Novi izlazni stepen za stari ATLAS 350XL

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Novi izlazni stepen za stari ATLAS 350XL

Post by boraomega »

Iako se odavno smatra zastarelom, i dalje postoji veliki broj ATLAS 350XL primopredajnika koji rade u svetu. Ja sam jedan od do sada zadovoljnih vlasnika. Nažalost, izlazna stepen mog Atlasa je "izdahnuo" tiho i elegantno pre nekoliko dana, tako da sam bio primoran da tražim rešenje za njega.

Rad je u toku i predložena šema je rešenje kako ja to vidim, za sada. Oni koji jedino prihvataju da imaju uredjaje samo u originalnom stanju neće biti zadovoljni ovom mojom predlozenom idejom, a verovatno je neće ni razmatrati kao moguće rešenje, ako se ikada suoče sa sličnom dilemom.
Kakvo je bilo moje rezonovanje:
- Ja nisam fanatik da "moram da imam" radio u originalnom stanju - samo funkcionisanje je važno
- Za adekvatnu popravku potrebno uparen “quad” izlaznih tranzistora = CENA !!!
- originalni tranzistori su odavno zastareli i teško ih je naći (zamene su dostupne - i takođe skupe)
- Većina mojih HF aktivnosti su na tri niža opsega 80/40 /20m i nije mi najvažnije da stanica ima isti nivo izlazne snage na višim opsega gde je 10-30W i više nego dovoljno

Za sada sam uradio PCB koji će direktno zameniti orig. plocicu zato što sam obratio pažnju na dimenzije i tačna mestoa svih montažnih rupa osim centralne koja se ne koristi na mojoj plocici.
Druga moguća vrednost moga dizajna je da je više-manje univerzalan i može se koristiti kao kompletan TX lanac nekog QRP ili SDR primopredajnika. Jedini mogući nedostatak ovog mog rešenja može biti potreba za posebnim napajanjem višeg napona, ali i to je jednostavno i pristupačno ovih dana sa gotovim SMPS napajanjima, a cena takvih SMPS + all izlazni IRF, zajedno nisu po ceni vise od pola jednog dobrog izlaznog RF tranzistora snage potrebnog za ovu vrstu snage. Čak i ako sva 4 izlazna FET-a pregore nekada, popravka će vas koštati do 4 Eura maksimalno!

Ceo TX lanac je sada na jednoj plocici i bice zaštićen u izlaznom odeljku kao što je već učinjeno na 350. Originalni koncept sa predstepenima sa velikim pojacanjem na posebnoj plocici i unutar uredjaja i tako blizu (osetljivoj!) MF pločici, je prilično nesrećno rešenje po mom ukusu, i dovodi do raznih nestabilnosti zbog jakog zračenja iz tog drajverskog stepena. Trebalo bi da bude bolje, na moj način ali ... vidjet ćemo ...
Ja očekujem bar 100-120W izlazne snage, pa čak i 150-250W sa povišenim naponom napajanja. Takodje ocekujem da ovaj uredjaj radi na svim frekvencama od 1 do 30MHz s tim sto je normalno da na nizim opsezima daje znacajniju snagu ali I barem 20-30W na 15 I 10 metara sto je za te frekvence sasvim dovoljno.

Image

Image
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Novi izlazni stepen za stari ATLAS 350XL

Post by Emigrant »

73 YU7ABJ
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Novi izlazni stepen za stari ATLAS 350XL

Post by WhiteHead »

Samo da ti poželim puno sreće u radu.
Sječam se davnih vremena kada smo u klubu umjesto Atlas210 dobili tu 350-icu...k'o iz fiće u mercedes.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Novi izlazni stepen za stari ATLAS 350XL

Post by boraomega »

Atlas 350XL je dobar uredjaj i dan danas uporediv sa dobrim brojem mnogo novijih uredjaja... posebno prijemnik. Uz malo vise znanja, paznje i hrabrosti, moze se dovesti u veoma dobro stanje.

Videcemo kako ce sve ispasti....
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: Novi izlazni stepen za stari ATLAS 350XL

Post by yt1nvs »

Ja imam 4 komada CD2545 tranzistora ako se dobro secam to je izlaz za atlas 350.
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Novi izlazni stepen za stari ATLAS 350XL

Post by boraomega »

Dobro se secas samo cisto sumnjam da bih mogao da ih sebi priustim cak i ako su ti za otudjivanje...
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Post Reply