Ciscenje pc maticne ploce

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

tools79
Posts: 22
Joined: 02-03-2014, 21:51

Ciscenje pc maticne ploce

Post by tools79 »

Pozz cime mogu da operem pc maticnu plocu?maticna je poljevena gustim soko sad se to sve zaljepilo po maticnoj na slotovima rama,procesora,graficke itd.Novi sam na forumu tako da ako sam postavio temu na pogresno mjesto izvinjavam se.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by elektor »

Uf..bilo bi najbolje da se to odmah očistilo..
Najbolji način je izopropilni alkohol (izopropanol) što veći postotak to bolje i ESD Safe četkica.
Ako ju na kraju ne budeš mogao dobro isprati od nečistoća možeš upotrijebiti destiliranu vodu i njome isprati ploču (sve komponente koje se mogu izvaditi van, CMOS baterija obavezno) te zatim sve ispuhati kompresiranim zrakom (pazi da u njemu nema ulja i tekućina). Nakon toga ju je najbolje staviti na toplo (ne vruće) mjesto da moguće zaostale kapljice vode u potpunosti ispare.
tools79
Posts: 22
Joined: 02-03-2014, 21:51

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by tools79 »

ok hvala cim nabavim izopropanol probat cu mislim da ga ima u apotekama
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by Gregi »

ima. ja kupovao nedavno.... 1 litra oko 40 kuna iznad 99% cistoce

naravno ako si u hr
flolic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 11-10-2013, 07:48

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by flolic »

Ne treba ti nikakav alkohol već obična voda. Po mogućnosti destilirana ili demineralizirana. Ubaci ploču u vruću vodu i dodaj malo detergenta za suđe te dobro iščetkaj. Neka se zatapa barem desetak minuta.
Nakon toga je dobro isperi, ispuši kompresorom ako ga imaš, a ako nemaš dobro je istresi. Ispuhivanje je svakako preporuka.
Ugrij pećnicu na 80 do 100 stupnjeva i ubaci ploču na pola sata da se dobro osuši. Ohladi je i bit će kao nova ;)
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by sanchez »

nemoj nista s vodom radit ni destilovanom.nemogu da vjerujem da ovakvih gluposti ljudi pricaju.ubaci je u ves masinu i operi je.ma pusti ovo sve imas obicni alkogol za rane u apotekama kupis i lagano krpica i cisti on odmah osusi i nemoj ni pod razno stavljat u pecnicu .netreba ti onaj 96 postotni,samo pazi kad budes cistio polako da ne iscupas sta sa ploce.imas i one stapice za usi i lagano.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by elektor »

Ajde mali ne baljezgaj o stvarima o kojima nemaš pojma, igraj se ledicama i uživaj.
Ovaj alkohol koji spominješ da ne mora biti 99% već i 70% (koristi se za dezinsekciju prije uboda igle), što misliš što čini većinu od ovih ostalih 30%? Upravo ta voda koje se tako panično bojiš.
Čišćenje destiliranom vodom nije ništa novo. Ovaj postupak ide gotovo pod obavezno kod popravaka ploča koje moraju zadovoljavati mili/medical standarde kako bi se u potpunosti uklonili ostatci fluxa.
Potrebno je samo dobro ispuhati i osušiti ploču. Naravno ova tehniku nije preporučljivo primjenjivati, tj. postoji opasnost od kvara ako PCB sadrži komponente u koje voda može ući (hermetički ne zatvorene) kao releje i tastere.
Što se tiče opaske o veš mašini u proizvodnji postoje strojevi za čišćenje (pranje) PCB-a na kraju postupka automatske ugradnje komponenti i lemljenja koji rade na sličnom principu kao mašina za pranje suđa.
Pogledaj ovaj video, ovi za malu seriju hobi uređaja čak koriste normalnu mašinu za pranje suđa.
https://www.youtube.com/watch?v=VNW4dmqbr9o
flolic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 11-10-2013, 07:48

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by flolic »

Sanchez, koliko si ploča očistio u životu? Čini mi se da nisi baš puno, ako si i jednu...
Elektor je lijepo opisao što i kako.

