Pomoc oko bube na 1.5V

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Pomoc oko bube na 1.5V

Post by PeTkO »

Danas sam napravio bubu sa seme sa sajta.Semu mozete naci ovde: http://elektronika.ba/el.sheme/?akc=daj ... idgrupa=20

Najveci fazon je sto neradi, ili barem ja mislim da neradi.

Nabavio sam sve delove osim jednog elektrolitskog kondezatora koji je kod mene od 0.47 mikro farada, a ne od 0.33 mikrofarada kao sto je u semi.Takodje imam jedan kondezator od 4,7pF(preporuceno 5pF) i jedan od 27pF (preporuceno 28pF).Ovo nisu velika odsutpanja osim kod elektrolitskog kondezatora.

Zavojnicu ili namotaj sam napravio od lakovane zice precnika 0,8mm na telu od 5mm, i ima 4 namotaja.Skinuo sam lak sa krajeva da bi imao dobar kontakt.razmak izmedju namotaja ima, ali je toliko mali da nemogi ni odokativno da procenim koliki je razmak.

Evo slika kako sve to izgleda sa prednje i zadnje strane:
[img=http://img88.imageshack.us/img88/5280/dsc00041lz0.th.jpg]
[img=http://img408.imageshack.us/img408/1069/dsc00043ju7.th.jpg]


Napominjem da je ovo moj prvi samostalni projekat.Nisam vest pri lemljenju jer nemam iskustva, ali sam siguran da sam sve lepo spojio i da nema kratkog spoja.Od ulaznih uredjaja koristio sam mikrofon za racunare i bateriju od 1,5.

Moje pitanje glasi.Na kojoj frekvenci radi ovaj uredjaj i kako ja mogu da menjam frekvenciju koju saljem?Takodje interesuje me da ako ja sebe uhvatim na radiju, sta bi trebalo da cujem?Interesuje me jos jedna stvar.Na semi pise "Condenser Microphone".Kakav je to mikrofon i da li je mikrofon za racunare takav mikrofon?

Nadam se da ce te mi pomoci
User avatar
e
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 29-01-2007, 10:41
Location: Bosnia
Contact:

Post by e »

slike su ti sranje, zar taj k600 nema AF?
kažeš da si početnik, uvjeri se jesi li ti tranzistor ispravan, jesi li ga dobro poalrizovo, ako je sve to ok izmjeri koliko troši struje pa javi, ako je sve ok kad ga približiš radiu (FM) i nađeš freq trebao bi čuti jaku mikrofoniju. probaj bez onog 62p konda i dodaj još jedan elektrolit paralelno izvoru recimo 47uF i još probaj sa naponom napajanja 3V
You wait for revolution, we live revolution.
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Da li sam pravilno polarizovao???Kako se to proverava?

Jesi li ovako mislio da napravim?Evo seme:

[img=http://img219.imageshack.us/img219/6017/fmtracarsv5.th.gif]

Ok, probacu prvo sa 3V.

Nego, interesuje me da li se ta mikrofonija javlja iako je mikrofon iskljucen, tj. nije prikljucen na predajnik?
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

E da...zelim i ovo da vas pitam.Ovaj trimer kondezator, u kom polozaju treba da stoji?
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Na njemu podesavas frekvenciju na koju hoces da ti se nalazi predajnik.Ukljuci predajnik stani poted radija u FM podruciju da bude i vrti taj trimer.Kada zapisti (mikrofonija) znaci tu je na toj frekvenciji :wink:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Ali ja mislim da si trebao to na nekoj plocici malo bolje da uradis ovako mozda i nece zbog plocice ...
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Ovako:

