Predajnik 5W sa MRF237, ne radi pojacalo

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

pa nije lose...
a jesi merio domet?
sazema
Posts: 21
Joined: 25-08-2007, 22:22

Post by sazema »

pa da ti pravo kažem, tek sada hoću sve da stavim u kutiju i napravim to kako treba, a ne da visi partizanski... :)

napravio sam i napojni dio i antenu nekakvu običnu pa je trebam napolje staviti.

ali neki dan sam radi šale otišao u auto da napravim krug, ali je predajnik visio na stolu i antena bila položena na stolu nahero... i fakat sam uspio uhvatiti u krugu od cca 1KM signal bar s strane zgrade gdje je prozor bio

eh, sada kada to sve fino naštimam onda me interesuju rezulatati

a poručio sam iz hrvatske sada i 2SC1971 tranzistor, pa ću i njega staviti, on je navodno 7W - kada plače:) ali da ga je na 4-5W naštimati bilo bi super, mogu onda sve prodati :)
sazema
Posts: 21
Joined: 25-08-2007, 22:22

Post by sazema »

ali definitivno sada moram uslikati kada ovo završim sve, pa ću postaviti slike da se i vidi moj uradak
sazema
Posts: 21
Joined: 25-08-2007, 22:22

Post by sazema »

trenutno sam napravio običnu antenu, bakrena cijev i kroz nju žica koja je spojena na vrhu cijevi, a na donjem dijelu se živi kraj spaja na tu žicu a masa na cijev...

međutim pripremam vertikalni dipol, pa ću vidjeti rezultate
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

i sta bi na kraju sa ovim??!!?
jesi uspio da "bacis" koji kilometar i kako radi?
sazema
Posts: 21
Joined: 25-08-2007, 22:22

Post by sazema »

Iskreno, trenutno sam zauzet drugim stvarima tako da sam ovo skroz zapostavio, a nabavio sam i neke nove jače tranzistore, ali prvo pravi posao :)
t93x
Posts: 5
Joined: 25-09-2007, 10:35

Post by t93x »

Sa 2N3866 neces dobiti vise od 1w i to je dobro kad izvuces, obrati paznju na sljedece.

1. na izlazu bez obzira koji tranzistor imao opterti sa laznom antenom 50oma i koristi neki watt metar ako imas (posudi od nekog lokalno radio matera za 2 metarski opseg) ..

Uslikaj taj predjanik pa da vidimo ako budes imao problema slobodno se javi moze i na mail...

Pozdrav!
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

bas nesto sad citam ovu temu ponovo i po meni bi snaga te bube trebalo da bude 4.5w po toj formuli koju si napisao jer bi impendansa lazne (a i prave) antene trebalo da bude 50oma a ne 75 kako si ti stavio.
a domet i snaga bi trebalo da se jos povecaju kada bi povecao napon napajanja na preko 20v ali za to bi trebalo staviti tranzistore koji imaju veci probojni napon od ovih postojecih.

bas sad dok citam ovo hvata me malo nostalgija za vremenom kada sam nocima lutao po kvartu "vatajuci"| signal sa bubice i isprobavao domet!:)

bas cu ovih dana vjerovatno da uzmem da napravim ovu bubicu jer dijelova imam slicnih koji mogu da prodju za ovo a samo me brine da ne odem na neku drugu frekvenciju pa da me safataju posto sam u uzem centru grada (citaj :blizu policijske stanice i njihovog radio-centra) pa da me ne bi ganjali.

jednom sam kupio negde na buvljaku neke rucne stanice koje rade na meni tada nepoznatoj frekvenciji,spojio sam ih na ispravljac (baterije mrtve totalno) i malo isprobavao kako rade i cudio se kako nemogu da ostvarim komunikaciju izmedju njih iako su mi na tv pravile smetnje.
nije proslo 10 minuta ispred kuce staje bijeli mercedes dzip,skontam da bi to moglo biti to i pravim se da gledam tv (sjedim pored prozora koji gleda na ulicu) ,dzip odlazi,posle 10 minuta ja ponovo palim stanice i cackam i za nekoliko minuta dzip ponovo dolazi i staje na ulici ispred kuce.
e tad sam vec bio malo skenjan,sreca pa je bila zakljucana kapija a verovatno nisu smjeli da provale posto nisu bili sigurni 100% da li sam ja taj "ometac".
zato sad nesmijem puno da se zezam jer sad imam jos na krovu i dvije antene od wirelessa koje blago receno izgledaju cudno za normalan svijet i sad kad bi dosli sigurno bi znali gdje tacno da udju.

malo sam oduzio sa pricom ali poenta ovoga je da se pazite dok se zezate sa ovim "bubicama" koje mogu da bace i po nekoliko kilomatara na obicne "kineske" prijemnike.
mozete misliti na koliko se moze uhvatiti na profi prijemniku kome je antena na dobrom mjestu i koji ima extra osjetljivost kao sto recimo imaju sluzbe koje su nadlezne za nadgledanje radio aktivnosti?!

zato pamet u glavu i ne pretjerujte sa dometom,moglo bi da vas kosta maltretiranja.

ps:nekad se za neovlasten rad sa radio stanicom islo u zatvor i tretiralo se kao ozbiljan zlocin,sad je mallo blaze ali ipak zavisi u koji se opseg "uleti".

pozdrav
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Neznam kako dobiti 4W predajnik kada su tranzistori od po 800mw 2X :shock: :?:

http://www.electronics-lab.com/projects/rf/021/

Evo i podataka o tranzistoru :arrow:


http://www.semicoa.com/Docs/Transistor/2N2219.pdf

2N2219A
SI-N 40V 0.8A 0.8W 250MHz
Post Reply