Transmitter

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Paco
Posts: 2
Joined: 12-12-2006, 19:29

Transmitter

Post by Paco »

http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/fmt5.html
dali je neko pravio ili ima nesto opsirnije o ovoj shemi? sugestije? komentari? ... ali prvenstveno sto me zanima je: gdje u sarajevu mogu naci ove tranzistore? :)
...pozdravljam :)
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

2N3904 mozes naci svugdje , a ove 7001 tranzistore ces tesko naci! Bolje skini neku shemu sa sajta.Nisam detaljno gledao shemu , ali mi izgleda kao mikrofonski predpojacivac (dio sa 2n3904) i dvostepeni FM transmitter )(sa 7001). Mislim da bi trebao davati oko 500mW. Moj savjet je da napravis neku shemu sa sajta , jer su sve komponente lako dostupne , u vecini shema! Sad sam u googlu pogledao za tranzistor i vidio da je NPN , namjenjen za RF pojacivac! Vjerovatno bi ga mogao zamijeniti sa nekim drugim slicnim , kao sto je MSC3930 ili PN3563 , ali i njih je dosta tesko naci! Od dostupnijih tranzistora mozda bi mogao 2SC1970 , koji kosta desetak maraka
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

kao sto je MladaNada reko skini neku jednostavniju shemu sa sajta :wink:
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
Paco
Posts: 2
Joined: 12-12-2006, 19:29

Post by Paco »

rado bih je zamijenio,... ali moram bas ovu napraviti :D... a jesu li moguce zamjene sa 2N4401 ... trazio sam nesto po googlo posto u spisku elemenata pise i NTE123AP...
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Sema je jako jednostavna i nema nikakvog razloga da se "patis" sa komponentama. U mikrofonskom delu slobodno koristi bukvalno bilo koje audio NPN BC tranzistore. Za Q3 nema potrebe da bude tako jak tranzistor jer je to oscilator. Tu ce savrseno raditi recimo BF199 ili nesto iz te klase. Za Q4 da ti daje 500mW na 12V najbolje je (od nabavljivih tranzistora) da koristis 2N4427. Mogao bi i 2N3866 ali on nije namenjen da optimalno radi na 12V mada ga cesto koriste i pri tom naponu. Q4 mora imati manji zvezdasti hladnjak za TO5 kuciste.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Post Reply