RF Speech Processor - na moj nacin

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

RF Speech Processor - na moj nacin

Post by boraomega »

Ukratko o konceptu: to je vec poznata topologija ali sada sam to izveo na svoj nacin, na ulazu dual-OPAMP sa promenjljivim gain-om u prvom stepenu a iza njega stepen koji radi kao Soft-limiter da se i pre prebacivanja u VF opseg signal blago uoblici. MC1496 je dupli balansni mesac sa boljim osobinama od NE602 familije kad je u pitanju balansni modulator, jer je sa 1% tacnosti okolnih komponenata i pazljivim podesavanjem moguce postici potiskivanje nosioca i preko 50dB. Iza toga je kvarcni SSB filter a posle njega trostepeni diferencijalni limiter koji bolje i cistije obavlja posao od prostog rezanja diodama kako se to (zbog ustede) najcesce radi. Posle limitera je obavezan jos jedan indentican kvarcni filter da "ocisti" neminovne produkte limitovanja i taj se signal vodi na produkt detektor sa NE612 ili SA612 (moze i 602 serija). Ovde je izabrano to kolo jer je funkcija manje kriticna a i to kolo ima jos jedan zgodan deo - ugradjen oscilator ciji signal sluzi za mesanje u samom produkt detektoru a takodje i za prvo mesanje u MC1496. Frekvenca oscilatora se moze blago menjati oko rezonantne sto u sadejstvu sa propusnim opsegom oba filtra daje mogucnost da menjamo "boju tona" glasa odsecanjem nizih ili visih frekvenci kako pomeramo frekvencu oscilatora. Iza produkt detektora se ponovo dobija audio signal ali sada obradjen tako da uveden u stanicu na mikrofonski ulaz, znacajno (i do 6dB) povecava PEP snagu predajnika i doprinosi razumljivosti u tezim uslovima rada - pile-up, slabi signali, velike smetnje...

Cinjenica je da sve ovo moze na mnogo nacina da se resi, i mnogo jednostavnije ali... ja sam zeleo beskompromisno resenje a to po meni u analognoj tehnici izgleda nekako ovako. Verovatno da neki DSP sistemi mogu jos bolje, ali ja taj deo tehnike ne poznajem niti sam sposoban da konstruisem u tom domenu, pa sam mogao samo analogno jer to "kao" znam.

Da se neko ne uplasi zbog dva kvarcna filtera, to moze lepo da bude zamenjeno sa dva keramicka ali oni moraju biti radjeni za SSB sirinu od 2,4 do 2,7KHz. Cak bi eventualno zadovoljili i CFW455I ali jedva. Tada bi i rezonator trebalo promeniti u neki za 455 a takvih ima svuda. Ja sam ljubaznoscu (poklonom) jednog prijatelja dosao do dva indenticna filtera iz RUP-15 na 501,650KHz i sirine 2,73KHz pa verujem da ce jos nekome to biti nabavljivo buduci da tih rasturenih starih RUP uredjaja ima "okolo".

http://s26.postimg.cc/nx7c115ax/RF_speech_processor.png
Image

http://s26.postimg.cc/wgqpysdnd/RFprocessor_FOTO.jpg
Image
Attachments
RFspeechPCB -TOP+BOTview.pdf.zip
PDF fajl plocice u pravoj velicini
(190.44 KiB) Downloaded 382 times
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by boraomega »

A ja mislio da ce ovo ljudima biti interesantno, kad ono 112 pregleda a niko ni reci - ni pozitivne ni negativne?!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by pedja089 »

Verovatno bi neko nesto i pisao da razume o cemu se radi... Ja se tek zadnjih par meseci malo zanimam za RF tehniku i tek sad polako pocinjem da razumem sta se tu desava...
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by boraomega »

A pa nesto mi je tesko da poverujem da ovde nema ljudi koji se ozbiljno i dublje bave VF tehnikom i koji ne znaju sta je ovo, cemu sluzi i kako radi. Cak i ako je tako, posluzice mozda nekome nekad kasnije jer je to sasvim dobar i prakticno dokazan koncept.

Samo nastavi sa VF-om, to je jako lepa oblast samo ne zaboravi da puno citas i da pokusas da obezbedis (ili sebi napravis) barem nekoliko osnovnih mernih instrumenata, jer baviti se VF-om samo sa multimetrom i lemilicom je nemoguce a da bude ozbiljno i uspesno.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by pedja089 »

Imam 4 kanalni 100MHz osciloskop sa 2 kanalnim funkciskim generatorom do 30MHz...
Igrao sam se malo sa transmission line(ne znam kako se kaze na srpskom :oops: ), sta se desava ako potrosac nije iste impedanse, odslusao online kurs sa Georgia Tech(http://www.propagation.gatech.edu/ECE30 ... se/oc.html), pratim ovo https://www.youtube.com/user/w2aew/videos
Pokusao bi napraviti analizator spektra, ali nemam vremena...
Sad se malo zanimam mikserima, i kojekakvim homemade verzijama SA da skontam kako sta radi i zasto...
Po meni jako siroka oblast, i treba puno teorije i dosta iskustva da bi se nesto i napravilo, a da nije samo sastavi po tudjim nacrtima... Zato sam se i zainteresova za izgradnju SA sa TG, tu ima svega osim pojacivaca snage... Jos jedan od vecih problema je nabavka delova...
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by boraomega »

