GSM/GPRS & GPS antena

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Johnny-B
Posts: 2
Joined: 05-01-2012, 12:50

GSM/GPRS & GPS antena

Post by Johnny-B »

Pozdrav svima!

Ja sam pocetnik u svemu ovom pa cu mozda postaviti glupo pitanje :oops: , ali zanime me da li na jacinu signala GSM/GPRS & GPS (slanje i primanje) utjece rotacija uredaja (antene). Znaci zamislite da mobitel zavezemo na spagu dugacku 10-ak cm, drugi kraj spage primimo rukom i tako na tom kraku vrtimo uredaj (mobitel) oko 200 okretaja u minuti ? Da li cirkularno polarizirana antena rijesava taj problem ?

Hvala unaprijed!
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: GSM/GPRS & GPS antena

Post by nano »

rotacija ne utice...
antena mora biti rezonantna na onoj frekvenciji za koju zelimo da je koristimo ,njeno pojacanje zavisi
od velicine , vrste i broja elemenata koje sadrzi...velicina ,opet zavisi od talasne duzine i obicno se prave antene od pola ili cetvrtinu talasne duzine....to o antenama ti je cijela nauka...malo proguglaj o teoriji antena pa ce ti biti jasnije
GSM i GPS rade na totalno razlicitim frekvencijama zato su i antene razlicite po velicini...
polarizacija takodje igra veliku ulogu na tim visokim frekvencijama..tako da prijemna antena mora biti isto polarizirana kao i ona s koje primamo signal....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Johnny-B
Posts: 2
Joined: 05-01-2012, 12:50

Re: GSM/GPRS & GPS antena

Post by Johnny-B »

Hvala na odgovoru. Evo malo sam proguglao i vidio da je to stvarno nauka za sebe. Imao bih jos jedno pitanje: kakvu polarizaciju imaju antene baznih stanica nasih GSM mreza? Navodno imaju linearnu vertikalnu polarizaciju. Zanima me ako bi se u mobilnom uredaju koristila cirkularno polarizirana antena kakve bi bile prakticne posljedice? Da li je to uopce izvedivo? Navodno dolazi do nekog polarization mismacha te gubitka od -3dB, ali ja nemam osjecaj koja bi bila prakticna posljedica toga... :oops:

Hvala unaprijed.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: GSM/GPRS & GPS antena

Post by nano »

problem je u usmjerenosti....cirkularne antene su usko usmjerene...pa to nebi bilo prakticno...
vertikalne antene zrace jednako u svim smjerovima i zato su prakticnije za mobitele...kako bi to izgledalo da
se s telefonom moras okretati da bi ga usmjerio kako treba prema predajniku?? :wink: a i montaza cirkularne antene u mobitel nije bas lak zadatak
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply