frekvencija tranzicije tranzistora (Ft) i RF pojačalo

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

frekvencija tranzicije tranzistora (Ft) i RF pojačalo

Post by marsovac »

Dobro jutro
Odlučio sam se nakon nekih 2-3 godine neaktivnosti javiti na ovom forumu.. sa pitanjem =)

U zadnje vrijeme sam se nešto malo počeo baviti RF-om, naučiti nešto o tome
i jedna stvar me kopka i jede.
Kako se točno tranzistori ponašaju pri visokim frekvencijama, onima pri kojima jedva rade?

bavljenje RF tehnikom započeo sam sa standardnom RF bubicom, kopijom točno i konkretno ove:
http://www.sm0vpo.com/tx/bug5.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

na ovoj mojoj upotrebljeni su tranzistori sa Ft frekvencijom oko 100MHz (BC237, BC308)
tada mi još nije bila poznato to da tranzistori uopće imaju ft, no uglavnom radilo je.. i koliko se sjećam, oscilator je radio i na 120MHz
Radi se o colpittsovom oscilatoru u ovom primjeru.

Uglavnom, ono što me zanima je mogu li se tranzistori koristiti iznad svoje frekvencije tranzicije i u koje svrhe, te kako se ponašaju.
Jer po mojoj teoriji čak i ako na toj frekvenciji tranzistor ima strujno pojačanje 1, mogao bih mu u obliku pojačala c-klase na bazu(koja ima nisku impedanciju) dovesti RF signal relativno male naponske amplitude, da na kolektoru, koji ima puno veću impedanciju i na kojem imam puno veći napon, dobijem veću naponsku amplitudu, jednaku strujnu amplitudu, ali na kraju ipak veću RF snagu nego na ulazu, na bazi
U tom bi slučaju samo trebalo staviti prikladan trafo ili "impedance matching circuit" na ulaz i izlaz takvog pojačala.

Naravno, osim ako se u svemu tome grdno varam i teorija tranzistora stvarno ne drži vodu iznad frekvencije Ft.. Što se na njoj zapravo događa s tranzistorom kao komponentom?

Hvala na odgovoru koji očekujem =)
Nadam se da nisam postavio već postavljenu temu.
Ispričavam se što pišem nepovezano.
Laku noć. =)
ako ako,
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Re: frekvencija tranzicije tranzistora (Ft) i RF pojačalo

Post by marsovac »

Ja vas jako volim.
ima li mišljenja barem? =/
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: frekvencija tranzicije tranzistora (Ft) i RF pojačalo

Post by DX-er »

Ova bubica od sm0vpo ja napravio jedan kolega od ovog forum http://elektronika-mk.net/forum/index.php?topic=789.0" onclick="window.open(this.href);return false; i kaze da je super.
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Re: frekvencija tranzicije tranzistora (Ft) i RF pojačalo

Post by marsovac »

taj link me odvede na stranicu "Пријави се", ne na shemu, morat ćeš staviti konkretniji link

Vjerujem da radi, pitanje: koje je tranzistore koristio, koji je "Ft" tih tranzistora, i radi li to na frekvenciji većoj od Ft =)
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Re: frekvencija tranzicije tranzistora (Ft) i RF pojačalo

Post by hari poter »

Tranzitna frekvencija je frekvencija pri kojoj pojacanje tranzistora padne na 1.
Tranzitna frekvencija zavisi od unutrasnjih kapacitivnosti tranzistora, ali i od nacina dopiranja i povrsine kristala.
U katalozima se obicno daje podatak za minimalnu tranzitnu frekvenciju.
Tvoje zapazanje je dobro, jer tranzistor moze raditi kao pojacavac samo do tranzitne frekvencije, ali kao oscilator moze raditi cak na 30% visoj frekvenciji, zavisno od tipa oscilatora.
Zato je moguce da sa "sporim" tranzistorima napravis visokofrekventni oscilator.
Pozdrav.
Post Reply