TV program za slijepe

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

TV program za slijepe

Post by bob4 »

Da li u HR postoji neka TV kuća koja glasovno opisuje scene koje se vide na zaslonu televizora? Večina TV proizvođača nudi tu opciju.

Recimo LG kaže: Televizor također ima značajku glasovnog navođenja tako da korisnici mogu naučiti kako koristiti svaku značajku proizvoda. LG je rekao da će televizor imati značajku koja glasovno opisuje TV scene.
Isto nudi i Samsung.....
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: TV program za slijepe

Post by nano »

Mislim da sm bas jucer ili prekjucer gledao dio nekog filma ili serije sa tom opcijom.
Bilo je na RTL ili RTL2 programu.Moj tv je Samsung smart,ako to zavisi od tipa tv-a,ne znam.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: TV program za slijepe

Post by bob4 »

Moguće, samo još nisam uspio saznati kako pronači te emisije. Evo jutros je stigao odgovor sa HRT....čekam ostale :shock:
Poštovani,

proslijeđena mi je Vaša e-poruka poslana našoj Službi za korisnike pa Vam se javljam ovim putem.

Naime, ne znam jesam li dobro razumjela, Vas zanima postoji li mogućnost da sve što se emitira na
televiziji ima glasovni opis?
Što se tiče TV proizvođača, pretpostavljam da većina televizora ima predviđenu tu mogućnost, ali mislim
da rijetko koja televizija (mislim na televizijsku kuću) ima prilagođen sav program putem audio opisa.

U Republici Hrvatskoj, koliko ja znam, samo HRT prilagođava sadržaj slijepim i slabovidnim osobama (audiodeskripcija), kao i gluhim i nagluhim osobama (titlovi i hrvatski znakovni jezik).


S obzirom da, zasad, nemamo druge odgovarajuće tehničke mogućnosti za prijenos audiodeskripcije (narativni opis scena), sadržaj koji je prilagođen slijepim i slabovidnim osobama, emitira se na našem HTV 3. Trenutno na taj način emitiramo dramsku seriju "Novine" (svaku nedjelju u cca 20:25 na HTV 3), a emitirali smo prošlih subota i filmove za djecu i mlade. Planiramo uskoro (u prosincu) i emitiranje dramske serije "Crno-bijeli svijet" - 4. sezona.
Sadržaj koji je prilagođen slijepim i slabovidnim osobama označen je u rasporedima emitiranja, kao i na teletekst stranicama oznakom (AD). Također, prije emitiranja prilagođenog sadržaja emitira se i kratka najava u kojoj je naznačeno (pisano i zvučno) kako je "Programski sadržaj koji slijedi prilagođen je slijepim i slabovidnim osobama".

HRT zasad, većinom prilagođava igrane filmove i serije, a prilagodili smo i dio programa za djecu i mlade koji se može pogledati na našoj platformi Juhuhu (npr. serija za djecu "Tajni dnevnik patke Matilde").

Žao mi je ako ovo nije odgovor koji ste očekivali.

S poštovanjem i srdačan pozdrav
Post Reply