Lažni tranzistori sa eBay-a

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

flolic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 11-10-2013, 07:48

Re: Lažni tranzistori sa eBay-a

Post by flolic »

RJP4301 bude u Canon 580EX II blicevima, a ti često znaju ubiti tranzistor zbog tvorničke mane kad se koristi brza sinhronizacija.
RJP5001 je u Nikon SB900 blicu i zna probiti kad odapne lampa...

@sonata - već sam napisao da vjerujem da će kinezi napraviti lažnjake ili prodavati škart svega onoga za čim postoji potražnja. Ne kažem da svi to rade, ali uvijek postoji šansa da ćeš baš ti kupiti nešto takvo i poslije razbijati glavu zašto uređaj u koji si to ugradio ne radi kako bi trebao.

Ja sam nakupovao dosta mosfeta iz Kine. Do sada nisam imao problem, sad je pitanje da li sam stvarno dobio originale ili sam te tranzistore upogonio daleko ispod njihovog limita pa su preživjeli. Ne znam...

Ako već naručujem s ebaya, činim to iz UT source-a. Mislim da su oni jedini koliko toliko pouzdani.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Lažni tranzistori sa eBay-a

Post by LAF »

TNX. Nemam sada potrebu da ista radim oko bliceva. Vjerovatno ih ubija prelazni rezim jer se Qg kod brze
sinhronizacije ne uspije dovoljno brzo isprazniti iako ga u principu prazni tiristor, izgleda ne dovoljno brz.-

pOz
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Lažni tranzistori sa eBay-a

Post by sonata »

Znam da je tema stara, ali nema veze.

Nabavih iz znatiželje 10xIRFB4110 s ebay-a i pokazali su se kao otprilike IRF520. RdsON nije 4.5mohm, nego 185mohm. Samo 40+ puta gori. Dućan je Adeleparts pa tko voli...

Također, shengming electronic prodaje irfr220n i 12N60 koji to nisu, no RdsON im je samo 3-4 puta veći od propisanog. IRF640NS ima samo duplo veći RdsON, dakle, i nije baš previše fejk, mada jest.

Nasuprot tome, JK-parts ima IRFP250N koji izgledaju kao reciklirani (nožice nasaftane lemom), ali RdsON je skoro duplo manji od propisanog, dakle bolje od originala. Njihovi IRF540NS također imaju manji otpor vođenja od datasheeta, što će reći da su originali.

Ne znam više gdje sam kupovao IRLR2905, na dva mjesta, ali u oba slučaja su originali, RdsON treba biti 27mOhm, jedni imaju 12, drugi 16mOhm, što je bolje od zadanog, ali testiram s Vgs=12V, a ti su logic level pa je očekivati manji RdsON, ali ipak ne toliko manji.

Sumnjam da je problem u dućanima, više bi očekivao da je problem u njihovim dobavljačima ili tipovima tranzistora koji se lažiraju ili ne lažiraju.

Naravoučenje - bolje IRFP250N nego IRFB4110 :-)

Ako netko ima iskustva (svježijih) sa IRF3205 neka javi kakvi su.
Nullius addictus iurare in verba magistri
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Lažni tranzistori sa eBay-a

Post by LAF »

Nabavi preciznu vagu. I bez otvaranja, ako posjedujes original moze se ustanoviti jeli laznjak-obavezno je laksi od originala. jedino ovi koji su original ali skart mogu pokazati jednaku tezinu.
One zlatarske ili "dilerske" :) rade posao.-
pOz
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Lažni tranzistori sa eBay-a

Post by sonata »

Hvala na savjetu. Na žalost, obično nemam originale, ali kad je mosfet u pitanju, lako se provjeri otpor vođenja :-)

U međuvremenu su mi stigli IRF3205 iz Shengming electronicsa (ebay) deklarirani kao "Original IR". Mjerenje RdsON pokazuje da su zaista originali (teško bi neki lažnjak postigao 8mOhm), a cijenom su i dalje cca 3 puta jeftiniji nego kod Mouser-a. Dakle, ako netko treba IRF3205 (N-mosfet, 55V, 110A, 8mOhm, TO-220), Shengming electronics je dobar odabir. Nude i jeftiniju opciju uz koju ne navode "Original IR", ali u to se ne bih pouzdao previše.

https://www.ebay.com/itm/10PCS-IRF3205- ... SwBahVgGcO
Nullius addictus iurare in verba magistri
Post Reply