FM primopredajnik - upotreba vise uredjaja bez da se ometaju

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
milan_metal
Posts: 20
Joined: 27-12-2009, 12:41

FM primopredajnik - upotreba vise uredjaja bez da se ometaju

Post by milan_metal »

Pozdrav.

E ovako, objasnicu vam sta bi zelio napraviti pa mi recite da li je moguce, nemojte zezati ako je glupa ideja i slicno, i ako moze neke sheme koje bi tacno sluzile svrsi, posto toga ima bas bas puno na netu pojedinacno.

Znaci, htio bi napraviti nesto tipa TEAMSPEAKA ali preko radio talasa, da napravim vise primopredajnika koji koji nece ometati jedan drugog pri radu na istim frekvencijama(ne znam da li je ovo izvodljivo)
Znaci sluzice za komunikaciju izmedju vise ljudi, u malom prostoru(pa ne treba velika snaga), vidio sam one nekakve FM bube koje djeluju dosta jednostavne za izradit, e znaci meni treba i prijemnik i predajnik u jednom sklopu, da na prekidac prebacim koji ce od ta 2 raditi i da ih vise moze istovremeno raditi bez ometanja.

Eto hvala unapred, ako mozete pokusajte bilo kako pomoci u ovome.
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: FM primopredajnik - upotreba vise uredjaja bez da se ometaju

Post by DX-er »

milan_metal wrote:Pozdrav.
Znaci sluzice za komunikaciju izmedju vise ljudi, u malom prostoru
Kako to? Pa komunicirajte sa glas.
User avatar
milan_metal
Posts: 20
Joined: 27-12-2009, 12:41

Re: FM primopredajnik - upotreba vise uredjaja bez da se ometaju

Post by milan_metal »

Da ali ne možeš na kontrolnom da komuniciras na glas, pa onda bube i moderno varas... :)
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: FM primopredajnik - upotreba vise uredjaja bez da se ometaju

Post by japek »

Neznam, dali sam dobro ukapirao stvar, što želiš napraviti. Ako uzmeš 10 primopredajnika, može nešto iz serije PMR, koji se dosta jeftino pradavaju ili napraviš nešto sam ( ma da se to, kad pogledaš cijene PMRa, ne izplati ), bilo koji od njih, ali samo jedan, je na predaji, a svi ostali mogu slušati šta on priča. Pa onda drugi pa treči..., ograničenje je jedino to, da uvijek priča samo jedan ostali slušaju. To je sasvim obična komunikacija prijeko radio talasa, na jednoj frekvenciji.
Ako si zamislio nešto drugo, onda objasni.

Pozdrav, Janko
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Re: FM primopredajnik - upotreba vise uredjaja bez da se ometaju

Post by Ford »

Pozdrav !
Japek, ja sam mislio slično kao i ti... postoje PMR postaje (primopredajnici) sa več ugrađenom funkcijom VOX, znači, dok govoriš u mikrofon, glas aktivira predajnik, drugi na tom kanalu su na prijamu i slušaju te dok govoriš... i obrnuto, kad drugi govori ti slušaš itd. što je i normalno u komuniciranju...
ne možete svi u isto vrijeme da govorite i da slušate... :?
Naj jeftinije ti je uzeti komplet tih voki-tokija i dosta su dobri i maleni... a domet im je minimalno oko 500 metara... no to je moje mišljenje.. a može se to i napraviti... "buba" je jednostavna i jeftina ali prijamnik bi bio malo zahtjevniji i skuplji...pa stabilnost frekvencije i sve ostalo... nebi ni blizu bilo onim PMR stanicama za par eura (oko 20-ak € je par)... pa procjeni sam. :idea:
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: FM primopredajnik - upotreba vise uredjaja bez da se ometaju

Post by kizbaja »

ja sam prije koristio neki kineski jeftini toki voki dok smo se vozili sa motorima
stavis ga u dzep, prikljucis handsfree i ukljucis vox i pricas normalno
samo si uvjek moro nesto rec prije onog sta si htio da se aktivira vox i nije se aktiviro na sapat sto tebi treba
a mozda se moglo negdje podesit al nisam trazio, neka skala je bila u vezi vox-a al sam zaboravio za sta je sluzila
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
milan_metal
Posts: 20
Joined: 27-12-2009, 12:41

Re: FM primopredajnik - upotreba vise uredjaja bez da se ometaju

Post by milan_metal »

Eh to japek, dobro si shvatio šta sam htio reći, znači jedan priča ostali slušaju i tako stalno...neka priča onaj koji zna ostali neka slusaju i rjeseno. E sad, ne isplati mi se kupovati to gotovo, ako je 20e par, to je bas puno, pa cu se malo bakcem elektronikom i pokusam izradit koliko toliko da su stabilisanih frekvencija da see ne mjenja i ne gubi prijem, izradim 2 takva uredjaja za početak i ako rade drugovima kazem cijenu dijelova, nabave ih i ja dalje sklpam i rjeseno.
Ako imate kakvih šema za primopredajniik koji radi oboje istovremeno dobro su došle.

Pozdrav.
Hvala, Milan :)
Post Reply