Super je sto ulazis u te vode ali mislim da pravis gresku po pitanju koraka na tom putu. Bas kao i mladi entuzijasti koji ulaze u svet audio pojacala, probali i uspeo im jedan sa IC i 3W snage i drugi sa nekim TDA do 10W i odmah bi da "srede" nesto od barem 1kW da se dokazu... NE PRESKACE SE ako hoces stvarno da naucis. Nisi strasan majstor ako ti kao treci projekat uspe kilovatni amp vec si samo srecni pacer koji nije ni svestan koliko je lude srece imao da je "nab'o" da mu to proradi, a nema pojma ni kako to stvarno radi, ni zasto radi niti sta od cega zavisi.....
Analizatori spektra su vrlo kompleksni uredjaji i po meni svakako nisu za neke pocetne korake. Ne obeshrabrujem te vec samo ukazujem na sigurniji i logicniji put da to dobro savladas.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by Feko »

@pedja89, ne znam kojeg si sp.analizatora mislio praviti ali ako je to sa Matjažove stranice imam sve pločice od njega. Poklonio mi ih VolkD a ja se nikad nisam upustio u izradu jer ima dosta egzotičnih dijelova koje nisam mogao nabaviti. Ima tu svakako puno posla oko izrada kutijica za pojedine dijelove spektralca...
http://www.s5tech.net/s53mv/spectana/sa.html
Mislim da izrada nije ništa jeftinija nego da se kupi polovni sp.analizator..ima ih za 1000$
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by pedja089 »

Hvala Feko. Ali ne trebaju mi gotove plocice, nisam mislio niciji projekat skinuti i napraviti. Nego sam mislio izraditi svoj, po mojoj semi. Mozda bi mi mogle koristiti kada pocnem sa izradom pa da uporede karakteristike jednog i drugog... Ali jos ne planiram da krenem sa izradom.
boraomega,
Znam da je komplikovan i zahtevan. I koliko gledao uvek se nadje neki novi detalj... I bas zato mislim da cu tu nauciti najvise.
Ideja mi je krenuti od vertkilnog izlaza, pa prema RF ulazu.
Sam log detektor sam mislio koristiti gotov ic namenjen tome, a mozda i tranzistorski tipa ovog na linku koji je Feko postavio. Zavisi sta mi od delova bude dostupno. Zatim dolaze filteri i if pojacivac za 10,7MHz.
Sto bi bilo prilicno niska frekfencija, i nesto sto se prakticno nalazi u skoro svakom prijemniku. Ovde bih se jedino morao malo vise potruditi da sum tog pojacala bude minimalan moguci.
Zatim bih krenuo na sledeci if stepen opet sa filterima na nekih 150MHz. Sto je po meni vec frekfencija gde se dobro treba pozabaviti dizajnom i seme i ploce. Tu dolazim vec do prvog oscilatora, miksera i filtera za nesto vise frekfencije.
Tu bih se mogao i poigrati sa razlicitim mikserima, i oscilatorima i prakticno dobiti SA do 150MHz. Ili bolje receno prijemnik do 150MHz. To su neki koraci sa kojima bi krenuo... Moja ideja je prenjati se od niske frekfencije pa na vise. Kad dodjem dotle onda polako na vise frekfencije...
Sad me zanima vas komentar na ovo. Jer ideja mi nikako nije samo uzeti neciji dizajn i sklepati i reci to radi i da onda mislim da sam nesto naucio...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by Feko »

pedja089 wrote:Hvala Feko. Ali ne trebaju mi gotove plocice, nisam mislio niciji projekat skinuti i napraviti. Nego sam mislio izraditi svoj, po mojoj semi. Mozda bi mi mogle koristiti kada pocnem sa izradom pa da uporede karakteristike jednog i drugog... Ali jos ne planiram da krenem sa izradom.
...
Imam samo gotove PCB plocice, nisu polemljene. Evo ih:
Image
ne znam zasto su neke flomasterom prekrizene, ne vidim nikakvu gresku na njima..a i ne bi mi ih dao da su neispravne.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by pedja089 »

Hvala. Ako sta bude od toga, javicu ti se, pa cemo se dogovoriti...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by Feko »

Za slanje nije problem..jednom mjesecno se zaletim sa kolegom i nasim boljim polovicama do Bogojeva, restoran NIS. Klopa fantasticna :D
https://sr-rs.facebook.com/nis.bogojevo

edit:
sorry boraomega sto smo ti "zasrali" temu :oops:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: RF Speech Processor - na moj nacin

Post by boraomega »

Preziveo sam ja i veca.... :D
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Post Reply