Kako da nađem nul vodič i uzemljenje ?

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
cropape
Posts: 14
Joined: 04-08-2009, 06:50

Kako da nađem nul vodič i uzemljenje ?

Post by cropape »

U staroj kući su električni vodovi stari oko 70 g i skinute zidne utičnice (220 v)
Trebao bi staviti nove ali neznam koja žica je nula a koja uzemljenje (nejasne boje vodiča)
Znači, fazu lako pronađem i zanima me ima li koji jednostavan način da doznam šta je nula a šta uzemljenje, pomoču digitalnog multimetra
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kako da nađem nul vodič i uzemljenje ?

Post by nano »

Imas trozilnu instalaciju staru 70 g??....svaka cast.
iskljuci struju na glavnom ormaricu sa osiguracima i tamo razdvoji ,ako je spojena sina sa nulama i sina za zastitini vodic,
onda sinu sa zastitinim vodicima spoji sa kontaktom odakle si skinuo dovod faze.Znaci sad imas stanje bez
napona i spojen fazni i zastitini vodic svugdje po kuci i onda lako ommetrom provjeris izmedju faze ,koju poznajes i ostale dvije zice i gdje imas spoj to je zastitini vodic (uzemljenje)
osiguraci naravno moraju biti podignuti i ne smijes poslije zaboraviti odspojiti zastitni vodic od dovoda faze
kad budes spajao nazad dovodnu fazu.:D :D
Lakse ne moze... :D
Pazi se,sve radis na vlastitu odgovornost,ne odgovaram ni za kakvu stetu ,savjet je samo informativan.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
cropape
Posts: 14
Joined: 04-08-2009, 06:50

Re: Kako da nađem nul vodič i uzemljenje ?

Post by cropape »

Shit kriv sam rekao, kuća je stara 70 g a instalacije nešto mlađe
Sorry
Post Reply