Ovaj tranzistor 2N2222 ima ono pero na sebi i ono oznacava emiter (E) na shemi. Pored njega najbliza nozica je baza (B) i onda preko puta emitera (najdalje od emitera) jeste kolektor (C). Uvjeri se da si to sve dobro spojio!
Ako jesi i ako si sve ostalo dobro spojio mozes poceti sa testiranjem ovog sklopa. Ja ti predlazem da uzmes radio prijemnik i podesis ga na frekvenciju gdje se ne cuje niti jedna radio stanica. Pojacaj ga da cujes sum. Radio neka ti bude analogni, nemoj neki digitalni kao recimo audio-liniju. Preporucujem bezvezni radio prijemnik sa skalom.
Nastimaj onaj promjenljivi kondenzator negdje na sredinu, skontaj gdje mu je sredina 8) i ukljucuj/iskljucuj ga sa baterije. Ako budes cuo neko puckanje na prijemniku onda je sve super :)
Sad samo trebas da ga dostimas, tojeste da POLAKO okreces onaj promjenljivi kondenzator dok ga ne podesis na frekvenciju radio prijemnika. To ti je to. Ako ga ne budes cuo da pucka nema veze, spoji ga na bateriju i okreci taj kondenzator. Okreci ga sa necim plasticnim, nemoj zeljeznim sarafcigerom.
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Prvo sto sam pogresio to je bio tranzistor.Znaci nije lepo stavljen.Namestio sam ga lepo i probao.

Nekoliko puta sam cuo da pucketa ali to se desilo ili kada su se zice iz napajanja pipnule (+ i -) ili dok sam ja polako vrteo kondezator.I nikako nisam mogao ponovo da nadjem polozaj kondezatora da bi cuo pucketanje.Takodje probao sam i da pricam u mikrofon ali nista nije signalizirao prijemnik.Napominjem da koristim staru EI mini liniju sa skalom i signalnim lampicama.Help...
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Samo da napomenem, da sam umesto 1,5v koristio dve baterije od 1,5, znaci 3V
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Onda probaj sa razvlacenjem i skupljanjem zavojnice.Tako se isto menja frekvencija.

Zbog ovih stvari sam ja pravio frekvenciometar da ga ne bi jurio po skali :D :wink:
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Moram da pitam jedno veoma banalno pitanje, jer sam se dosta zagrejao oko ovog projekta.

Srednja pozicija promenljivog kondezatora je kada se sve one plocice nadju u istoj poziciji?Jel tako?


Sta mislite da probam da stavim taj kondezator u tom polozaju i onda da sirim i skupljam zavojnicu a u isto vreme palim/gasim baterije, a da je pozicija na prijemniku neutralna, znaci da se cuje samo sum?
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Pazi ovako:

Vezi ti lepo to na bateriju od 1,5 volti
Trimer za promenu frekvencije moras lepo da vezes.

Code: Select all

Ova shema uopce ne radi.. ja neznam stvarno ili je problem u-
mome trimer kondenzatoru ili neznam.. on ima tri noge a neznam-
gdje s srednjom i mislim da se ona uopce ne spaja.. a zavojnicu-
sam dobro napravio.. neznam koji je problem

Code: Select all

Josipe, ako nisi spojio srednju nogu onda ti nemoze ni raditi,-
trebas spojiti srednju i jednu od tih dvije, tako ko sto si ti-
spojio nevalja jer si kratko spojio zavojnicu.... 
Ostalo prati kako ti je TRAX objasnio.

Ako jesi i ako si sve ostalo dobro spojio mozes poceti sa testiranjem ovog sklopa. Ja ti predlazem da uzmes radio prijemnik i podesis ga na frekvenciju gdje se ne cuje niti jedna radio stanica. Pojacaj ga da cujes sum. Radio neka ti bude analogni, nemoj neki digitalni kao recimo audio-liniju. Preporucujem bezvezni radio prijemnik sa skalom.
Nastimaj onaj promjenljivi kondenzator negdje na sredinu ili stimaj polako dok necujes mikrofoniju na radiju ako necujes probaj da razvuces kalem pa ponovo stimuj ako nece razvuci ga jos malo pa stimuj ako nece tkupljaj razvlaci moras malo da eksperimentises i da stimujes dok neubodes u frekvenciju.

Okreci ga sa necim plasticnim, nemoj zeljeznim sarafcigerom.

