Problem s bubom

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Problem s bubom

Post by Cvik_Dasa »

Pozdrav svima... radio sam bubu po shemi dolje na slici i radi :ohno: al predajna snaga je nikakva :/ 3-4 metra i dalje samo šum. Dok ima prijema ARP na mobitelu odradi odličan poso i zvuk je dosta glasan i čist.

Image

Tr1-Tr2 = 2n3904 , Tr3 = BF199

Zavojnicu na izlazu sam zamjenio s 220R otporom i možda je bilo malo bolje al ništa drastićno.
L1 sam radio više komada, na tijelu 3mm pa na 5mm pa 10mm i najbolja se pokazalo tjelo od 5mm s 5 navojaka, odnosno s njom je jedino radilo, s ostalima nisam niti uspjeo uhvatit bubicu na skali iako su bile namotane na cca 90nH

R4 drži bazu Tr2 na 2.6V, zamjenio sam ga s 39K pa s 33K i u oba slućaja nema poboljšanja,
C5 sam stavio 10p, a C7 sam maknuo i rezultat je ostao isti. R6 sam stavio na 120K i onda bubica ne radi.

Kao antena služi obična žica oko 2 metra dugačka.

Također javljaju se niži i viši harmonici i cijeli FM spektar mi se napuni radio stanicama, nemam slobodan niti 0,1MHz, večinom se radi o loklanim FM stanicama ali zna se ponekad čut i zvuk kao na kratkom valu odnosno AM modulaciji ("pištanje") :shock:

Ako ima neku provjerenu shemu ili zna što s ovom nije uredu volio bi da se javi ;)
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Problem s bubom

Post by zlatkoMM »

E ta ti je šema sumnjiva...
Kao prvo izbaci zadnji stupanj ali ne i transistor BF 199 koji je inače odličan.
Dakle u oscilatoru izbaci taj 2n3904 i umjesto njega stavi BF199.
Ja sam pravio zavojnicu ovako
4 navoja lak žice 0,5-0.8 na 7mm tjelu( najbolje svrdlo 7mm) navoj do navoja
to ti je oko 94nH
što sa kondezatorom od 33pF ,daje rezonantni krug od
90Mhz ...znači donji dio FM područja.
Dakle ako oćeš višu frekvenciju kada zalemiš zavojnicu polako je razvlači i provjeri na
radio prijemniku.
Evo ti i shema...
Attachments
FMosc.png
FMosc.png (3.3 KiB) Viewed 10307 times
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Problem s bubom

Post by Cvik_Dasa »

Opet ništa, ne radi na skali nigdje nemogu nać bubu iako prilikom uključenja na prijamniku čujem "brum"

Radio sam sve kao s sheme samo C5 sam stavio 4x15p u seriju jer nemam 2p kondenzator, također C2 je 2x10p
Mikrofon je povezan na C6 s tim da odpor za napajanje mikrofona je 47k

Kada na skali nađem slobodno mjesto i probam razvlačit odnosno sužavat zavojnicu nema nikakve promjene, odnosno niti kratak šum nemogu čut koji sam inaće čuo na prošloj bubi kada sam bio u blizini prijemne frekvencije.

Dužina zavojnice je postavljena tako da buba stoji na 100MHz, prvi put sam tražio 95-105MHz na skali i ništa, drugi put sam prošao cijeli FM spektar i također ništa. Napon napajanja sam digao na 9V također ništa jedina je razlika što je brum postao jači. Neznam dali što znaći ali na svakoj drugoj decimali čujem taj brum tokom cijelog FM spektra. Znaći 88, 88.2, 88.4....107.8, 108 = brum dok na 88.1, 88.3, 88.5.....107.7, 107.9 nema brum-a
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Problem s bubom

Post by zlatkoMM »

Ma ti tu nešto pogrešno radiš non stop.
Kao prvo...možeš slobodno zanemarit taj 2pF kondenzator ako ga nemaš
(inače ih možeš nać hrpu iz starih TV tjunera)
dakle onaj bypass kndenzator od 5 pF mora bit jedan od 5 a ne dva od 10 spojena u seriju.
Probaj stavit jedan taj od 10pF.
Ako ti kako kažeš čuješ brum na prijemniku onda ti oscilator radi tj
producira brum sa napjanja tj nešta ti sa napajanjem nije u najboljem redu ,
ili ti neki od nondemzatora nije zalemljen ili ne 'drži'.
Ovaj sklop ja koristim za slušanje muzike sa kompa na radio u dvorišnoj prostoriji ...
dakle nekih 20 metara i radi odlično...
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Problem s bubom

Post by milan95pn »

Pozdrav,sema ti je solidna,mozda bi mogao malo da se poveca onaj kondenzator od C4 33pf u oscilatornom krugu na 39-47pf ili da mu se doda trimer kondenzator,C5 slobodno stavi 10pF,mozes malo da povecas R5 ali on nije toliko bitan,stavi zavojnicu 5 namotaja 0.5mm na 3mm, l2-8 namotaja 0.5mm na 3mm,tranzistore koristi bc 547,2n2222,bc107c itd.Evo ti sema po mojoj sam ja radio bubicu i proradila je iz prve,imam i PCB koj sam odradio za tu bubicu,ako ti je potreban javi mi na PP.

