YAESU FRG-7700

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

YAESU FRG-7700

Post by Amir_H »

Ima li neko iskustva sa YAESU FRG-7700 prijemnikom ? Konkretno potreban mi je je podatak koje elektrolite na njemu treba zamijeniti da bi se prijemnik "osvježio" ? Dobio sam podatak da je dovoljno zamijeniti ukupno tri elektrolita - zna li neko koje elektrolite treba zamijeniti ? Poslao sam upit YAESU servisu i dobio odgovor da nemaju podataka ...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: YAESU FRG-7700

Post by nano »

Jesi li vidio ovo:

http://foxtango.org/frg7700/FRoG-7700.htm

Kupio u Kaknju?Sreca pa je samo prijemnik,ali ipak.....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: YAESU FRG-7700

Post by Amir_H »

Hvala na podacima ... Da jesam kupio u Kakanju :) Ja sam i tražio samo prijemnik - ispitao sam prijemnik i ispravan je, ali vjerujem da može biti još bolji, ako se zamijene određeni elektroliti, jer oni vremenom "izgube" kapacitet tj. isuše se ...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: YAESU FRG-7700

Post by Amir_H »

robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Re: YAESU FRG-7700

Post by robimarko »

Amir_H wrote:Hvala na podacima ... Da jesam kupio u Kakanju :) Ja sam i tražio samo prijemnik - ispitao sam prijemnik i ispravan je, ali vjerujem da može biti još bolji, ako se zamijene određeni elektroliti, jer oni vremenom "izgube" kapacitet tj. isuše se ...
Pa koliko ih ukupno ima?
Najbolje bi bilo promijeniti ih sve

Sent from my IOCEAN X7 using Tapatalk
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: YAESU FRG-7700

Post by nano »

Eh Robi,procitaj malo sta pise na stranici na koju je dao link:
Na primjerice poznatom uređaju (kojeg koriste mnogi SETI istraživaći) Icom R-7000 kojeg i sam posjedujem, nalazi se 118 elektrolita. Kada bih to sam išao mijenjati, obzirom na nezamislivu kompleksnost njegove unutrašnjosti, proračunao sam da bi mi trebalo mjesec dana posla po par sati dnevno da ih sve zamijenim. No potrebno je zamijeniti samo 3 elektrolita i sprava opet radi 'punim plučima'. Mada da budem iskren, taj prijemnik možda nije baš najspretniji za SETI zbog loše konstrukcijske koncepcije za frekvencije iznad 1 GHz, kada se ukljućuje downconverter koji nije dobro izoliran na ulazu pa propušta i frekvencije ispod 1 GHz. No, bilo kako bilo, R7000 je i dalje najpoznatiji SETI prijemnik.
Amire,najbolje ti je posuditi ESR metar od nekoga ili kupiti ,ako se bavis servisiranjem i onda ti treba pola sata da ispitas sve elektrolite u uredjaju,ako vec nisi nasao negdje koja tri treba mijenjati.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: YAESU FRG-7700

Post by Amir_H »

Ne bavim se srevisiranjem, ali imam (dovoljno) dobar LRC metar pa možda i krenem u akciju ispitavanja ...

... problem je što aktivnost na HF bandu nije kao nekada - prije nekih 30 godina kada sam starim Kenwood Trio 9R-59DS prijemnikom slušao sve je "ključalo",a sada imam utisak da je pustinja ? Valjda su svi sada prešli na satelitske i druge savremene veze ?

http://www.shortwaveradio.ch/radio-imag ... ds-col.jpg
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: YAESU FRG-7700

Post by LAF »

Taj Trio ima prvu MF 455kHz i cijevni je sa ne bas najboljim perfomansama.Upotrebljiv do 7 MHz.-

Vidi koja je prva MF na ovom Yeasu-u.

Tamo si se moga naslusati i simetricnih frekvencija i ukrstene modulacije.-

pOz
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: YAESU FRG-7700

Post by Amir_H »

@LAF - primjedbe koje si naveo za TRIO su tačne pogotovu što je uređaj bio jako star, ali kao što rekoh imalo se šta slušati - za razliku od sada kada doista imam utisak da je HF opseg pustinja ...
Post Reply