Info oko FM bubica

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply

Kome je proradio FM kako je to bilo zamišljeno??

meni
7
44%
meni nije
7
44%
nisam se ni trudio
2
13%
 
Total votes: 16

User avatar
Flash
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-01-2006, 10:35
Location: Hrvatska, ZGB

Info oko FM bubica

Post by Flash »

Nakon posvećivanja pažnje nekim knjigama koje sam nabavio preko neta, u kojima se detaljno opisuju sustavi za bežično prenošenje informacija i wmedia distribucijom.

Mogu Vam sa sigurnošću reč da možete slobodno zaboraviti na FM pojačala sa snagama većim od 1W. Znam da ste neki od Vas uspjeli postići dobre domete i svaka Vam čast, ali faktori koji su tome pogodovali nisu Vam pali napamet ni u najluđoj mašti.

Radi se o tome da nemožete izvuči snagu iz tranzistora i sl. komponenata jer jednostavno oni nisu za to. Postoji jedna tajna o kojoj se šuti, a to je da svi malo jači i jaki odašiljači koriste lampaška pojačala snage kako bi mogli dobiti pravu snagu i pravi domet.

Ovo je samo savjet da ne ulažete neke velike cifre u FM i sl. sprave jer jednostavno nećete biti zadovoljni sa njihovim radom. Ja sam dao dosta novaca za to i na kraju odustao od svega.

Zanima me imam li pravo??? Obrazloženje!!
Đoni je za mene MRTAV ČOVJEK!!! R.I.H.
maher_
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 19-08-2005, 23:47

Post by maher_ »

Naravno da nisi u pravu, npr iz motorolinog tranzistora MRF245 mozes izvuc oko 80W predajne snage na FM podrucju (mislim na podrucje za radio stanice znaci 88-108 MHz).

A to sa elektronskim cijevima nije potrebno , sve dok nebi htio ici na vece snage, jer su one pogodne za to. Npr neki signal na oko 10GHz i snagom od 100W bi bas moro sa cijevima odradit (npr. link do satelita do kojeg dodje na kraju samo 10mW ili sl.)

Osim toga svega , nema tajni na ovom svijetu, samo nenacitanih ljudi....
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: INFO ZA SVE

Post by trax »

Flash wrote:Nakon posvećivanja pažnje nekim knjigama koje sam nabavio preko neta...
Ovo ti je prva i osnovna greska cijelog tvog posta... :P
Flash wrote:Mogu Vam sa sigurnošću reč da možete slobodno zaboraviti na FM pojačala sa snagama većim od 1W. Znam da ste neki od Vas uspjeli postići dobre domete i svaka Vam čast, ali faktori koji su tome pogodovali nisu Vam pali napamet ni u najluđoj mašti.
Zaboraviti? Da li si nekad cuo za tranzistor BLV25? Idealan za pojacala snage za 88-108 MHz. Obrazlozenje? Profesionalno pojacalo za difuzne radio stanice. Hoces sliku? Evo izvoli, 250W pojacalo., radi GODINAMA bez prestanka iako je iz njega nemoguce izvuci snagu!?
http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... f_250w.jpg
Flash wrote:Radi se o tome da nemožete izvuči snagu iz tranzistora i sl. komponenata jer jednostavno oni nisu za to. Postoji jedna tajna o kojoj se šuti, a to je da svi malo jači i jaki odašiljači koriste lampaška pojačala snage kako bi mogli dobiti pravu snagu i pravi domet.
No comment.
Flash wrote:Ovo je samo savjet da ne ulažete neke velike cifre u FM i sl. sprave jer jednostavno nećete biti zadovoljni sa njihovim radom. Ja sam dao dosta novaca za to i na kraju odustao od svega.
Nije dovoljno samo citati knjige...
User avatar
Flash
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-01-2006, 10:35
Location: Hrvatska, ZGB

Post by Flash »

OK, to sam htio čut, znaći nisam u pravu. E sad me zanima tko je naporavio najjači FM transmmiter na ovom sajtu, domet i snaga.

Iako mi se čini da je to rupa bez dna......
Đoni je za mene MRTAV ČOVJEK!!! R.I.H.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Najaci i najbolji je napravio drug stari :wink:
User avatar
no_name-
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 18-05-2008, 12:37
Location: Hrvatska, Požega

Post by no_name- »

jel možeš staviti link knjige?
Post Reply