Pojačala reda 25-30 W

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Pojačala reda 25-30 W

Post by energyman »

Nabavljam si sa ebaya odašiljač stereo FM 0.5 W i želim napraviti pojačalo za takav odašiljač.

Našao sam par šema:

http://3.bp.blogspot.com/_vfmOyxDCru8/S ... ematic.gif
tu mi je super što je radni napon 13,8 V dakle netreba nikakvih pretvarača, blabla.....muči me što nemam nacrt za pločicu, a neznam ju sam napraviti, mislim možda bi mogao probati, ali neznam na što bi to lićilo :)

također mi nije jasno ovaj RFC (valjda RF choke) kakve su karakteristike, nekuzim sta tu uopce idi, kolko namotaja,cega,na sta ????



druga sema:

http://fmtvguide.blogspot.com/2008/10/3 ... lf245.html

super stvar, jednostavna izrada, jedino šta su problemi zbog napona 28V :evil: i nema nikakvog nacrta pločice, neznam kako bi to napravio :(




što vi mislite ??
osobno mi je ova prva šema bolja, samo bi trebao nečiju pomoč oko izrade pločice, ili ako netko ima prijedlog za neku treću šemu 25-30 W

Hvala unaprijed!!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Pojačala reda 25-30 W

Post by Smjesko »

Ja mislim da ti je ideja bezvezna iz nekoliko razloga. Prvi je da nemaš dovoljno znanja a htio bi raditi nešto poput pojačala za radijske frekvencije, što će te skupo koštati radi neznanja. Čak i da uspiješ to složiti, trebaš znati da je zakonom zabranjeno emitirati radio-program ako nemaš koncesiju i kazne za to ti mogu dodatno olakšati džep. Drugi je da trebaš razmisliti želi li itko slušati to što bi ti eventualno emitirao, a sviđa se samo tebi i još nekolicini klinaca iz komšiluka. Opcija za to je da si nabaviš neko pojačalo i da se negdje okupite i tamo slušate što vam se sviđa. Ako te to privlači iz razloga što voliš elektroniku, onda ti predlažem da prvo naučiš teoriju, jer bez teoretskog znanja put do rezultata je dug, trnovit i skup.

I za kraj, jedno pitanje. Koji je najvažniji element u radio-stanici i zašto?
Fanateek
Posts: 10
Joined: 04-01-2011, 03:17

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by Fanateek »

Smjesko, kada bi svi razmisljali kao ti, svijet bi se urusio sam u sebe...

Ili pomozi, ili nemoj odmagati...

No hard feelings.
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by energyman »

@Smjesko.......pogledaj nekoliko mojih ranijih postova i tema, u kojima sam svakako naveo, da sam upoznat sa posljedicama i da me nezanima da mi netko svaki put kada postavim pitanje u vezi odašiljača veće snage netko stalno ponavlja da cu biti kaznjen, da je to glupo itd. .....

Ako vam se ne sviđa tema nemojte odgovarati, tu postavljam pitanja jer mislim da ima stvarno kvalitetnih ljudi i mogu pripomoći onima koji su u nedoumici.
Tako da te još jednom molim, ako možeš pomoći u vezi postavljene teme da pomogneš ako ne, nemoraš pisati.
<--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------->


Zanima me darlingtonov spoj, u njemu bi po teoriji pojačanje iznosilo umnošku pojačanja pojedinih tranzistora. Imam napravljeno nekakvo pojačalo prema ovoj šemi http://predajnik.bravehost.com/pojacalo ... JACALO.gif, koje sam modificirao i dodao izlazni filtar. Zanima me može li se na mjestu tranz nekako ubaciti 2 komada 2sc1971 tranzistora, tj dali vrijednosti zavojnica i kondenzatora ostaju jednake ili se moraju mjenjati ?
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by yt1nvs »

@energyman koji domet si postigao sa ovim 7W?
kakvo napajanje imas?(nadam se da je kvalitetno dobro izfiltrirano i stabilno)
koju antenu koristis?
kolko je stabilan(frekfentno) ta tvoja osnova exiter od 0.5W

imas li SWR metar dobar kabal itd.

mislim da je Smjesko mislio na takve stvari koje su vrlo bitne za VF a pogotovu za 30W.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by Smjesko »

Fanateek wrote:Smjesko, kada bi svi razmisljali kao ti, svijet bi se urusio sam u sebe...

Ili pomozi, ili nemoj odmagati...

No hard feelings.
Pa, prije će biti da se svijet urušava sam u sebe radi onih koji bi nešto htjeli, a nemaju znanja kako to postići, a najgore u svemu tome je što ne žele to znanje steći, već sve hoće prečacem.

No hard feelings!
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by energyman »

@yt1nvs

Napajanje koje koristim je stabilizirano i filtrirano 11- 16 V i u mogučnosti je isporučiti 30 A.
antena je J-pole napravljena baš za određenu freq.
Osnova je pira.cz FM transmitter 0.2 W sa PLL-om i RDS koderom ( za stereo koder, kliper, limiter itd. se koristi program Breakaway FM)

SWR metar imam a kabel je bio RG-58 a uskoro mislim nabaviti RG-123 ........

Domet je sa takvom konfiguracijom i antenom u potkrovlju, zanci antena u zatvorenome, i kuča je sa svih strana okružena zgradama bila nekih 3-5 km ...ovisi

Ali sada planiram napraviti pojačalo od max 25 W, to mi je dovoljno i previše...kasnije se bacam na AM.
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by DX-er »

koj e taj pira.cz FM transmitter 0.2 W ? Daj link
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by energyman »

Treba otvoriti podrubriku FM transmitter modules.http://pira.cz/shop/
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by DX-er »

interesantno, PLL FM predajnik za 45 Evro, a koliko eura je sa svi danoci/carini i ostalo ?
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by energyman »

Mene je kostalo 45 € ...covjek ljepo zapakirao u malu kurtijicu i napisao electronic parts i vrijednost 1$...nitko me ništa nije pitao.
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by DX-er »

samo 45 evro ? a 20% VAT, 5 eura posta i carina ?
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by energyman »

platis 45 € i njemu kolko kosta postarina i to je sve, nema nista vise! :D
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by cookie »

pozdrav....

svakako ako nemaš znanja neoj se upuštati u rad...
da si mal bliže ti nabavi djelove ja ti napravim đabe...pol sata i sve je gotovo...
napravio sam ih dosta...
moram ti npomenuti da je prva shema o.k i ide nekih 25w samo što je teško nabaviti tranzistor a i nije baš jeftin...bilo nekad u tevetronu u zagrebu neznam dal imaju sada...
svakako bez mjernih instrumenata put do uspjeha je trnovit i dug ako na kraju ne završiš u psihijatriji...
ak zapne tu sam da pomognem...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by Feko »

Da si iza ponoci odgovorio bilo bi tocno godina dana od zadnjeg posta u temi :lol:
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: Pojačala reda 25-30 W

Post by cookie »

sorry...nisam gledal kad je bil zadnji post
Post Reply