Vodena pumpa

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Aldo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 29-04-2010, 20:11

Vodena pumpa

Post by Aldo »

Pozz ljudi.. 8)
Treba mi sema za regulaciju rada vodene pumpe... Pumpa radi na AC220V i ima snagu 7W
Htjeo bi regulirati brzinu rada pumpe to jest przina protoka vode...
Nesto sa reostatom bi bilo fino i sa sto manje komponenti ako moze da bude jednostavno...
Hvala unaprijed.. :oops:
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: Vodena pumpa

Post by race king »

7W ili ti se omakla koja nula?
o kakvoj se pumpi radi?
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vodena pumpa

Post by pedja089 »

Pumpa za akvatijum,pretpostavljam. Ali kako je u njoj rotor sa stalnim magnetom, mislim da tu pomaze samo frekfentna regulacija. Sto nije jednostavno. Mislim da ti je najbolje samo ventil staviti. Tako sam ja radio dok sam drzao akvarijume..
Aldo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 29-04-2010, 20:11

Re: Vodena pumpa

Post by Aldo »

Pumpa je predvidena za aquarijum.. :ohno:
Marke je Life Tech a model AP1300
Last edited by Aldo on 18-09-2010, 23:06, edited 1 time in total.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vodena pumpa

Post by pedja089 »

Moraces link opet postaviti...
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: Vodena pumpa

Post by race king »

ma da, to najbolje ventilom :wink:
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
Dzony988
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 05-11-2008, 04:55

Re: Vodena pumpa

Post by Dzony988 »

Kao sto je neko vec pomenuo, morao bi da regulises frekfencu.. Rasturao sam slicnu pupmu, ona je na principu klasicnog zvonca (elektromageta) i 50 puta u sekundi povuce i opusti kotvu koja je kruto vezana za "balon" koji pumpa vazduh i izbacuje na izvod za crevce, 50x jer je frekfenca 50Hz u mrzi, predpostvlajmda to vec znas ali ajde da pomenem, tako da ako oces za polovinu da "obonaris" protok vazduha trebas da oboris frekfencu na recimo 30Hz, sto ja stvarno nemam ideju kako bi to uradio, zato ili kupi pumpu sa regulacijom ili stavis ventil kao sto je neko vec pomenuo
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vodena pumpa

Post by pedja089 »

To je pumpa za vazduh, vodene ne rade tako...
Kod pumpe za vazduh obicno ima dioda, sa kojom prepolovis frekfenciju, i tako biras brzilu.
Kod pumpe za vodu to ne moze, jer se mora dobiri obrtno mag polje.
Kod pumpi za vodu za akvarijum stator je zaliven u plastiku, a rotor je permanentni magnet takodje zaliven u plastiku, i na kraju se nalazi propeler.
Tako da za stelovanje brzine jedino ostaje frekfentni regulator. Sto za tu namenu po meni nije isplativa investicija.
Tako da jedan ventil resava sve probleme. A posto je mala povrsina lopatica, nista ne smeta i ako se skroz zaustavi protok vode. Eh, sad sam pogledao, na toj pumpi vec imas ventil...
Mada mozda je i bolje razvesti da se voda uzima sa nekoliko mesta u akvarijumu i da se vraca iz filtera na nekoliko mesta. Pa onda nece smetati veci protok vode, jer se ne stvaraju struje koje smetaju ribicama i biljkama.
Aldo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 29-04-2010, 20:11

Re: Vodena pumpa

Post by Aldo »

Nekontam ja to ljudi ubacivati u aquarium.... ahhaha :D
Hocu da mi to pude vodena pumpa za vodeno hladenje na kompu. Hocu da napravim vodeno hladenje za komp pa bi ta pumpa bila srce mog sistema... 8)
Dzony988
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 05-11-2008, 04:55

Re: Vodena pumpa

Post by Dzony988 »

pa sto ne kazes tako :)
Ja mislim da je bolje da uradis sledece..
da odes u prodavnicu auto delova i da kupis pumpu za vodu za brisace za yuga ili 101 ili 128. one su male, rade na 12V, ne trose puno struje, tako da ih povezes ditektno na napajanje komjutera na zutu i crnu zicu. prilkjcici za creva su taman one velicine kao za creva od aqvarijuma, do pumpe i od pumpe do grejaca i hladnjaka mozes i koristiti ova creva jer su silikonska i izdrzavaju temperaturu vode i preko 100 stepeni, odnosno vpdenu paru, licno sam ih testirao, a ti nikada i neces dostici tu temperturu, komaktne su, ne moras raditi nikakve modifikacije i napravljene su za tu namenu, da vodu guraju velikim prtiskom sto ti omogucava brzu cirkulaciju kroz sistem, a buduci da je propoler od tvrde plastike on ce i izdrzati temperaturu i ostalo sto treba.

Ova pumpa za aqvarium nije predvdjena za to, nema pritisak dovoljan a treba ti brz protok vode, a i moras da je modifikujes da bi brikljucio creva i ostalo...

Ako zelis ajde podeli samnom ideju za grejace i hladanjak, posto si mi dao ideju da napravim vodeno hladjenje za jedeno pojacalo :), mozes cak unutra staviti i neku drugu tecnost, recimo antifriz, jer ima bolje rezultate hldjenja i primanja temperature od vode :D
Aldo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 29-04-2010, 20:11

Re: Vodena pumpa

Post by Aldo »

Znam to sa antifrizom pala mi jos luda ideja na um....
Znas onaj sistem u friziderima koji radi na freon, skontaj to prikopcati na procesor ... :ohno:
To ima da ledi ne da hladi... hahaha
Ali ova ideja je malo komplikovana za izvedbu treba imati iskustva oko savijanja bakra i lemljenja to oni koji rade kucne instalacije za grijanje znaju...
Stas to je skupo zato mi je lakse napraviti vodeno hladenje....
Znas li mozda koliko kosta ta pumpa za prisace i mozel rarditi dosta vremena msm da bude upaljena nonstop kod brisaca pritisnes 2-3 puta ono spricne i to je to u mom slucaju mora raditi 24 sata... :shock:
I bilo bi dobro da nije bucna... 8)
Aldo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 29-04-2010, 20:11

Re: Vodena pumpa

Post by Aldo »

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=105157" onclick="window.open(this.href);return false;
Evo za sve one koje zele da naprave vodeno hladenje za komp rucno a neznaju kako se to radi....
Jest da trebas znati malo sa obradom metala...ali meni je najteze naci material..
Ja bi umjesto bakra uzeo aluminij koji isto dobro provodi toplotu a i usput je laksi i nemoram brinuti ocel mi odvaliti maticnu hahah... :D
Kad pogledam kod ovog jare sigurno je stavio jedno 4 Kg bakra a bakar kod nas skuppp!! :cry:
ackata
Posts: 3
Joined: 05-10-2010, 21:02

Re: Vodena pumpa

Post by ackata »

pozz :D ja mislim bi moglo se resiti sa lamp dimer postoje seme na google a ima ih i na trzistu, koje se koriste kako za regulacije jacine svetla . verojatno resio si ga problem :D (malo sa literatunom jeziku imam problem ,se izvinuvam )
Post Reply