Ulazna impedancija

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Ulazna impedancija

Post by Cvik_Dasa »

Ljep pozdrav svima, evo pokušavam shvatit filtere malo bolje al totalni sam noob što se ovog djela tiće tako da imam jedno pitanje.

Pošto nemogu shvatit kako se računa ulazna i izlazna impedancija probao sam to zamislit kao serijski i paralelni spoj otpora pa me zanima dal moje razmišljanje ide u pravom smijeru ?

Evo kako sam ja to zamislio:

http://postimg.cc/image/jsbvlq1e5/

LPF je uzet iz service manuala, on radi na frekvencijama do 30MHZ. Dole je simulacija koja umjesto LC komponenata koristi samo otpore koji su izračunati tako da odgovaraju otporiima LC komponente iz gornje sheme na 14MHz. Dobio sam otprilike točan odpor (50R) pa me interesira dali se može ulazna impedancija računat tim pristupom?
Također izlazna impedancija je malo veča (reda par miliohma) pa me interesira kako da nju izračunam?

Nadam se da mi nečete zamjerit na ovako glupim pitanjima al kao što rekoh za ovo sam totalni anti talent a stvarno me RF tehnika zanima pa bih volio ovo malo detaljnije proučit
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Ulazna impedancija

Post by LAF »

Ako nemas knjigu dr Boze Metzgera "Radio prirucnik za amatere i tehnicare" evo ti link pa skini,
odlicna kopija:
http://www.qsl.net/yu1bbv/ra_medija.htm

Ima tu jos korisnih knjiga. Metzgera citaj od 350 stranice imas obradjene tranzistorske izlazne
stepene i ugrubo proracun filtera. Sustina je tu.-

pOz
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Ulazna impedancija

Post by Cvik_Dasa »

Ok hvala!

Imam tu knjigu i čitao sam ju, samo što se unutra večinom radi s cijevima a tranzistori koji su korišteni se više teško daju nabavit. Pošto je dosta stara nisam baš išao u detalje što se tiče čitanja. Ok kako god bilo proučit ću malo detaljnije ;)

(več sam i zaboravio da je imam)
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Ulazna impedancija

Post by LAF »

Ovdje je 4 izdanje, prvo izdanje zeleno, drugo crveno, trece braon, cetvrto teget plavo...
Tek u cetvrtom izdanju 1985 godine obradjeni tranzistorski izlazni stepeni i proracun istih.-

pOz
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Ulazna impedancija

Post by Cvik_Dasa »

E da ja imam tu zelenu (nisam znao da ih ima više) u svakom slučaju hvala, ako bude pitanja javim se ;)

poz
Post Reply