Povecanje performansi kod FM predajnika

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Lukand
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 652
Joined: 10-01-2006, 11:29
Location: Croatia
Contact:

Povecanje performansi kod FM predajnika

Post by Lukand »

S jedne jednostavne sheme za mali FM predajnik s jednim 2N2222 tran. Napravio sam ga i metnuo pola metra tanke žice kao antenu i zaprepastio sam se dometom od 20-23 metra (na livadi). U kući samo po sobi.
Prvo pitanje: Kako se neki uređaju "oklapaju" kao modulatori kod TV, da li se može oklopiti i mali predajnik da daje malo bolje performanse.
Drugo pitanje: Koliko puno igraju ulogu zavojnice. Ja radim zavojnice na šarafcigeru od obične tanke žice(najčešće od žice s LAN kabla) i zavoji su međusobno udaljeni oko 1 mm.
Treće pitanje: Kakva antena je najbolja. Komad žice što duži ili može neki drugi naćin jer pola metra žice je dosta ako želimo mali FM predajnik.

Vidio sam da u chipoteki ima za kupiti zavojnice možda je bolje ju kupiti kad bi znao vrijednost.

hvala
Shenda

Post by Shenda »

Idemo redom:
1 - može
2 - jako puno. Svaka ta buba ima tačno specificiranu zavojnicu, koja joj obično određuje frekvenciju, (zajedno sa kondenzatorom), i trebala bi biti namotana tačno prema uputama. Ako hočeš drugu frekvu - namotaj drugčiju zavojnicu!
3 - najbolja antena je opet specificirana u shemi, obično "žica dužine ... cm", a po meni je najbolja antena teleskop antena koju možeš podesiti na dužinu ("izvuči je") da ti buba daje najbolje rezultate, tj. baci najdalje...

Nikakvo kupovanje zavojnica tog tipa! To radiš sam, namotaš zavoja kol'ko piše na svrdlo (borer, burgiju...), očistiš krajeve da možeš lemiti, i to je to...

Pozdrav
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

sto je mislis sfrizirat na 40 metara ? :D

najbolja antena ti je polovica valne duzine, oko 1.5 metra, mozes stavit i cetvrtinu, onda je duzina antene 75 centimetra, funkcionira i sa 10 cm, uz manji domet.
takve zavojnice nemaju u chipoteki, oni imaju one od xx uH i mH, tebi trebaju oko 100nH, Lan kabel ima debljinu zice 0.14mm2, deblja je bolja jer se manje steze i rasteze pod utjecajem temperature i mehanickih sila, to rastezanje ti mijenja induktivnost zavojnice, a sa tim i frekvenciju odasiljanja (otuda klizanje frekvencije) za bube je dobra smd zavojnica, ako ju mozes nabaviti, a za odasiljace oklopljena sa feritnom jezgrom.
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Antenu odredi prema valnoj duljini (preracunaj frekvenciju) i to ti je najbolja antena ja dom imam antenu 20 metra za detektorski prijemnik ali dobro mi posluzi i za predajnike!!!
Post Reply