Razvod struje

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Foxsat
Posts: 4
Joined: 19-04-2009, 02:35

Razvod struje

Post by Foxsat »

Pozdrav svima !

Trebam jedan savjet u pitanju razvoda struje dakle struju radi se izmjena kablova razlog stara instalacija sve radjeno sa dvozilnim kablovima imao sam zamisao kako kuca ima prizemlje , kat i potkrovlje da za svaku etazu vucem posebno glavni kabel struja je trofazna u ormaricu iz njega ide kabel i sad bi trebalo za svaku etazu na taj kabel spojit glavni kabel samo da razjasnim nakana je da to se sad napravi a sa vremenom da se stavi postepeno u pogon izuzev kata koji bi odmah bio u funkciji. Za ostalo sam htjeo imat razdvojeno da u nekom duljem periodu mozda i skroz razdvojim i zamjeni se glavni ormar u kojem bi onda blo glavi sat za svaku etazu.Naj jednostavnije mi izgleda kad bi elektra sva tri kabla tj. za svaku etazu finalno spojila u ormaric ali mislim da to nece ici pa sam imao zamisao od glavnog ormara kabel koji je trenutno provuc kroz ormaric sa osiguracima ( glavnim za svaku etazu ) u hodniku i onda sa tih osiguraca vodit na svaku etazu zasebni kabel i na ulazu u etazu napravit razvodnu tablu i sve sto sto ide po PS-u. :idea:
***************************************************************
Hvala i pozdrav svima
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Razvod struje

Post by nano »

Nisam skroz shvatio hoce li ostati jedan sat za cijelu kucu ili ce se razdvojiti na 3 sata.ako ostaje jedan sat ,onda dovedes cijevi s katova do ormarica u kojem su ti sad osiguraci i poslije kad osposobis katove ,provuces glavne dovode do ormarica sa osiguracima na katovima i spojis svaki na svoju fazu u prvom ormaricu.
Ako planiras razdvojiti i satove,onda vodi cijevi do glavnog ormarica sa satom i kako osposobljavas katove ,zoves elektru da ti postave sat i spoje kat po kat.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Foxsat
Posts: 4
Joined: 19-04-2009, 02:35

Re: Razvod struje

Post by Foxsat »

Hvala na odgovoru

trebam imat struje u prizemlju i potkrovlju prije razdvajanja satova tako da cu nesto iskemijat sa pomocnim ormaricem ili sto vec bude islo.
***************************************************************
Hvala i pozdrav svima
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Razvod struje

Post by nano »

Bitno ti je dovesti instalacijeske cijevi od prizemlja do potkrovlja ,pa i do glavnog ormara sa satovima,poslije mozes provuci sta zelis i spojiti kako zelis.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
visok
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 22-04-2011, 10:53

Re: Razvod struje

Post by visok »

Ja sam u mom primjeru stavio po jednu cjev za svaku etazu za dovod struje te jos po vertikali izmedju etaznih ormarica ako nesto zatreba. Tako od glavnog ormara idu tri cjevi,po jedna na svaku etazu. Interno ide sa ormarice u prizemju cjev do ormarice u prvom katu te iz ove u ormaricu u podkrovlju.Umesto kabla mozes provuci zice,ako ti bude instalacija u cjevima.Zavisi od tvoje konfiguracije kako ti stoje interne ormarice (u vertikali) mozes preko njih dovoditi struju za svaku etazu direktno ili uz dodatne razvodne kutije.
Post Reply