Wide band LNA

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Wide band LNA

Post by Cvik_Dasa »

Pozdrav svima!

Trenutno pokušavam shvatit malo više o visoko frekventnim pojačalima pa sam se uhvatio nekog tv pojačala kojeg pokušavam preuredit da dobijem veču osjetljivost i pojačanje.

Ovo je shema orginalnog pojačala:
Image

Na pojačalu sam zamjenio T1 i T2 s 2SC3355, vratio nazad sve kako je bilo i radilo je puno bolje. Poslje tranzistora povečao sam otpore RC na 680R da bi struju kolektora postavio na 20mA, malo sam izgubio signal ali sam to morao napraviti da bih mogao pročitati vrijednost ulazne i izlazne impedance.

Nakon što sam na impedancu baze T1 doveo na 75R, signal se popravio. Nakon toga sam impedancu izlaznog transzistora ugađao na 75R ali je pojačalo počelo oscilirati.

Shvatio sam da signal probija kroz otpore i vrača se nazad sve do T1. Kada sam umjesto otpora od 10 i 100R stavio 10uH zavojnicu prestalo je oscilirati ali mi se sad javljaju harmonici s područja od 88-108MHz sve do 600MHz.

Image


Dakle jel ima netko nekakvo riješenje za ovaj problem, ako stavim band stop filter na ulaz to neće ništa popraviti jer mi se javljaju i ostali harmonici drugih frekvencija, samo nisu toliko izraženi.

Ovo je preuređena shema pojačala:

Image

Hvala svima na trudu :)
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Wide band LNA

Post by zlatkoMM »

Možeš probat nešto kao ovo:
Attachments
VHF_UHF.png
VHF_UHF.png (2.78 KiB) Viewed 2699 times
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Wide band LNA

Post by Cvik_Dasa »

Hvala, ali riješio sam probem. Trebalo je samo dodat 3.3p kondenzator prije baze T1.

GSM
Image

DVB-T
Image

Autocab
Image

Još se na pojačalu da poradit tako da ču s njim dalje nastavit :)
Post Reply