biquad 2,4GHz

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

biquad 2,4GHz

Post by dodo sb »

Pozdrav svima ! .zanima me jedna stvar kod ove antene http://www.biquadantenna.com/biquad_photos.html
razumijem se dosta u antene i napravio sam ih dosta a i što se biquada tiče napravio sam 4 komada , ali m inije jasno zašto je sam quad u kratkom spoju sa reflektorom , kad je on reflektor , recimo primjer je satelitski tanjur zašto on nema nikakve veze sa LMB-om a isto služi kao reflektor , molim odgovor od iskusnijih , hvala unaprijed
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: biquad 2,4GHz

Post by nano »

kod LNB-a (od "Low Noise Block down converter") antena je unutar LNB-a i u njemu se vrsi konverzija sa
onih 11--12 GHz ,koje emitira satelit na 900-1200 MHZ koje je lakse voditi kroz kabel,tako da nije bitno da li je reflektor spojen ili ne..isto kao i kod ovog tvog biquad-a,mozes slobodno (a i ne moras)spojiti onaj kraj koji ide na oplet kabla na masu, tj. reflektor jer je napon u toj tacki jednak nuli ,a time i struja
ako si to mislio?
ako gledas taj biquad ,zar te ne podsjeca na sinusoidu...sredina nula,oni spicevi kao vrhovi amplitude ..e tako je rasporedjen napon koji se inducira u toj anteni
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: biquad 2,4GHz

Post by satsat »

dodo sb wrote: zašto je sam quad u kratkom spoju sa reflektorom , kad je on reflektor
Quad nije reflektor, quad je aktivni element antene (dipol), koji ima svoje točne proporcije za 2.4 Ghz (oko 10 cm) Reflektor je ploča koja se nalazi iza aktivnog elementa, najčešće je spojena na masu ( Vp=0 ) Dipol je uvijek u fizičkom kratkom spoju, no pri freq. od 2.4 GHz on ima impedanciju. U knjigama potraži Što je to impendancija, a što je radni otpor, pa ćeš shvatiti zašto je Dipol u kratkom spoju.

Edit, daj nacrtaj da vidimo kako si ti spojio quad i reflektor ?
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: biquad 2,4GHz

Post by dodo sb »

pozdrav , možda sam se krivo izrazio reflektor je limena ploča naravno a quad je aktivni dio , radio sam točno kao na linku koji sam stavio u prvom postu @nano nije samo oplet spojen na lim , nego je kopletno u ktakom spoju sa vručim krajem pa me to zanimalo samo
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: biquad 2,4GHz

Post by pedja089 »

Ja pokusavam shvatiti sta je tu u kratkom spoju... Na linku se jasno vidi da je samo vruci kraj spojen na centar zice koja ide u 8...
A da je vruci kraj spojen na lim, to ne vidim...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: biquad 2,4GHz

Post by nano »

da spojeno je...ali to ti je zatvoreni dipol i kao sto si cuo
kratki spoj na tim frekvencijama je nesto drugo...taj dio zice predstavlja na toj frekvenciji veliki otpor...
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: biquad 2,4GHz

Post by zlatkoMM »

Bi-quad je simetrična antena rađena na principu L/4 i pošto se spaja na koaksijalni kabel koji
je asimetričan i 75 ili 50 ohma mora biti tako spojena da bi imala pravilnu impedanciju na
2.4 Ghz.
I da u kratkom je spoju vrući kraj sa masom ali gdje tek nakon pune valne duljine od 12cm
jel tako 3cm X 4 strane pa masa od vrućeg kraj tj. srednjeg voda koaksijalnog kabela.
Znači da je valna duljina pogođena.
Attachments
biquad.PNG
biquad.PNG (3.33 KiB) Viewed 4242 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: biquad 2,4GHz

Post by pedja089 »

Pa onda nije nigde u kratkom spoju, kad ima citava antena izmedju :)
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: biquad 2,4GHz

Post by dodo sb »

dobro , hvala svima na odgovorima , sad mi je jasno u čemu je poanta , samo me to zanimalo
Post Reply