Opasnost od RF zračenja?

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Opasnost od RF zračenja?

Post by marsovac »

Dobro jutro =)
Mene bi zanimalo kolike su i kakve opasnosti od radio zračenja te kakve bi bile posljedice
Naravno, pod radio zračenje mislim na područje od kiloherca do teraherca, što ne valja miješati sa x-zrakama i gama zrakama..

koliko zasad znam, jedini učinak je toplina?
Pošto mi nisu dovljno obrazložene one standardne izjave "pa od tog dobiješ tumor" ili "tvom trećem sinu će narast treća ruka" XD

Realno, što bi bilo da svoju sobu pretvorim u mikrovalnu pećnicu i tako se grijem cijelu zimu?

I da, koliko su radiovalovi štetni za elektroniku i koje vrste, kolike snage moraju biti?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Opasnost od RF zračenja?

Post by pedja089 »

Bila tema, skoro opet pokrenuta imas sv objasnjeno. Nije jedini ucinak toplota...
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: Opasnost od RF zračenja?

Post by Cipi-Cips »

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =10&t=5466" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Re: Opasnost od RF zračenja?

Post by marsovac »

Hvala =)
Nisam bio našao, jer sam ukucao u srč "opasnost" XD
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Re: Opasnost od RF zračenja?

Post by marsovac »

Opet, nisam našao konkretno nijedno djelovanje RF zračenja osim topline.
Naravno, tema je skrenula na x-zrake i gama zrake, te alfa i beta čestice koje nemaju veze sa elektromagnetskim zračenjem.

citat:
"Biološki uticaj (jonizirajučeg) zračenja direktna je posljedica jonizacije, nema govora o zagrijavanju (to je učinak visokih energija ultrazvuka - kavitacija ili VHF radio valova)!" (područje ispod teraherca ne spada u ionizirajuće zračenje)

Kakvo djelovanje onda RF zrake mogu imati, a da nije toplina ili posljedica topline?

Po čemu su opasnije od toplinskog zračenja? Što bi mi se dogodilo da se grijem na mikrovalnu? XD
ivica_s
Posts: 4
Joined: 29-07-2011, 10:19

Re: Opasnost od RF zračenja?

Post by ivica_s »

Kakvo djelovanje onda RF zrake mogu imati, a da nije toplina ili posljedica topline?
U teoriji nikakvo. Ali je mnogu spekulacije oko toga dali proizvode greske u DNK a samim tome i razne kancerogene bolesti.
Što bi mi se dogodilo da se grijem na mikrovalnu?
Ovo ti nije dobra ideja. Mozes dobiti katarakte na ocima jer leca u oku absorbuje mnogo mikrovalnog zracenja.
Post Reply