Radio sonda

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Radio sonda

Post by energyman »

Pozdrav,

imam na faksu jedan projekt za napraviti a to je radio sonda.
pretraživao sam gotov 5 sati po internetu i nema baš nešto korisnih šema koje bi mogao koristiti.
Gledao sam neke pločice i ne izgledaju uopće komplicirano, samo ja ne znam otkuda krenuti.

Podatke bi primao preko SDR prijemnika tako da mogu fino podesiti frekvenciju, modulaciju itd, a sam emitirani signal sa sonde bi se dekodirao na računalu.
Za frekvenciju sam mislio odabrati 403 mhz jer je to standardizirana frekvencija na kojoj rade ove ostale profi sonde, može i neka druga.
E sad, ono glavno, treba mi neka shema transmittera. Osnovne podatke koje želim prikupljati su temperatura (preko termistora ili sl.), možda ubaciti higrometar i barometar, ali glavno pitanje mi je kako te podatke poslati natrag na Zemlju. raditi neke A/D konvertere i slati digitalne signale koji bi se dekodirali ili napraviti nešto sa PIC-om pa da šalje podatke u obliku morzeovog koda ili nešto treće. Te stvari nisu moje struke pa zato pitam vas znalce koji ste bolji u tome od mene. Uopće ne znam otkuda da krenem...

Bilo kakve ideje, savijeti, nacrti pogotovo su dobrodošli! :D

Hvala unaprijed svima koji će pripomoći ovom ludom projektu.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Radio sonda

Post by zigzag9 »

Radio sonda, prvo sam pomislio klasična telemetrija, no spominješ Zemlju, pa valjda misliš slati sondu u svemir.

Sve što ćeš trebati imaš recimo na http://www.trackuino.org/ (postoji još masu sličnih web stranica s ovom tematikom i sve rade na gotovo identičan princip). Najskuplji dio za ovaj projekt je transmitter (Radiometrix), podatke u njega guraš FSK modulirane, i primaš ih na klasičnom SDR sticku + neka od aplikacija koja može dekodirati FSK (RTTY) - npr. FLDIGI.
Post Reply