10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by puknuti »

WC žarulje su zakon , najjače mi je kad doleti mlad i nadobudan tip s ispitivacem napona ili multimetnom od 2 soma kuna i napona ima a struje nema , ma mrš natrag u školu :azdaja:
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

puknuti wrote:WC žarulje su zakon , najjače mi je kad doleti mlad i nadobudan tip s ispitivacem napona ili multimetnom od 2 soma kuna i napona ima a struje nema , ma mrš natrag u školu :azdaja:
Dobra, dobra... :azdaja: :azdaja: Napona ima, brojevi instrumenta lete... A di je ono struja??? HAHAHAHAHA :ohno:
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

Jednom sam imao slican problem sa time napona ima, a di je jebena struja??? Još vrag se uvijek pojavi recimo kada nemamo nule, ili uzemljenja, pa čitav sustav svijetli na ispitivaču, i ti oblećeš oko njega kao mačak oko kaše sa instrumentima... a kako god okrenuo svaki instrument će reci "OK"
Jedini nacin da skuzis kako zapravo nema nule je sa WC žaruljama ili bilo kojim drugim potrošačem, naravno ako majistor nije dovoljno iskusan da ovo može odmah namirisati... :P
Tu je samo to jedno pravilo kad nesto nece da radi, a instrumeni polude, napona koliko hoces a sve mrtvo. Ma samo opteretite sustav nekim protrosacom iz WC-a i taj napon ce tako brzo zbrisati da je to prosto nevjerovatno, ili mora svijetliti WC lampa ili ne moze biti napona.. Naravno ako smo sigurni u našu "0" na lampi.
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by InTheStillOfTheNight »

Slucajno naletih na ovu temu na netu... Nesto sam kopao bezveze i vidim pedjin post o pravilima foruma :D :D :D A di se to nalazi :D
InTheStillOfTheNight
frenkie30
Posts: 1
Joined: 15-10-2019, 08:44

Re: 10 kW motor sa startom zvijezda pa trokut...

Post by frenkie30 »

Poštovani forumaši. Registrovao sam se na ovaj forum, samo da bi se zahvalio ovom čovjeku. Inženjer sam automatike, i znam kako spojiti trofazni motor Y/D, ali samo na papiru.

Juče sam imao isti problem, a taj problem je čovjek lijepo ovdje objasnio. Nemam 6 crnih žica (to je sasvim nebitno), već su obojene Crna, Plava, Braon (x2). Električar koji je skoro došao da radi u firmu (sa 3x više iskustva od mene), je spajao motor. Na klembertu je spojio istim redosledom oba kabla. Ja instrumentom provjerio zvjezdište i ostale gluposti. Pustili ga u rad, iz njega bijeli dim. Jutros dolazi električar pred penzijom, koji ne zna čitati elektro šeme. Kad sam ga upoznao sa problemom on mi isto ovako objasni, kao i poštovani gospodin. Još mi u napomenu doda, da ako je motor bio na "viklovanju" često se zna desiti da se "dobro" ne izvuku namotaji na klembert, i stoga se na ovaj način motor mora "ufazovati".

Da ne bude zabune, i moj električar kaže "sklopka", a pod tim podrazumijeva kontaktor ili sklopnik.

Na kraju, električari su zamijenili dva motora (11kW), postavili i treći (15kW), da bi se došlo do zaključka da je pumpa, koju pogoni ovaj motor sjebana.
Post Reply