rf transmiter /receiver kao odašiljač

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

Pozz, želio bi napraviti neki uređaj koji bi mi zvonio prilikom detektiranja ulova ribe. Ovak posjedujem signalizator za signaliziranje ulova ribe prilikom detektiranja šalje 0dređenu struju kojom se pokreće led dioda koja svjetli. Mislio sam maknut ovu diodu i spojit na rf odašiljač da mi šalje signal. Rf receiver sam mislio povezat sa vibro motorom da mi prilikom ulova znači signal pokreće vibro motor iz mobitela. Molim vas da mi odgovorite dali je to moguće napravit. Evo kako bi to otpilike trebalo izgledat http://www.google.hr/imgres?imgurl=http ... Aw&dur=333
Bilo kakva pomoć je poželjna PLZZ
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by Kukinjos »

Kinesko bežično zvono je uvijek najjednostavnije i jeftino rješenje za takve probleme.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

Dali bi mogao nekako iskoristiti ovo Image. Prijemnik bi htio da bude što manji ako može da mi stane u stari mobitel. Zvučnik i pločicu što proizvodi zvuk sam uzeo iz stare budilice i stavio bi vibro motorić. Poželjno je sa što većim dometom.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by Kukinjos »

To može, samo trebaš dodat još i nešto "pameti", pa se stvar počinje komplicirat i poskupljivat, a sve to imaš gotovo u "kineza" za sto kuna, možda i manje. Ovo ti pišem čisto iz praktičnih i financijskih razloga, ali ako želiš to napravit kao projektić, ono "za nauku", svim srcem te podržavam. :wink:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

Vidim da se razumiješ u ovo dali bi mi mogao objasnit šta sve bi još trebao i kak to napravit. Možda neke dijelove izvadit iz starih uređaja ? O zvonu sam i ja razmišljao ali mi se čini dosta veliko. E sad idealno bi bilo da mogu stavit 3 signalizatora a prilikom ulova na prijemniku mi svjetli led dioda plava , crvena ili zelena ovisi o tome na koji štap je ugriz. Većinu stvari nabavljam sa e baya a tamo je to nešto jeftinije :D. Ako bude ovo sa 3 kanala pre komplicirano i preskupo zadovoljit ću se sa 1 kanalom. Ako uzmem zvono dali se može povećat domet ? Posšto sva zvona imaju odo 40-50 m a ja bi volio veći što je moguće.
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

Mislim da ću pogledat kod kineza zvono tu je nedostatak što neću znat na kojem štapu je ugriz. Kao malo teži projekt bi htio napravit da to prepoznajem pomoću diode :D
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by Kukinjos »

Za više kanala bi ti trebao neki mikrokontroler (koder) na strani štapova i jedan na prijamnoj strani (dekoder), koji će prepoznat koji štap je u "alarmu". Mislim da nacrta višekanalnih daljinskih ima prilično na internetu, treba malo googlat. Trenutno sam u poslu pa pokušaj sam, a ja ću vidjet kad mi padne presing :wink:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by Kukinjos »

Evo prvi link na kojeg sam naletio:
http://jap.hu/electronic/codec.html

Ključna riječ je : multi channel rf remote control
Možda i na ovom forumu ima nešto oko toga, potraži! Sad moram bježat na teren.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

ovaj mi se čini jednostavnim ali je problem što je dvokanalni a meni treba 3 kanalni :(
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

evo 3 kanala zanima me mišljenje o ovim shemama :) http://www.coolcircuit.com/project/rf_remote/index.html
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by Kukinjos »

http://jap.hu/electronic/codec.html
Koliko vidim ovo je 4/8 kanalni :)
ribolovac90 wrote:evo 3 kanala zanima me mišljenje o ovim shemama http://www.coolcircuit.com/project/rf_remote/index.html
Odlično i jednostavno, kreni u projekt :!:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

Sljedeći tjedan ću krenut s projektom tj s prikupljanjem potrebnih elemenata jer imam još ovaj tjedan obveze. Cilj mi je iskoristiti što više elemenata iz "otpada" :D ono šta neću imat valjda će imat chipoteka ili ebay :)
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

uzeo sam neko staro zvono koje bi sad pokušao iskoristit. Zanima me kako povećati domet? Mislio sam ako je moguće od malog radija uzet antenu na izvlačenje te na obje strane stavit antene. Ako je to moguće gdje to povezati ? I ono najbitnije sve skupa će stat u mobitel :D evo slika da se vidi kak izgleda pa bi molio objašnjenje za antenu plzz. Image
Image
Image
[/img]
Oprostite za loše slike fotoaparat mi krepo :( a mobitel slab ...
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by Kukinjos »

U proračun antena se baš ne kužim previše, javit će se netko tko to puno bolje zna. Ali sam siguran da bi uz pravu antenu uvelike povećao domet. Mislim da bi ju trebao spojit umjesto one vanjske linije na pločici, koliko se može vidjet iz tih ne baš dobrih slika.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

evo našao sam nešto što bi mogo iskoristit a čini mi se isplativije. Zanima me vaše mišljenje?
Imam problem da nisam razmišljao o tome kako spojiti signalizator i odašiljać. Mislio sam to spojiti tako da direktno žice sa signalizatora spojim umjesto prekidača, tu postoji problem što struja nije vjerojatno ista kao i u bateriji. Kako to sad izregulirat ???
http://www.ebay.com/itm/12V-RF-Wireless ... =RTM759770
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by Kukinjos »

Signalizator ima bateriju? Jel to ono na štapu? Imaš li sliku? Uh koliko upitnika :?:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ribolovac90
Posts: 16
Joined: 23-06-2012, 11:11

Re: rf transmiter /receiver kao odašiljač

Post by ribolovac90 »

Na signalizator ti se stavi štap. Kada riba vuće flaks okreće se kotaćić s magnetom i to počne pištat. Signalizator ima mogućnost da se preko 2.5 mm konektora onaj banana konektora spoji svjetlosni swinger. Ja sam planirao na taj signalizator preko tog konektora spojit transmiter :) Slike stavin sutra ak ga stignem rastavit. Napaja se sa 9V baterijom :)
Post Reply