molim traxa, drug_starog i ostale da pomognu

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

Kondezator sa žicom:

Image
alen_z
Napredujem
Napredujem
Posts: 154
Joined: 24-05-2007, 15:03

Post by alen_z »

njega cu poslije "ugradit"!!

evo jos samo antena i tranzistor i idem ga isprobat ;)
iskreno se nadam da bi bilo vrijeme nakon tolko pokusaja i truda da sada proradi moja prva buba u zivotu :)
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

Ako proradi, pocni radit onu bubu sa 3 tranzistora - ja ih imam vise komada - imaju veci domet od te tvoje
alen_z
Napredujem
Napredujem
Posts: 154
Joined: 24-05-2007, 15:03

Post by alen_z »

o moj boze NE RADI ... NE MOGU JU NAC NA RADIO, WALKMAN-u :(

evo slike svega u attachu ja stvarno ne znam zasto me nece.... no comment

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _radit.zip
alen_z
Napredujem
Napredujem
Posts: 154
Joined: 24-05-2007, 15:03

Post by alen_z »

nesto mi je cudan mikrofon odozdo.. ajde molim vas ako neko moze uslikat svoj mikrofon odozdo gdje se vide izvodi.... onako da priblizi i da uslika samo da nesto vidim!!!!
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

spoji bubu na adapter.. pa probaj.. trebao bi cuti jako zujenje na radiu..

tako sam ja s tom bubom napravio :D
alen_z
Napredujem
Napredujem
Posts: 154
Joined: 24-05-2007, 15:03

Post by alen_z »

na kakav adapter??
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

adapter ti je isto kako i ispravljac. neznam zasto ti nece bubicca meni je sve od prve proradilo, drugg a jesil ti spojio pralelno ono 22 pF sto sam ti reko, a jos sam vidio imas ti nekoliko mikrofona p aprobaj sa njim mjenjaj pazi na polaritet njih. i de mi jos reci koji si tranzistor uzeo.kod mene je ovaj BF u limenom kucistu
evo ti slika sto sam ja napravio ovu bubicu
Image
Image

hajd ako je ti ne napravis napravit cu ti je ja pa cu ti poslat. Mada ja znam kako je kad je sam napravis drago ti je nemozes se snosit hehe
Ja kad sam je napravio mene htjeli iz kuce izbacit koliko sam im dosadivo ehhe
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Samo da kazem covjeku da je fino predajnik sklopio i da se ne obeshrabri.
Vjerujem da mu radi samo ga ne moze uganjati gdje emituje (a ako ga ne mozes uganjati to ti je isto kao da i ne radi), tako da samo polako. Jedino sto imas da provjeris je taj tranzistor i da li si ga dobro spojio.
Nakon toga ti jedino ostaje da cackas promjenljivi kondenzator paralelno toj zavojnici na plocici. Stimaj ga sa plasticnim sarafcigerom ili necim slicnim od ne-metala. Da se ne vracam na shemu, ako nemas promjenljivi kondenzator vec na plocici, ubaci ga :D
alen_z
Napredujem
Napredujem
Posts: 154
Joined: 24-05-2007, 15:03

Post by alen_z »

stvarno vise nemam snage ic na drugi dio grada po dijelove opet.... jedino sto imam je trimer od 10pF i to iz one "Extra mini spijun od 1.5V" sheme.. dal njega da ugradim paralelno sa zavojnicom il ne ne bih znao?

i kod tog trimera, ja njega mogu beskonacno zakretat.... dal je to u redu il je strgan??

i s cim bi mogao "prekrit" radio tako da ne hvata niti jednu stanicu a onda bi mi priblizio ovu moju bubu... tako bi je lakse nasao jer je ovako ne moguce, boli me glava od puhanja, lupkanja, kvrckanja po mikrofonu da bi ga cuo..

pozdrav
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

alen_z wrote:stvarno vise nemam snage ic na drugi dio grada po dijelove opet.... jedino sto imam je trimer od 10pF i to iz one "Extra mini spijun od 1.5V" sheme.. dal njega da ugradim paralelno sa zavojnicom il ne ne bih znao?

i kod tog trimera, ja njega mogu beskonacno zakretat.... dal je to u redu il je strgan??