Sad samo trebas da ga dostimas, tojeste da POLAKO okreces onaj promjenljivi kondenzator dok ga ne podesis na frekvenciju radio prijemnika. To ti je to gde nema sumova i kada govoris u mikrofon da bude cist glas.Naravno tada se odaljis od radija ili smanjis ga da nehvata mikrofoniju.



Prepisao sam i prepravio Trax-ov tekst da nebude zabune

:wink:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

I nemoj prilikom stelovanja promenjivog kondezatora da drzis plocicu prstima ili da dodirujes mikrofon,tranzistor zato sto sve to utice na promenu frekvencije.. :wink:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Kondenzator je na sredini kada mu se one plocice poklope 50%. Ako su jedna na drugoj kao i totalno razmaknute (nisu jedan preko druge) onda su to krajnji polozaji. Sredina je izmedju :)
PeTkO
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 29-02-2008, 18:29

Post by PeTkO »

Izgleda da su u ovaj sveti uredjaj usli pokvareni, mali, zeleni gremlini.

Probao sam sve, ali bukvalno sve kombinacije i metode.Pocev od novih baterija, iskljuci/ukljuci metode, okretanje kondezatora, sakupljanje i sirenje zavojnice, ali nista...bukvalno nista.Najverovatnije je nesto pregorelo ili crklo, ili je fabricki neispravno.Probacu danas/sutra ponovo da napravim sve iz pocetka, sa novim komponenetama, samo gledacu sad da najdem tacne vrednosti komponenti.

Zahvaljujem se svima koji su mi pomogli, iako sam postavljao, za vas, malo glupa pitanja, ali su meni vasi saveti veoma pomogli.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Promjeni taj tranzistor koji si naopacke bio spoji :D

Mozes staviti umjesto njega BC547 / BC546...
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

I potrudi se da odradis plocicu bolje sa sto kracim vodovima i bez dugih i ostrih nozica...
User avatar
DVD
Napredujem
Napredujem
Posts: 117
Joined: 07-01-2008, 04:11
Location: Serbia Leskovac
Contact:

Post by DVD »

PeTko poslao sam ti poruku...zeza me nesto ovde sa slanjem poruka pa se nadam da ti je stiglo....proveri u gornjem desnom uglu foruma imas za poruke....
http://www.youtube.com/user/vuki016" onclick="window.open(this.href);return false;
Ako nece da ti se upali komp , probaj benzinom.Meni je uspelo :D
digiter
Posts: 1
Joined: 20-07-2008, 21:23

Post by digiter »

Evo i ja sam napravio ovu bubicu pa da ne otvaram novu temu samo ću tu nastaviti. Ja sam na svoju bubicu umjesto mikrofona stavio konektor za slušalice tako da mogu puštat muziku iz kompa i negdje vani slušat, ona dobro radi, ali je domet slab. Na otvorenom je nekih 50m a ni po kući se ne čuje svugdje. Na svaki dodir bubica počinje mijenjati frekvenciju i šumiti pa me zanima dali bi pomoglo oklapanje bubice u metalnu kutiju, i ako je ikako moguće postići veći domet jer ja sam probao sa zavojnicom ali tih 50m na otvorenom je maksimum. Ima li antena kakav utjecaj na daljinu odašiljanja i ako da kakva bi bila najbolja?
Shenda

Post by Shenda »

Idemo redom ->

Oklapanje u metalnu kutijicu bi trebalo da pomogne. Iako, stabilnost frekvencije kod takvih bubica je izrazito loša, šta god da radiš...

Antena ima jako veliki uticaj na daljinu odašiljanja! Kod svih predajnika, pa tako i kod ove tvoje bube. Pitanje je da li se isplati raditi neku kompliciranu (i relativno skupu) antenu da bi dobio desetak metara dalji domet?
Jednostavno na izlaz antene zalemi metar žice i ...

Veći domet možeš najjednostavnije postići drugom, jačom bubom :wink:
Post Reply