http://www.talkingelectronics.com/proje ... imaCct.gif
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Problem s bubom

Post by Cvik_Dasa »

Zašto se ja tjunera nisam sjetio :oops:

Pobat ću sutra s novim vrijednostima kondenzarotra ako nađem u tjuneru išta pametno a ako ne ide 10p umjesto 2x10

što se tiće bruma on vjerojatno dolazi od napajanja (smps) jer imam samo jednu 9v bateriju koja je u multimetru.

milan95pn

Probat ću sutra, odnosno danas iako je nedjelja pa ako proradi čemo razgovarat o PCB-u trenutno radim na eksperiment pločama :wink:
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Problem s bubom

Post by zlatkoMM »

hmm @milan
nije mi jasna ta tvoja zavojnica koja ima 5 zavoja na fi 3mm ..to je negdje
ako je dužina 4mm iznosi 41nH i sa kondenzatorom od 47pF čini rezonanciju od
114.6 Mhz što je previsoko za FM područje 88-108 Mhz.
Ako se uzme unutarnji fi 4mm i razvučeš zavojnicu na 6 mm duljine tek onda
dobiješ rezonanciju oko 103.8 Mhz što je je negdje približno što je Cvik rekao cca 100Mhz.
Dakle ta tvoja zavojnica je nelogična...ako mi ne vjeruješ
downloadaj program miniRing calculator pa ćeš vidjeti koje su vrijednosti u pitanju.
ja ga koristim za proračune i još ni jednom nije pogrešio.
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Problem s bubom

Post by Cvik_Dasa »

Da to je i meni čudno, ja sam radio shemu s ovog videa, i zavojnica je namotana na 4 namotaja 3mm, a kako hvata fm pektar nije niti meni jasno.

https://www.youtube.com/watch?v=lUpujUAa2ZQ

Da ne trošiš vrijeme uzalud premotaj na 14 min gdje počinje motanje zavojnice.

Ja rezonanciju računam preko:
http://www.deephaven.co.uk/lc.html
a induktivitet zavojnice preko
http://www.m0ukd.com/Calculators/air_co ... alculator/
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Problem s bubom

Post by zlatkoMM »

Ma ok ti je to preko neta ali ja volim da mi je program pri ruci i kad nisam spojen na net ..
dakle ako ti nije teško probaj miniRing calculator stvarno je ok.
Kako sam prije napisao nema šanse da to radi sa tako malim promjerom zavojnice.
I uopće ti netreba taj zadnji transistor...on može samo stvarat problema ako nije pravi tip
tranzistora odabran.
Dakle za oscilator uvijek biraj neki VF tip a ne obični audio tranzistor jer puno bolje i točnije
osciliraju na tako visokim frekvencijama.
A taj izlani tranzistor bi takođe trebao bit neki VF tip u najmanju ruku do 100 Mhz da ne guši izlazni nivo .
ajde kad ufatim vremena napravit ću simulaciju-....
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Problem s bubom

Post by Maki »

Cvik_Dasa wrote:...trenutno radim na eksperiment pločama :wink:
Iako nemam iskustva na tom području, ali smatram da korištenje ovakvih pločica može stvarati probleme. Imao sam problema s takvim pločicama, gdije nekad kontakt nije najobolji i onda sve zeza :? . Koliko znam da kod RF treba uvijek držati vodove što kraće, a to korištenjem gore spomenute pločice i nije baš moguće.
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Problem s bubom

Post by milan95pn »

Ja sam pravio sa takvom zavojnicom samo je razvucena malo vise i perfektno radi,primetio sam i sam bi mozda mogao da smanjim jedan namotaj ali ja sam predlozio kako sam ja radio,nisam koristio te programe jer nisam ni znao za njih :D
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Problem s bubom

Post by Cvik_Dasa »

Ajmo redom.

Gotovo je hvala svima, ali ja više nemam živaca a ni vremena, sutra idem po dva pmr primo predajnika pa ću njega probat pretvorit u bubu. Zadnji puta sam bio u dućanu kupovo tranzistore i te gluposti za bube cijena je ispala 245kn a prijemnici me koštaju 230kn :azdaja:

@ zlatkoMM

Imam tjuner i staru šasiju od tv-a koju koristim ako baš za neki dio zapne a da ga nemam i kao što sam predpostavljao unutra je sve bazirano na SMD-u tako da kondenzatore nisam nabavio.
Stavio sam na kraju jedan kond od 10p kao bypas i izlazne prema anteni sam maknuo i opet ništa.

@milan95pn

Napravio sam i tu shemu ali ako imam problema s jednom zavojnicom problema, onda ću imat i s tri :ohno:

Evo kako je to odrađeno:

Image

Na slici fale još mic i napajanje.

