki ovdje trebali ugledati, neki koji se furaju na "L" , pa oni na "n" itd ....
Post Reply