Za ploče zas*ane sokovima, Coca Colom i sličnim, alkohol ne da ne treba, nego je puno lošije sredstvo od obične vode. Voda to otopi trenutno, a alkohol ne, pogotovo ako je 95+ postotni.
99% kompjuterskog hardwarea je oprano vodom u tvornici nakon lemljenja komponenti, da bi se očistio flux koji je posebno formuliran da ga otapa voda.

Ja sam oprao nebrojeno ploča na taj način, od toga živim. Tako da prije nego skočiš, malo prouči tematiku ;)
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by sanchez »

dobro je elektronicari nisam vas prepoznao.nema te vi pojma,neznate osnovne stvari nego nagadzate neke gluposti preko ovog foruma.
ako si toliko pametan sto mi nisi odgovorio za diode kako da spojim ako vec znas.
ma zaboli me cisti maticnu kako hoces.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by elektor »

Eto sva sreća pa si ti stručnjak...
Svatko može pogriješiti i tu i tamo lupiti glupost, a ti umjesto da iz toga nešto naučiš i proučiš činjenice (hvala bogu na internetu ima informacija na pretek) vrijeđaš i tvrdiš da si u pravu.
Za diode su ti kolege arcom i bob sve lijepo objasnili, a sve si to mogao i sam doznati da si se malo potrudio pronjuškati po internetu.
Al eto, nek' si se pokazao u pravom svjetlu, od sad znam čije postove preskačem...
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by sanchez »

nevrijedzam ja nikoga nisam nista lose rekao.nemozes poredit firmu za pravljenje maticnih ploca i kucnu izradu,to je nidze veze.pa dosao sam ovdje da pitam i da vidim a ne da sve moram trazit po netu,valjda postoji ovaj forum za to nije samo za gledanja i pisanja gluposti.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by Feko »

:ohno:
Nisam pogledao topić jer mi je naslov nezanimljiv...kad ono pravi mali rat unutra :lol:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by bob4 »

Sančez; moram i ja da se uključim u temu. Malo ću te smirenije pitati.... :lol: Da li si ti ikada rastavio neki daljinski upravljač (tv, video.....) i čistio ga od nakupina svega i svačega. ???? :roll:

To se najbolje radi u otopini tople vode i čarlija (netko voli likvi, ili nešto drugo). A nakon toga sušenje (ja tto radim fenom); i nestavljam u peć. :wink:
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by elektor »

Ma Feko kakav rat, to mlađi članovi vole eksplozivnije reagirat :lol:
Dosta nam je situacija u Ukrajini, još da na elektronici.ba počne raspala bi se Europa :roll:
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by sanchez »

Dobro nije isto daljinski i maticna ploca,moze se oprat dest vodom al valja to kasnije osusit.a to za pec nisam siguran,a za fen oky.heheh ovdje jos malo i bice gore nego ukraini.haj neka momak cisti tu maticnu plocu kako hoce toliko rasprave radi toga.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by Kukinjos »

Sanchez, "momak" je čovjek koji živi već dugi niz godina od posla popravaka matičnih ploča, playstationa i ine druge elektronike. Sve što ti mogu reći je da ima jako malo ljudi na forumu koji mu mogu "donijet vode", što se toga tiče, a reballingu BGA chipova ti neću ni spominjat.
Zato ne moraš poslušat njegov savjet, ali ovo ipak ne spada u lijepo ponašanje. :azdaja:
sanchez wrote:nemogu da vjerujem da ovakvih gluposti ljudi pricaju
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by bob4 »

a reballingu BGA chipova
A šta ti je to ? :oops:
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by sanchez »

Ma dobro sve to svaka cast za njegov posao ne mijesam se u posao,al kako mislis da momak opere maticnu,sigurno ce dobro uradit,ima kad spoji da sprzi i nju i sve ostalo.realno je tako.
eto tamam kad zna oko rebalinga mogao bi i meni pomoc poceo sam i ja to radit pa ako je horan da izadje u susret.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by Kukinjos »

Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Ciscenje pc maticne ploce

Post by Feko »

Post Reply