T1-T2-T3 = 2N3094 (Manual kaže da radi do 300MHz)

Eh sad. Baza Tr3 nema vrijednost otpora ... stavljen 68k, također na mikrofon je stavljen 68k i napon napajanja 9V. Shema je dosta slična mojoj staroj.

47p za antenu je stavljen 100p (jbg nisam 47p više niti jedan imo)
ostalo sve s sheme, i ne radi.

Kasnije sam zamjenio LC odnos, zapravo sam samo C zamjenio s 68p jer je vrijednost zavojnice 35nH što je s 47p = 124MHz dok sam s 68p spustio na 103MHz ali i dalje ništa, brum imam i dalje, kao i harmonike ali sebe nemogu nać nikako. :?:

Tako da predpostavljam da je bolje da ja RF sekciju zaobiđem u širokom luku. Jednostavno nije to za mene. Do sada niti jedan uređaj koji ima veze s RF nije uspijeo proradit :?


Još jednom hvala svima :|
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Problem s bubom

Post by zlatkoMM »

Ma nisam mislio na ove nove TV sa SMD tunerima nego one starije sa normalnim dijelovima
dakle još starije,doduše dijelova imaš u starim kaseofonima sa radiom koliko oćeš..
odlično za bubu.
Neznam stvarno zašto ne probaš sa samo dva tranzistora ?
Kažem ti izbaci zaddnji stepen i ako si pravilno spojio BF199 po onoj mojoj shemi
oscilator će ti proradit iz prve.
Mislim stvarno ne mogu vjerovat da tako jednostavna stvar ti neće da proradi????
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Problem s bubom

Post by zlatkoMM »

Evo ti i simulacija sa 2N2222 i vidiš da oscilira ,čim danas ufatim vremena sklepat ću bubu
na brzinu i slikat da vidiš da to nije komplicirano uopće
Attachments
FMBuba.png
FMBuba.png (6.22 KiB) Viewed 10198 times
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Problem s bubom

Post by zlatkoMM »

Da nebi netko pomisli da je ovo neki trik ,evo u ovoj točki je
NF signal
Attachments
NFdio.png
NFdio.png (6.4 KiB) Viewed 10198 times
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Problem s bubom

Post by Maki »

Zarazili ste me s tim bubicama :lol:
Išao sam prekopat što sve imam od djelova i skupilo se je nešto za ovu zadnju shemu od @zlatkoMM . Jedino što nemam 2pF i 470pF . Hoće li radit ako stavim 500pF umjesto 470pF i 4pF umjesto 2pF ?
I što se tiče antene. Može li žica duga 20cm poslužit kao antena ?
I koliko sam skužio radi na oko 90.3 MHz te na FM području ?
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Problem s bubom

Post by zlatkoMM »

Maki
...može 500pF umjesto 470 i može 4 umjesto 2pF ,a za nuždu možeš napravit takozvani
"gimmick" kondenzator tako da odsječeš dva komada tanke izolirane PVC žice dužine 2cm te
samo sa jedne strane oguliš žice da ih možeš zalemit.
Druge strane ne diraj te ih uvrni jednu sa drugom i to ti je to.
A za antenu ...hmm dakle L/4 ti je 81cm duljine a dakle opet L/4 je oko 20 cm znači da može.
Da zavojnica mora biti točno napravljena ili oscilator ne oscilira na pravom području.
dakle :
94nH - 4 zavoja, fi 7mm,duljina 5mm ->90.3 MHz
84nH - 4 zavoja, fi 7mm,duljina 6mm ->95.5 MHz
76nH - 4 zavoja, fi 7mm,duljina 7mm ->100.4 MHz
64nH - 4 zavoja, fi 7mm,duljina 8mm ->105.4 MHz

Eto sad se vidi koliko je precizno razvlačenje zavojnice bitno za frekvenciju.
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Problem s bubom

Post by Cvik_Dasa »

@ zlatkoMM

Ma ne kažem ja da ne radi. Vidi se jasno gdje je spojen osciloskop na shemi.

Bio danas u chipoteki kupio 2 pmr uređaja i dođem kući i piše da je maximalno vrijeme tx-a 60 sec :shock: sad trebam to zablokirat na neki način.

Tražio sam i BF199 trenutno nemaju na stanju tako da sam samo uzeo 547 10x
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Problem s bubom

Post by Maki »

@zlatkoMM hvala na odgovuru. Evo složio sam ju i ovako izgleda.
Napajam ju putem 9V baterije te dovodim signal sa mobitela. Trenutno ju nisam uspio pronač na skali, ali još isprobavam :)
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Problem s bubom

Post by milan95pn »

Nemoj da se plasis od te dve preostale zavojnice,one sluze za izlaznu snagu a ne remete frekvenciju ni malo i ja sam se plasio u pocetku da napravim nesto i sa dve zavojnice ali sam odmah sa jedne presao na 3 zavojnice i bez problema je proradilo a i nemam nesto mnogo iskustva oko RF-a ali znam odredjena pravila RF-a sto je najbitnije,mogu da it posaljem na PP plocicu koju sam ja odradio u eaglu ili evo najbolje cu je postaviti ovde da svi imaju :D
Post Reply