i s cim bi mogao "prekrit" radio tako da ne hvata niti jednu stanicu a onda bi mi priblizio ovu moju bubu... tako bi je lakse nasao jer je ovako ne moguce, boli me glava od puhanja, lupkanja, kvrckanja po mikrofonu da bi ga cuo..

pozdrav
10p je premalo. Trimer kondenzator se treba okretati puni krug (beskonacno puta).
Mozes napraviti faradejev kavez ali to ti se ne isplati!
Lakse ti je napraviti frekvencmetar i izmjeriti frekvenciju :)
alen_z
Napredujem
Napredujem
Posts: 154
Joined: 24-05-2007, 15:03

Post by alen_z »

Ajde molim te opisi mi kako radi taj frekvencmetar il kako se vec zove jer to mi je stvarno potrebno... kolko izvoda ima to i gdje se spojit.. na antenu??

ako ima i shema da nije prekomplicirana radi bi to napravio jer to je stvarno potrebna oprema ako je to to na sta ja mislim a ja mislim da je to uredjaj i da ga spojim recimo na antenu bube i on mi javi na kojoj je frekvenciji??

pozdrav
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Kakav faradejev kavez spominjes covjece?????????
-----------------

Spoji taj kondenzator promjenljivi koji imas paralelno sa 12pF kondenzatorom sa sheme. Zalemi ga sa druge strane plocice samo radi testa. Kad uganjas frekvenciju onda skontaj kako da ga zalemis sa gornje strane zajedno sa ostalim dijelovima.
Mora raditi...
Radio nastimaj negdje gdje nema niti jedne stanice pa onda mrdaj onaj promjenljivi kondenzator. Ne diraj predjanik prstima niti bilo kakvu njegovu zicu pa ni bateriju.

Frekvenciometar je ono sto si na prvom postu pitao "sta je ovo", sa onom slikom displeja na kojem pise neka freq.
alen_z
Napredujem
Napredujem
Posts: 154
Joined: 24-05-2007, 15:03

Post by alen_z »

ok sad cu to probat.. za ovaj frekvencmetar sam vidio, bilo je par tema o tome al su prekomplicirane za mene :(

zanima me dal ima taj uredjaj negdje za kupit i kolko kosta... mora da skupim neke pare pa da kupim to jer bas mi zakon izgleda.. ako neko oce da mi ga proda i posalje postom neka mi javi!!!!

idem se igrat jos sa tom bubicom, javim vam ako proradi

pozdrav
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

alen_z wrote: i s cim bi mogao "prekrit" radio tako da ne hvata niti jednu stanicu a onda bi mi priblizio ovu moju bubu
pozdrav
alen_z
Napredujem
Napredujem
Posts: 154
Joined: 24-05-2007, 15:03

Post by alen_z »

mozda da ga u Al foliju zamotam... mada to je glupost, trebam nabavit frekvenciometar, mjerac induktiviteta itd.... nemam ni opremu kako spada a htio bi svasta radit
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

MladaNada wrote:10p je premalo. Trimer kondenzator se treba okretati puni krug (beskonacno puta).
Mozes napraviti faradejev kavez ali to ti se ne isplati!
Lakse ti je napraviti frekvencmetar i izmjeriti frekvenciju :)
Pa kako si formulisao odgovor, onesvijestio sam se kad sam procitao :P
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

alen_z wrote:mozda da ga u Al foliju zamotam... mada to je glupost, trebam nabavit frekvenciometar, mjerac induktiviteta itd.... nemam ni opremu kako spada a htio bi svasta radit
Ja sam pravio predajnike kad nisam imao nista od tog sto si nabrojao. Alu folija mi nikad nije ni trebala ali sam je imao :lol:
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

Ja sam se dogovoruio sa alen-z, u ponedjeljak ce mi donjet bube, pa cu mu ih usposobit, tako da nema smisla vise ovdje raspravljat zasto mu ne rade.
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

de jos samo probaj promjenit radio prijemnik, jer znam po sebi imam jedan radio kod kuce nov i na njemu nemogu nac bubu a na ovim malo starijima je mogu nac tako da i od toga zavisi probaj sa vise radio prijemika, jer nemogu da svatim da neradi :? :? :?
Post Reply