FM bube

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

evo napravio sam ovu bubicu http://www.virtualx.50megs.com/najcescafm.htm radi nemogu vjerovat. problem je u tome sto je jako slaba odmaknem se pola metra od radija i izgubi se a vamo kaze da moze do 300m a meni nemoze ni pola metra :lol: jedino sto sam promjenio od komponenata stavio sam 10pF umjesto 12pF. jeli zna neko do cega bi moglo biti jer nevjerujem da moze do tog koindezatora biti. stavio sam antenu pola metra .

eto inzinjeri da vas vidimo :D :D :D :D :D :D :D :wink:
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Stavi trimer kondenzator!
Nije slaba vec se promijeni frekvencija cim se malo pomjeri!
Mikrofon nije osjetljiv, ali se meni nesto cudno dogodilo: Stavio sam je slucajno u jedan zvucnik i prikljucio na bateriju - mogao sam cuti na radiju korake sestre koja dolazi iz hodnika u moju sobu, da ne pricam o razgovoru u sobi - znaci osjetljivije od ljudkog uha!
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

najbolje da ti na to odgovori buduci inzinjer Virtualx, pise covjek da ih je najcesce radio i da su isle 300 metara, a mogu do 1000 metara, a ako me pamcenje sluzi Veronica predajnik od 1W, sa antenom na krovu mu je imao domet 100 metara !?!?
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

mirzza wrote:evo napravio sam ovu bubicu http://www.virtualx.50megs.com/najcescafm.htm radi nemogu vjerovat. problem je u tome sto je jako slaba odmaknem se pola metra od radija i izgubi se a vamo kaze da moze do 300m a meni nemoze ni pola metra :lol: jedino sto sam promjenio od komponenata stavio sam 10pF umjesto 12pF. jeli zna neko do cega bi moglo biti jer nevjerujem da moze do tog koindezatora biti. stavio sam antenu pola metra .

eto inzinjeri da vas vidimo :D :D :D :D :D :D :D :wink:
Ja nisam inzinjer ali mislim da si uhvatio samo harmonic a ne pravu frekv. ja sam ih puno pravio i nikad nisam uspio napraviti niti jednu a da je dobra sa bc tranzistorima, vec samo bf... moj favorit za male bube je bf254 cak i harmonic moze daleko hehe
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

pa jel hoces sada reci da stavim bf254 i da ce bolje bacit sa tim tranzistorom :? :?
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

95% sam siguran da hoce a oni 5% nisam siguran jer neznam kako si sve ostalo napravio, (zavojnica, trimmer) i ostalo
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

BF tranzistori su pravljeni za HF/VHF i sigurno ce se bolje ponasati u tim uslovima nego mali signalni BC tranzistori!
Ja sam stavio BF324 :wink: Trebas obrnuti polaritet napajanja ako stavljas pnp tranzistor!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

DRUG STARI wrote:najbolje da ti na to odgovori buduci inzinjer Virtualx, pise covjek da ih je najcesce radio i da su isle 300 metara, a mogu do 1000 metara, a ako me pamcenje sluzi Veronica predajnik od 1W, sa antenom na krovu mu je imao domet 100 metara !?!?
Ma, DRUG, taj inzinjer je sigurno na krovu imao crijep koji sadrzi puno kvarca pa taj kvarc rezonira na frekvenciji tog odasiljaca i gusi signal te mu tako smanjuje domet :!: :wink:
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

nema trimera ova bubica, a zavojnicu sam napravio kako je pisalo
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Nema veze sto nema na shemi trimera stavi 22p trimer umjesto tog 12p kondenzatora lakse ces frekvenciju namjestiti!
Zar ti nije zavojnica na plocici?
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

pa jest kazem da sam je napravio kako je pisalo :lol:
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

ma nemora skidati 12p jeli je frekvencija oko 108 mhz tako da ne skodi jos ce bolje biti kad stavi trimer samo paralerno sa 12p
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Veci kondenzator-niza frekvencija!
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

da, to ti i znaci da nemora skidati 12 pf, jer paralelnom vezom ce i dobiti vei C, tako da cemu od prilike pasati, jer 12 i 22 nije velika razlika i ako je malo profulo zavojnicu moda je na 116 mhz i 22pf trimmer mu nece pomoci da spusti toliko frekvenciju, dok paralelnom vezom ima vecu mogucnost da je spusti :)
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

izvinjavam se zbog nedostatka slova, jebe me tastetura na laptopu, cerka jela cips dok mi je dosadivala da joj nadem neku igricu sa mikimausom
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Evo i moje bube. Radio sam je po Sinner-ovoj shemi koja je ovdje na stranici i proradila je odprve. Vazno je da se tocno slijede upute, a najvaznije je bubu oklopiti.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... uba_01.jpg

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... uba_02.jpg
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Taj predajnik je dobio dosta losih kritika, kazu da ima dosta harmonika, da mu je domet slab, los kvalitet zvuka, da nije stabilan...
Kako se tvoj ponasa?
User avatar
jopagti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 716
Joined: 29-03-2006, 21:40
Location: Hrvatska

Post by jopagti »

MladaNada wrote:Taj predajnik je dobio dosta losih kritika, kazu da ima dosta harmonika, da mu je domet slab, los kvalitet zvuka, da nije stabilan...
Kako se tvoj ponasa?
Cak su ljudi rekli da ga se ne isplati izradivati :roll: Ako je stabila mozda i ja napravim takvo nesto,jer je jednostavan a ima dosta veliku snagu :wink:
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

evo i moje bubice :lol: sada radi extra moze daleko i da dobaci radi na frekvenciji oko 107MHz a spajio sam na 12p paraleno 22p i tranzistor umjesto BC547 stavio sam BC242A sto me zeza je kad piblizim glavu mikrofonu imam osjecas isto ko da se izgubi frkvencija pocne nesto pucketat al i principu je dobra :lol:
evo slika
http://img260.imageshack.us/img260/9985/slikesafotoaparata257sl6.jpg
http://img156.imageshack.us/img156/7665/slikesafotoaparata256up5.jpg
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Malo si razvukao tu zavojnicu, meni je skroz kockasta, a iHarry-u (taj sto je dizajnirao bubu) je!
Fino si sredio kutiju, ali bi bolje bilo da je metalna!
Post Reply