fm radio odasiljac - snaga

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
sasha10
Posts: 24
Joined: 02-09-2010, 01:27

fm radio odasiljac - snaga

Post by sasha10 »

gledam po ebayu ove fm radio odasiljace, pa me zanima, kolko snazan bi trebao bit radio odasiljac da se cuje radijus 10 km? antena na 8. katu zgrade
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: fm radio odasiljac - snaga

Post by Feko »

Sve ovisi o terenu preprekama i kvaliteti antene. Ako je tvoja zgrada na kojoj je antena najvišlja onda je 10W dovoljno. To opet ovisi i o prijemniku i njegovoj anteni.
Ali ne bih preporučio igrati se na FM-u više od 1W jer se zadnjih par godina vrše konstantne provjere radijskog odašiljanja, jesu platili koncesiju ili rade na divljaka, provjeravaju konstantno jačinu devijacije.
Svako malo su u mom kraju, a vjerojatno svaka regija ima takve kontrole.
Skeniraju odmah cijeli band i sve vide i izčitaju iz RDS-a sve podatke. Ako nemaš RDS odmah si sumljiv :roll:
Koriste ovakve uređaje za praćenje i snimanje programa prije nego ti banu na vrata:
http://www.broadcastwarehouse.com/deva- ... 00/product
http://www.rtelecom.net/product/268/spe ... ronia.html
http://www.directindustry.com/prod/rohd ... 60196.html
sasha10
Posts: 24
Joined: 02-09-2010, 01:27

Re: fm radio odasiljac - snaga

Post by sasha10 »

nije najvisa, oko mene ima jos par njih visih. zato me zanima dal bi znacilo nesto da je na malo losijem mjestu antena al da je odasiljac jaci.

ma nije u planu konstantno emitiranje, jednom mjesecno na par sati
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: fm radio odasiljac - snaga

Post by Gregi »

ja sam radio sa rucno radjenom slim jim antenom sa walkie talkiem kojem sam skurio izlaz (umjesto 5W izlaz ostao samo na 500mW) veze po 300 km, ali to je bilo na simpleksu 2 m od 144 do 146 Mhz. e sad vjerujem da ako je slobodna frekvencija da imas sasvim dovoljno 1W snage za tih 10 km koji tebi trebaju. ali mozda sam u krivu
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: fm radio odasiljac - snaga

Post by nano »

300 km sa 500mW,simplex na 2m ????
da nisi stavio jednu nulu previse....Cak i na moru to bi bilo tesko uraditi sa 500mW sa optickom vidljivoscu.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: fm radio odasiljac - snaga

Post by Feko »

Gregi wrote:ja sam radio sa rucno radjenom slim jim antenom sa walkie talkiem kojem sam skurio izlaz (umjesto 5W izlaz ostao samo na 500mW) veze po 300 km, ali to je bilo na simpleksu 2 m od 144 do 146 Mhz. e sad vjerujem da ako je slobodna frekvencija da imas sasvim dovoljno 1W snage za tih 10 km koji tebi trebaju. ali mozda sam u krivu
Drugo je usmjerena prijemna i predajna antena. On je vjerojatno mislio na slušanje glazbe u krugu od 10km.
Dakle antena vjerojatno vertikalni dipol, u naseljenom mjestu (gradu) teško je i sa 50W postići kružnu dobru pokrivenost stereo signalom. Ako je antena dovoljno visoko onda i ide...
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: fm radio odasiljac - snaga

Post by Gregi »

nano wrote:300 km sa 500mW,simplex na 2m ????
da nisi stavio jednu nulu previse....Cak i na moru to bi bilo tesko uraditi sa 500mW sa optickom vidljivoscu.
krivo napisano sry.... jedna nula viska :D
Post Reply