Stabilna Buba

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
BDW
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 82
Joined: 01-12-2009, 07:14

Stabilna Buba

Post by BDW »

Pozdrav ljudi, verovatno me znate vecina iz odeljka seme i pojacala :), ko me ne zna ja sam Gaga iz Nis(a) :).

Problematika stoji ovako, ja sam totalni lajk za RF tehniku i zadnja dva meseca sam provela uceci ovde, naucila sam dosta o ovome i sklopila 10-ak bubica koje sam nalazila ovde na forumu. E sada problem je kod svake isti a to je da imam domet 30m sto i nije problem zaparvo vec osetljivost. Podesim je na zeljenu frefencu ali cim pridjem malo vise ili pipnem ona susti i hvataju mi se neki narodnaci na prijemniku. Nedao bog da je pomerim malo izgubi se i frekfenca i sve. Nadjem neku praznu stanicu, ukljucim bubu i podesavam trimer opet neki narodnjaci sami od sebei sve tako, ubijem se trazeci i podesavajuci i to sve lepo radi dok je na nekom specijalnom mestu u sobi ili slicno. Imam utisak da je ona radio prijemnik jer uhavti neku stanicu budi bog s nama i posalje je na prijemnik... uzas, ili mi se umixuje sa nekom radio stanicom koja pre toga nije bila na toj frekfenci na prijemniku

Znaci svaka je proradila ali bila je ista , cak sam probala i onu sa 74LS13 koja jedina nije proradila nikako

Posto potrosih brdo para i vremena, moze li mi neko preporuciti nesto sto je vredno paznje, a da je sitno i malo, stabilno a i da se lepo cuje sve u sobi, posto ja i kuma hocemo staviti to u sobu kod mog bivseg decka :)

Molim vas pomognite, nije da se nisam trudila da nadjem, ovde se javljam obicno kada nemam izbora :)
Hvala vam decki :)
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Stabilna Buba

Post by LAF »

pozdrav za Gagu iz Niss

zzao mi je ssto si na tezzi nachin spoznala da nema stabilne "bubice". ista je stabilna samo na stolu
(ne mrda se). svi oscilatori na tako visokim frekvencijama (reda 100 MHz) iako izvedeni sa dosta
pazznje su nestabilni za bilo kakvu upotrebu ako su vezani direktno na natenu. oscilator+odvojni
stepen+izlazni stepen+ antena mogu poluchiti neki rezultat ali uz prijemnik koji ima jako
dobar stepen AFC (automatska frekventna kontrola) koja "ganja" signal koji prima mogu
dati utisak "stabilne bubice". samo stepeni koji su doobro oklopljeni, napajani s t a b i l n i m
naponom, ako je izlazni stepen dobro odvojen od oscilatora, antena dobro prilagodjena imaju
efekta. to visse nije ni malo ni neprimjetno.-
chak i ono ssto je trax objavio na ovom siteu "šeta" frekvenciju u zavisnosti od napona
baterije i to popriliccno.-
BDW
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 82
Joined: 01-12-2009, 07:14

Re: Stabilna Buba

Post by BDW »

Hvala na odgovoru, malo sam se razocarala, kao da sam ocekivala vise :).
No kako je tako je, nije ni domet tolko bitan, ono 30m bice sasvim dovoljno samo da to ne seta tolko...

Nasla sam na sajtu ovde ovu bubu, za koju kazu da je dosta stabilna, medjutim procitala sam sve moguce komentare ali niko ne kaze nista konkretno..
Sta vi mislite o ovoj bubi, moze li mi zadovoljiti makar stabilnost.... Ova plocica koju je postavio autor je dosta velika pa sam ja malo to sve suzila u programu, ispala je 3x manja, pogledajte pa mi recite ko sta zna o ovoj bubi :)

havala :)
Attachments
moja pcb.rar
(23.52 KiB) Downloaded 363 times
296_1.5vmalabuba-daljinskimikrofon.zip
sa Elektronika.ba
(13.2 KiB) Downloaded 375 times
BDW
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 82
Joined: 01-12-2009, 07:14

Re: Stabilna Buba

Post by BDW »

Ili sta mislite o ovome?
Oscilatorni krug je izdvojen preko pojacavaca, a mesto 12p mogu staviti trimer 5-15p za menjanje frekfenca... da li bi ovo bilo stabino?

http://www.virtualx.50megs.com/mic1km.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Re: Stabilna Buba

Post by virtualx »

Ovu bubu preporucujem za gradnju jer se dobro pokazala, u odnosu na ostale fm bube i mikrofone stabilnija je dosta vjerovatno zbog zavojnice odradjene na samoj plocici.
Domet recimo 100m, zavisi od napajanja (9V, 12V), duzine antene i naravno prostora na kom se hvata signal.
Ako se koristi trimer za stimanje frekvencije logicno da ce biti nestabilnije nego kad se stavi keramicki kondenzator sa stalnim kapacitetom i stimajte tek sto se tranzistori zagriju jer frekvencija se pomjera ovisno o temperaturi, blizini ruke. Tako je kod svih ovakvih sklopova.
Post Reply