Antena za bolji prijem

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Lukand
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 652
Joined: 10-01-2006, 11:29
Location: Croatia
Contact:

Antena za bolji prijem

Post by Lukand »

Imam obični kazetofon s njim ne mogu nikako uhvatiti narodni radio a živim u križevcima a to je oko 60 km od Zagreba i nalazi se između koprivnice i Zagreba na ferkvenciji 107,1 i 107,5 je šum dok sam u Zagrebu na toj ferkvenciji je narodni radio nadalje još gore je to što okom vidim odašoljač na sljemenu dok je vedro a da prijam imam čistu nulu pa vas pitam da li se s posebnom antenom može bolje loviti ili neki drugi način, hvala
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

sa nekom vanjskom antenom ima da slusas i raiuno! :D
potrazi malo po netu,imas svakakvih antena koje mozes sam da napravis.
prvo treba da odlucis hoces li usmjerenu antenu ili kruznu i onda opleti.

pozdrav
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Bit ce da si negdje u sjeni gdje ne dopire taj radio-signal, ili ti je radio-prijamnik "gluh". Pokusaj malo "setati" po kuci s ukljucenim prijamnikom ugodjenim na frekvenciju Narodnog radija. Ako imas mogucnosti, nabavi nekakav auto-radio. Ti uredjaji su u pravilu puno osjetljiviji od onih jeftinih radio-kazica, a imaju i ugradjen prikljucak za antenu, pa se ne moras zezati s ugradjivanjem eventualnog prikljucka u taj tvoj "gluhi" radio-kazic.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Vjerovatno je predajnik usmjeren ka jonosferi :) Usmjerena antena bi trebala rijesiti problem , imas masu na netu!
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

slazem se sa smjeskom u vezi prijemnika.
ako je neki obicni kasetofon onda mu je prijemnik vjerovatno slabe osjetljivosti pa je pitanje da li bi i sa vanjskom antenom primao nesto ali kada bi nasao neki tuner (kao posebnu komponentu) onda bi vjerovatno mogao.
a i to opet zavisi sa kakvom snagom radi taj predajnik od te stanice.

@MladaNada
ovde je u pitanju vjerovatno opseg 88-108 mhz koji spada u ukt a tu jonosfera nema puno uticaja a talasi se prostiru pravolinijski prema horizontu pa je domet ogranicen za razliku od kratkih talasa gdje su moguci veliki dometi posto se talasi odbijaju od jonosfere i vracaju ponovo prema povrsini zemlje.

pozdrav
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

I mislio sam da nije tako jednostavno :D Zato mogu slusati strane stanice tek kad prebacim na kratke talase :idea:
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Da ne otvaram novi topic , radi se o antenama:
Do sad sam na krovu imao jednu antenu , klasicnu riblju kost.Sad sam nabavio jos jednu istu , pa kako da ih spojim? Samo da povezem izvode u 1? Jos jedno pitanje: Koja antena bi mi bila najbolja za hvatanje stanica preko brda (brdo je dosta veliko , a Dubrovnik je odmah iza brda , pa mi treba za hrvatske televizije , ipak je + u apartmanima kad imas novu i rtl :) )
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

za spajanje dvije antene ima svakakvih rjesenja,od obicnih splitera kojih ima po buvljacima pa do pojacala sa vise ulaza.e sad kako uzeti nesto da valja to nemam pojma posto su kinezi sve preplavili.
vidao sam po gvozdjarama neke pojacivace koji imaju dva ulaza za antene i i to dodje oko 20 eura pa mislim da bi to moglo valjati (sudeci po cijeni). :roll:
a bila je tema ovih dana na forumu u vezi tih splitera sa buvljaka...
ustvari ti si i postavio sliku splitera! :roll: :D

a sto se tice "hvatanja" signala preko brda tu ti nemoze antena puno pomoci ako signal uopste ne dopire dotle.
a opet ako dolazi imalo signala bilo koja usmjerena antena bi trebalo da radi,naravno neka sa vecim pojacanjem bi trebala biti bolja.
ali kao sto rekoh ukt se prostire pravolinijski pa ako je brdo bas veliko nevjerujem da ces imati ikakav signala osim mozda ako je predajnik toliko jak pa "uhvatis" neki reflektovani signal.
probaj pa javi! :wink:

pozdrav
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Skontacu nesto sa ribljom kosti , valjda je ona dovoljno usmjerena :) Moram nabaviti neko dobro pojacalo , bas sad idem pogledati nesto!
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

po meni mislim da nemas potrebe za pojacalom jer kako sam shvatio predajnik ti je jako blizu pa ako signal uopste ima prolaz bice dovoljne jacine da ga obicna antena prima kako treba.
a opet ako signal nikako ne dopire do tebe nece ti pomoci nikakvo pojacalo.
po meni je bolje da probas samo sa antenom pa ako ti prijem bude slab da onda uzmes neko pojacalo da ne bi sve kupio bez potrebe.

pozdrav
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ima signal hrvata , samo je dosta slab! Danas sam haos pravio na ploci , majstor ovako razveo: Antena na trostruki spliter , pa onda na cetvorostruki spliter sa trostrukog! Naravno , na televizorima sa cetvorostrukog je dosta slabija slika! Razmisljao sam da podijelim signal sa antene na 2 splitera...Da li bi onda imao losiju sliku na oba? Cudne stvari se desavaju na tom jednom spliteru! Kad prikljucim tv direktno na antenu losija je slika nego kad spojim na spliter kad na njemu ima jedan tv koji ima pojacalo u seriji (u sobi , pored tv-a) Nego , ima li neko ideju kako da razvedem signal sa antene na 8 televizora , sa jednim pojacalom , bez vecih gubitaka :) :?:
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

Da bi "razveo" signal na 8 TV-a svi programi trebaju se pojacati na 90uVdB,odnosno idealno 105uVdB, nakon toga uzmes razdjelnik(spliter) "1u8" i do svakog TV-a dovedes poseban kabel...

Prijedlog? -> CMU 108+pojacalo ili CMU 128...itd...(Hirschmann),moze i MicroMATV isti klinac samo je Fagor...

Pozdrav...
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Gdje da to nadjem?
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Nasao sam i definitivno je preskupo :D 800 maraka :) Moze li neko distribucijsko pojacalo i spliter ili kinesko pojacalo i spliter? :D
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

za 800 maraka mozes traziti da ti preko brda prevedu opticki kabl do kuce! 8) :D :wink:
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Mozda sam lud , ali postoji li nacin da reflektujem signal hrvatske televizije nekom antenom , bez komplikovanog elektronskog primopredajnika? :D
Spojicu 2 riblje kosti i osmicu , pa cu vidjeti sta cu dobiti :)
Post Reply